Две кутии с надписи върху тях „Дарения за фонд студентски стипендии АУБ. Благодаря!“ разбуниха духовете в частното висше учебно заведение, локализирано в Благоевград. Кутиите се появиха в две от заведенията в студентското градче „Скаптопара“ и поставиха студентите пред алтернативата или да се правят, че не ги забелязват, или да отделят от джобните си, които за всеки студент по света са недостатъчни, за стипендии, които ще получават техни връстници от вуза. Още повече че учещите в АУБ далеч невинаги имат у себе си пари – в заведенията на студентския център и столовата те плащат с картите си, които предишното ръководство на АУБ ги задължи да си открият с депозит от 500 долара, с идея парите им да остават в касата на университета, а не да изтичат към благоевградските кафенета.
Според преобладаващото мнение в университета идеята с кутиите е интересна, но неефикасна, и в голяма степен е обидна за самите студенти, които от неудобство ще трябва да стават дарители за сметка на издръжката, която пращат родителите им.
Противници на кутиите са както студентите, така и преподавателите. Една от студентските медии на АУБ вече цитира зам. президента на университета Стив Съливан, според когото има интелигентни начини за стимулиране на дарение в АУБ, но този с кутиите за дарения съссигурност не е един от тях. Вместо кутии Съливан предложи изпращане на имейли или писма до студентите с предложение да помогнат финансово, което няма да ги поставя в неудобно положение пред връстниците и преподавателите им, ако нямат такава възможност.
Автор на идеята с дарителските урни е новият президент Страци Кулински. Кутиите са по-скоро за външните посетители, които влизат в кафенетата на „Скаптопара”, освен това събирането на пари по този начин за важни каузи е често срещано явление в западните страни, защити хрумването си президентът. Кулински предположи, че самият той до края на учебната година ще пусне в кутиите от рестото си поне 500 лв.
Стипендиите са стара слабост на АУБ президента – още през 1996 г., едва що завършил обучението си в Благоевград, той и негови състуденти започнаха да заделят от заплатите си, за да поощряват със стипендии младежи и девойки, обучаващи се в АУБ, и в продължение на няколко години групата издържаше поне по един възпитаник на вуза, проявил трудолюбие и талант в някоя област.