10 нови случая на карцином на млечна жлеза са установени през изминалите 4 месеца в Благоевград, сред тях основната група са жени около 45-69- годишни. При 80% от изследваните жени онкологичното заболяване е открито случайно, при профилактични прегледи, без предварително да са имали оплаквания.
Коварното заболяване не е смъртна присъда, гаранция за успешното лечение е да бъде установено своевременно и адекватно лекувано. Всеки месец в образна диагностика на благоевградската болница специалистите установяват тумор на гърдата при 2-3 жени, месечно се извършва мамография на 180.
На 100 изследвани жени при една се установява коварното заболяване. При всяка 3-та изследвана жена се откриват патологични промени – кисти, доброкачествени тумори и други, които трябва да се наблюдават от специалист периодично. Единственият в света сертифициран метод за ранна диагностика на рака на гърдата при жени над 40-годишна възраст е мамографията. Там може да се открият тумори до 5-6 мм.
С д-р Андрей Янакиев, началник на отделение по образна диагностика в МБАЛ – Благоевград, разговаряме по жизненоважната за всички жени тема.
– Д-р Янакиев, на каква възраст трябва да се започнат профилактични прегледи на млечна жлеза?
– За препоръчване е около 30-ата година да се започнат прегледите на млечна жлеза с ехография. Ако прегледът е профилактичен – след месечен цикъл до 10-ия ден. Прегледи се правят не само на гърдите, а и на подмишниците. Разбира се, ако има някакви съмнения и оплаквания, дори пациентката да е на тийнейджърска възраст, незабавно трябва се извърши изследване за диагностициране и установяване на здравословния проблем. Най-често оплакванията в ранна възраст са поява и напипване на бучка в гърдата. В нашата болница има няколко случая на ученички, около 16-годишни, но при тях се касае за доброкачествено заболяване.
Фамилната обремененост – майка или сестра с карцином на гърдата, е сериозен довод пациентката да започне незабавно профилактични прегледи на млечните жлези. Препоръчва се прегледите да започнат 10 години по-рано от възрастта, на която се е появил карцином при майката.
– Кой извършва прегледите на млечна жлеза?
– Никога не е рано за профилактично изследване, то се извършва от специалист по образна диагностика с направление от личния лекар. Дали да бъде ехографско или мамография, се определя от лекаря, който извършва прегледа. Той също ще препоръча и следващият преглед какъв да бъде. Основните правила са на нераждали жени и девойки, както и на пациенти до 35-годишна възраст – ехография. В тази възрастова група само при много сериозни показания се препоръчва мамографията. Такова изследване се извършва задължително при жени над 40 години, както и при пациентки, които приемат хормони, такива с фамилна обремененост и кръвениста секреция от мамилата. При жени на възраст над 45-50 години изследването се извършва с мамограф на 2 години.
– Защо на млади жени не се извършва мамография?
– Причината е, че в млада възраст и при нераждали жени млечните жлези са все още много плътни, съдържат много паренхим, който „пречи” на мамографията да се видят туморни формации. В тази възраст основно се срещат доброкачествените заболявания като фиброаденоми, които трудно се откриват мамографски, могат да се объркат с кисти и излишно да се прибегне до оперативна интервенция.
Ехографията се препоръчва за проследяване на млечната жлеза, например при жени с възпалена и зачервена гърда също се прави ехография – уточнява се дали става въпрос за възпалена киста, или не, лекува се с антибиотик и едва тогава се прибягва до мамография.
– Опасна ли е появата на кръвениста секреция от зърното?
– Задължително трябва да се извърши мамография. Това е ранен белег за карцином на млечната жлеза, но не е задължително да има тумор винаги когато има такава секреция. Ако при изследването не се установи туморно ядро, се прави ехография и специализирано изследване с контрастна материя през каналчетата на мамилата. С това рентгеново изследване се виждат каналчетата и се откриват дефекти в тях.
– Всяка „бучка“ в гърдата ли е притеснителна за карцином?
– Не, може да се касае за доброкачествена киста или фиброаденом. Може да бъде и хормонален проблем, с отминаване на месечния цикъл бучката да изчезне. Запомнете, невинаги туморът е под формата на „бучка“, може да е само уплътнение, хлътване на кожата и зърното. Не е задължително да боли, понякога се открива бучка в подмишницата (лимфен възел с метастаза), без да се опипва нещо в гърдата. Ето защо трябва да се правят прегледи редовно.
Мастопатията е състояние на млечните жлези, при което се опипват множество „бучки”. Трудно е да се разграничат доброкачествените от злокачествени бучки само с опипване, особено ако гърдите са по-големи. Ето защо всички жени с по-големи гърди са рискова група, както и тези с мастопатия. Затова те трябва редовно да се преглеждат от онкохирург с палпация (опипване) и да редуват ехография с мамография.
Кистите са едни от малкото образувания в млечната жлеза, които могат да „изчезват”. Същото се отнася и за т.нар. „хормонални топчета”, които се появяват преди месечен цикъл. Ето защо трябва да се правят контролни прегледи след месечен цикъл, за да се установи тези топчета дали са фиброаденоми, или не. При поява на фиброаденом в напреднала възраст задължително трябва да се оперирате. Хистологичният резултат след оперативното отстраняване ще покаже на 100% дали е фиброадеоном или друго.
– Какво трябва да знаят пациентките?
– На 100 изследвани жени при една се установява коварното заболяване. При всяка 3-та изследвана жена се откриват патологични промени – кисти, доброкачествени тумори и други, които трябва да се наблюдават от специалист периодично. Мамографията е задължителна за жени от 50 до 69-годишни, тъй като тази възрастова група е рискова и в рамките на 2 години трябва да се изследва профилактично. Достъпът до мамографии е лесен, тези изследвания се извършват с направление от личния лекар и е желателно след 30-годишна възраст всяка жена да се изследва профилактично веднъж годишно.
В отделението по образна диагностика в МБАЛ – Благоевград разполагаме с ново поколение скенер, мамограф, ЯМР, ехограф. В образна диагностика работят висококвалифицирани специалисти – д-р Ивайло Зашев, д-р Атанас Костадинов, д-р Любен Богословов, а д-р Валентин Тодоров предстои да придобие специалност. Работят и петима рентгенови лаборанти със старша Румяна Китанова. Съветът ми към жените е: Не отлагайте профилактичните прегледи и ги извършвайте периодично, защото ранната диагностика е гаранция за успешно лечение.