Претърсват с металодетектори зрелостниците на матурите в Пиринско, 1976 учители и 114 родители ще бдят за преписвачи

Безпрецедентни мерки срещу преписването и изтичане на информация, разтревожени директори и все по-малко учители, искащи да са квестори, така изглеждат предстоящите държавни зрелостни изпити, първият от които по български език и литература на 18 май. Матурите бяха повод за срещата между директори на училища от областите Благоевград, Перник, Кюстендил и началниците на трите регионални инспектората Ивайло Златанов, Ваня Коконова и Радостина Новакова с представители на т.нар. консорциум за училищна сигурност, съставен от 2 фирми.

„Идеята, така както аз я разбирам, е не да създадем напрежение, а условия за обективно оценяване и намаляване на демотивацията в ученици и учители, затова министерството разчита до голяма степен на директорите на училища“, обърна се към присъстващите началникът на РИО – Благоевград Ив. Златанов. Той даде думата на тримата представители на консорцуима, подписал преди 3 седмици договор с МОН за изготвяне на структурна система за наблюдение на зрелостните изпити. От разясненията стана ясно, че от специално създаден национален мониторингов център просветното министерство ще осъществява дистанционен контрол в релно време на матурите чрез онлайн наблюдение на училища. Експертите изтъкнаха някои от предимствата на въпросната система. Така например, че тя щяла да е от голяма помощ на директорите, тъй като показвала в реално време къде какво се случва. Мобилни екипи на МОН и инспекторатите по места пък щели незабавно да реагират на сигналите. „Системата маркира номер на залата, на редицата, на чина и по този начин ще се вижда точното място на възникналото нарушение“, разясниха от консорциума и в залата настъпи оживление.
Присъстващите поискаха да разберат дали системата сама ще отчита нередностите, или това ще става чрез специален оператор, т.е. какъв е процентът на субективния фактор. Съвсем логично възникна и въпросът колко училища ще бъдат наблюдавани онлайн. Оказа се, че това поне засега знаели само в МОН и било част от пакета им тайни за матурите. Директорите получиха задача в най-кратки срокове да ревизират цялата си налична техника – камери, записващи устойства, и при нужда да извършват ремонти или да закупят необходимото им за сметка на училището. Това доведе до още по-разгорещени коментари и школските шефове започнаха да се чудят възможно ли е изобщо да се вместят в определените срокове, при положение че ДЗИ-то по БЕЛ е на 18 май.

„Още през 2009-а системата за видеонаблюдение не бе монтирана така както трябва, звукът се губи, картината е черно-бяла. Разговарял съм и с други колеги, те имат същите проблеми. Звъним на дадените ни телефони, но те са невалидни“, оплака се директорът на ПГЕЕ в Банско Георги Ковачев. Представителите на консорцуима признаха, че се сблъсквали с този проблем в редица български училища, тъй като в други фирмите, монтирали видеонаблюдението, не поели гаранцията за свършеното, но самите те били коректни и при нужда директорите можели да се свържат с тях.
Ив. Велков от консорциума запозна директорите и с новия им проект за по-модерна училищна сигурност, представляващ централизирана система, свързана с анализ на възникнали ситуации, като неправомерно навлизане в училища и ученически общежития, струпването на големи групи хора в дворовете и опазването на ценни училищни вещи. „Контролът ще се извършва посредством датчици, монтирани на входно-изходните места на сградите. Фактически личните карти ще се заменят с електронни, съдържащи цялата информация за ученика, за служителя в училището. За да се избегне влизането на 5 човека с 3 баджа например, камерите ще засичат колко човека точно влизат и ще подават сигнал до охранителите в училището. Те съответно ще бъдат снабдени с таблети или друго мобилно устройство, за да следят случващото се. Освен това датчиците ще алармират и за възникнали пожари, наводнения. В случаите, когато не са в състояние да реагират, охранителите ще изпращат сигнала до съответната компетентна институция – РУП, пожарната“, разясни Ив. Велков и съвсем втрещи директорите. По лицата на много от тях се изписа недоумение, тъй като явно не успяха да разберат дали въпросният проект има пряка връзка с матурите, как ще бъде изграден и финансиран.
Директорката на ПГТ в Разлог Емилия Йорданова помоли да се внесе яснота, като се разграничат неотложните дейности –

