
Деветима наематели на ловни стопанства в Югозапада настояват държавата да ги освободи от наем за следващите 5 години. Според тях това е периодът за възстановяване от щетите, нанесени им с предприетите мерки срещу разпространение на африканската чума по свинете. Концесионерите са съсипани и декларират, че вложените средства и усилия до момента отиват на вятъра, тъй като вместо да започнат да „берат плодове“ от петгодишните си инвестиции, са поставени в ситуация на тотални загуби. Изграждането на всяко ловно стопанство коства много труд и стотици хиляди левове за изграждане на базите, за изпълнение на инвестиционните програми, за подхранване на дивеча, поддържане на пътищата, плащане на наема и т.н., се казва в заявление, изпратено до ЮЗДП и до министъра на земеделието, храните и горите. То е подписано от Неделчо Недялков, управител на „Карагана арборесценз“ ЕООД със седалище в Благоевград, Георги Динков, представител на „Хидроенергострой“ ООД – Благоевград, Костадин Мавродиев, управител на „Кънтригруп“ ООД – Благоевград, Красимир Караиванов, представител на „Каро Трейдинг“ ООД със седалище в София, Владимир Владимиров-Житенски, управител на „Кампанела“ ЕООД – София, Владимир Борисов, представител на „БМВ-2000“ ООД – Благоевград, Десислава Стефанова, управител на „Шас де лукс“ ЕООД със седалище в с. Мусачево, общ. Гълъбово, Андон Червенков, управител на Сдружение с нестопанска цел „Ловно сдружение Пирин“ със седалище в Сандански, и Румен Калайджиев, представител на „Езерец хънтинг“ ЕООД.
Независимо от концесионните си договори, наемателите не приемат, че горските стопанства са преустановили добива на дървен материал, а ангажиментът за поправяне на разрушените от тежките коли пътища се поема от тях. На места стопанствата са се напълнили с крави, кози и овце, без проблеми преминават гъбари, туристи, берачи на малини, мотористи и бракониери и причиняват сериозни щети. За капак африканската чума по свинете тотално обезсмисля всички вложени средства, тъй като сега дивечът трябва доброволно да се унищожи срещу нищожна компенсация от 50 лв. на глиган или приплод, която при това се изплаща на ловеца, не на стопанина на ловното стопанство. За сравнение, цената на трофейно диво прасе според ценоразписа за международен ловен туризъм може да стигне до 2650 лв., изброяват наемателите на ловни стопанства.
Концесионерите в Югозапада настояват незабавно да се спре дърводобивът в стопанствата им, да се ограничи достъпът на стада и хора до ловните полета, да им се възстановят платените наеми за тази и за миналата година и да ги освободят от плащане на наем за следващите 5 г., като договорите им се удължат автоматично със същия период от време. Стопаните на ловните полета искат и да се освободят внесените от тях в полза на ЮЗДП банкови гаранции, които са в размер на няколко десетки хиляди лева годишно.
Ако министерството не предприеме спешно постъпки по изпълнение на исканията им, концесионерите заплашват да освободят ловните полета и да предявят колективен иск срещу държавата.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА
Нагли, по нагли, най нагли концесионери(мутри)! Освободете ги и ходете да си копате нивите на село! Нямат ни капка срам тези!