
Лошото време довя 3 зарази, които ни мъчат по цяла седмица. От тях най-много страдат децата и хората в активна възраст.
Редуването на летни и зимни температури в рамките само на една седмица определено оказва влияние върху заболеваемостта. Покачване обаче не се отбелязва и ние го улавяме по-скоро емпирично, виждайки болни хора около нас. Причината да не се отразяват от статистиката е, че повечето хора в масовия случай изобщо не търсят медицинска помощ, обясни главният държавен инспектор д-р Ангел Кунчев, цитиран от “Телеграф“.
Симптоми
Върлуващите в момента зарази протичат по различен начин. Тази, която покосява предимно децата, се отличава единствено с висока температура от 38-39 градуса. Това продължава между 5 и 7 дни без никакви други симптоми. Вторият масов вирус удря в корема. Доказателството за това са и случаите на ентероколит, регистрирани в Националния център по заразни и паразитни болести. Само за 2 седмици над 500 пациенти с чревно разстройство са потърсили помощ при лекар. Обикновено тази зараза минава за ден-два. Третата обаче ни мъчи доста по-дълго. Симптомите при нея са хрема, загуба на гласа и ниска телесна температура.
Капризи
Според специалисти именно капризите на времето са причина за богатия арсенал от различни вирусни инфекции. „Засега още ги няма типичните летни ентеровируси, които по-често преминават с диария и болки в гърдите, макар че наблюдаваме увеличаване на чревните инфекции. Същевременно поизчезнаха типичните пролетни грипове и в момента се намираме в преходен период, обясни д-р Кунчев.
Продължават и болестите, които се разнасят от кърлежи. Само за няколко дни лаймска болест е тръшнала 9 души, а марсилската треска е разболяла други 13. Заради обилните валежи и топлото време в началото на годината се очаква бум на ухапаните. Причината е, че влагата увеличава популацията на кръвосмучещи. Освен това , ако веднага след третиране на тревните площи завали, ефектът от пръскането се губи.