ДЗИ 2016 и другите в по-дългосрочен план. Наложи се микрофона да вземе Ивайло Златанов. Той обясни нещата далеч по-смислено и в синтезиран вид, според това, което самият той е разбрал от обучението на началниците на инспекторатите. По думите му в близко бъдеще всички училища ще са обект на онлайн наблюдение, а на този етап само определени – там където има техническа възможност и набелязани от РИО и МОН за предишни нарушения. Като пример за очевадно преписване Ив. Златанов даде зала със 7 зрелостници, явили се на матура по математика, всички решили задачите по абсолютно един и същи начин /даже и с прехвърлянето на цифри и знаци от ред на ред/ и изкарали „Отличен“ /6.00/. „Недопустимо е по този начин някой да изкарва по-висока оценка от друг, който се е трудил 4-5 години. В този смисъл къде е мотивацията на учителя, обучавал стриктно и съзнателно дадените ученици, и след това някой от другото училище изкарва по-висока оценка?“, попита началникът на РИО смълчаната зала. Той подчерта и че училищата, оставащи офлайн /т.е. ненаблюдавани в реално време/, в срок до два дни от приключването на матурата по съответния предмет трябва да предоставят записите от изпитния ден в РИО. „Не се успокоявайте, че като не сте свързани онлайн, никой няма да види какво става в залата X на училището Y. Напротив, всичко ще бъде видяно от МОН и всеки от вас ще си понесе последствията. Знам, че всяко начало е трудно, и вие, и ние имаме много въпросителни, но трябва да направим всичко възможно, за да гарантираме обективното оценяване“, заяви РИО шефът и предупреди директорите да не допускат разхождащи се с кафета и кифли квестори и такива, зад гърба на които учениците си разменят листове. С уговорката, че не иска да плаши никого, Ив. Златанов поясни, че предишният директор на училището в Кресна вече не е директор заради забравена чернова на изпитна работа, озовала се между бели карирани листове и престояла в училището 10 дни.
Директорът на Националната хуманитарна гимназия М. Митов отчете като съществен проблем влизането на учениците на матури с два и повече телефона. Той предложи по време на ДЗИ-тата да се заглуши GSM сигналът, а самите изпити да се разделят на модули, като зрелостниците да имат право да излизат от залите само по време на почивките между отделните части. Експертите опонираха, че самите мобилни оператори не били съгласни на тази мярка, а и заглушаването на сигнала би могло да подложи на риск сигурността на учениците.

Макар и не на всеослушание, директорката на СОУИЧЕ К. Марчева коментира, че още от времето, когато тя самата била ученичка, дванадесетокласниците имали изградена система и си подсказвали с химикалки, с пръстите на ръцете… „Кой каквото иска да ми говори, истината е, че матурите трябва да бъдат устни. Нека да застане срещу мен ученикът и да го питам как ще реши задачите, ако не знае математиката“, изрази мнението си тя.
По време на втората част от инструктажа, когато в залата останаха само директорите от област Благоевград, Ив. Златанов призна, че темата с GSM-те е била разглеждана и на 3-дневната среща между началниците на инспекторатите и зам. министъра на МОН Д. Стаматов в Ловеч. Едно от обсъжданите предложения било училищата да проверяват учениците с металодетектори за допълнителни телефони. Явно впечатлена от иновативната идея, директорката на петричката ПГМЕТ Н. Цанева попита дали наистина училищата могат да използват детектори. „Можете, но лично за мен по-добрият вариант е да отделите по 1 минута за собственоръчна проверка на всеки ученик на входа. Вие и ние трябва да на стр. 14

свършим това да няма зрелостници с по 2 телефона и ситуации на пренасяне на информация“, отговори началникът на РИО и допълни, че според указанията на МОН директорите и квесторите трябвало да обърнат специално внимание на излишните дрехи на учениците и на носещите часовници. Като мярка срещу преписването зрелостниците няма да имат право дори да вкарват химикалки по време на матурите. В министерството все още обмислят дали да закупят 50-60 хиляди черни химикалки, или всяко училище да осигури необходимите.
Един от най-обсъжданите бе и въпросът с включването на родители в матурите. Както „Струма“писа, за пръв път тази година майки и бащи ще присъстват на ДЗИ. Според заповедта на министър М. Кунева училищата със зрелостници трябва да осигурят до 3-ма представители на училищните настоятелства, а тези, които нямат настоятелства, да поканят родители на ученици от 11-и и 10-и клас. Във връзка с това Ив. Златанов попита в прав текст подчинените си колко от тях са намерили необходимия брой родители и след „гората от вдигнати ръце“ похвали директорите. А иначе школски шефове коментираха помежду си, че разчитали на личните си контакти и направили почти невъзможното да убедят родителите, тъй като почти нямало желаещи да присъстват на матурите. „Аз лично с триста зора намерих 2 майки, едната е бивша наша ученичка, помогнах й да завърши, сега й беше неудобно да ми откаже, другата работи в общината, звъннах на шефа й“, сподели пред репортер на „Струма“ директорка на благоевградско училище и чистосърдечно призна, че умишлено не информирала обстойно майките за всичките им задължения, да не би да се изплашат и изобщо да не се вяснат в училището.
От инспектората отчетоха като особено негативно и че все по-малко учители се включвали като квестори, те били кът и почти нямало резерви на места. „Образно казано, от 50 учители в дадено училище само 20 са записани за квестори. Искам от вас обратна информация по каква причина другите не са включени в списъците“, заяви Ив. Златанов.
Председателят на областната комисия, старши експертът по природни науки и екология в РИО Светлана Солачка, акцентира на основните моменти около матурите. Сред новостите са, че директорите трябва да извършат проверка на тоалетните за скрити комуникационни средства, както и да съберат телефоните и на квесторите, и на присъстващите родители. Тази новина още повече разстрои директори и те започнаха да гадаят как точно могат да вземат GSM-те на квесторите, при положение че те не са учители в съответното училище.

По данни на инспектората на територията на областта има общо 46 училища, обучаващи дванадесетокласници. 2602-ма зрелостници, подали заявления за задължителната матура по български език и литература, са разпределени в 214 изпитни зали на 38 училища, от които 6 /благоевградските ЕГ, ПМГ, ПГИ, гоцеделчевската НПГ, санданските ЗПГ и гимназия „Яне Сандански“/ са с 12-13 изпитни зали. Второто ДЗИ по предмет, избран от ученика, е организирано в 257 зали на 35 училища, а подадените заявления са 2604.
В самия изпитен процес са ангажирани общо 976 учители – квестори, консултанти… и 114 родители /при 38 училища по 3-ма родители/, което по груби изчисления означава, че средно на 2.5 зрелостници се пада по един „охранител“.
В края на инструктажа от инспектората връчиха поименен списък и всички дошли директори /не заместниците им или учителите по информационни технологии/ се подписаха, че носят персонална отговорност за всичко случващо се на матурите.
На излизане от залата някои директори, бъдещи пенсионери, откровено обмисляха дали да не си подадат молбите, вместо да преживяват по думите им целия този ужас.
Редови учители с над 30 г. педагогически стаж, неприсъствали на срещата, но за сметка на това отлично запознати със случващото се в образователната система, определиха мерките на МОН, като пълно безумие и поредната глупост. „Дори и да имам право да пребърквам учениците за GSM-и, няма да го направя, защото това си е чисто унижение. Категорично за последна година съм квестор на матурите, повече не искам да участвам, казах това и на директора“, заяви учителката по френски в НХГ Бонка Ичкова.

loading...


 

Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *