Бащата на строителния предприемач Даниел Аттарян, завлечен от семейство Близнакови с 54 000 лв., вижте кой изгоря още от новата финансова пирамида в Дупница

Разгневени вложители в „Дупнишката популярна каса“ се събраха пред офиса на финансовата институция вчера до градинката „Левски“ в Дупница и правеха безуспешни опити да се свържат с управителя й Георги Близнаков, а телефонът му остана изключен. От около 500 вложители едва 10-ина дойдоха на спонтанно организирания протест, повечето от тях възрастни хора.

Мъж на около 40 години, който не пожела да назове името си, тъй като съпругата му не знаела, че преди 10 години вложил 27 000 лева, които в момента по негови думи би трябвало да са 37 000 лв. с лихвата от 14 процента, сподели: „Парите пазех за обучението на дъщеря ми. Мислех си, ще порасне и трябва да имам пари настрана, за да я изуча. Сега ще пия чаша студена вода. Ако разбере съпругата ми, ще ме изтормози, че съм внесъл толкова голяма сума в пирамида“.

Бившият военен от Дупница Никола Николов, който внесъл скромната на фона на останалите вложители сума от 5000 лв., заяви пред репортер на вестник „Струма“: „От няколко години съм член на „Популярна каса“, нито веднъж не съм викан на събрание, а разбрах, че името ми фигурира в протокол от проведено такова. Подлъгах се по високите лихви. Парите не са много, но са изкарани с честен труд“, заяви Николов.

Неговият колега Йордан Югов от село Самораново обаче изгорял със 100 000 лв. „Всички в Дупница знаеха, че от месец януари касата е обявена във фалит, но нито полиция, нито прокуратура се заеха да разнищят защо се е стигнало дотам“, заяви разочарован Югов.

Служителката във фирма за почистване на битови отпадъци Елена Очева от дупнишкото село Бистрица и нейните родители също са ужилени с 200 000 лв., от тях 50 000 лв. са на Елена.

От началото на месец януари тази година от „Дупнишка популярна каса“ са спрели да изплащат лихви по депозити, които са паднали от 14 на 9%. Вложителите твърдят, че са звънели по телефона на съпругата на Георги Близнаков – Ивона, и са искали да теглят пари от вложенията си, но тя ги лъгала, че е болна и не може да ги обслужи, а в същото време я засекли на волейболен мач в Дупница. Голяма част от вложителите са търсили помощ от различни институции, включително и от омбудсмана на България Мая Манолова, но засега без резултат.

Учителката Сийка Малинова, която вложила 50 000 лв. на родителите си и 70 000 лв. на дъщеря си, която работи в чужбина, поиска Софийска прокуратура да се заеме със скандала.

„Тази пирамида е работила пред очите на полиция и прокуратура в Дупница и никой не е взел мерки. Настояваме разследването да се извърши от Софийска прокуратура, за да има резултат. С Ивона се познаваме от деца. Не съм очаквала да ме лъже. Много SMS-и й пратих, настоявах да си изтегля парите, но тя все си намираше повод да ми откаже. През януари месец ми поиска договора, сключен с касата, уж да направи анекс, и така и не ми го върна. Аз в момента нямам договор и няма как да докажа, че съм внесла толкова много пари в касата“, заяви Сийка Малинова.

Работничка в ТЕЦ „Бобов дол”, пожелала анонимност, разтреперана от нерви и безсилие, заяви: „От 10 години правя вложения в касата. Снаха ми работи известно време в офиса и напусна. Братовчедка на съпруга ми беше одитор там и никога не съм предполагала, че може да се стигне дотук. Срещу заплащане чистех хотела в Сапарева баня след строежа. Уж бяхме в близки отношения с Ивона, а се оказа, че ме е мамила“.

Сред излъганите, дошли пред офиса на касата, беше и бащата на един от най-заможните хора в Дупница – строителният бос Даниел Аттарян, 85-годишният Берджи Аттарян. Той разказа пред репортер на вестник „Струма“: „Преди няколко години продадох наследствен апартамент от родителите ми за 54 000 лв. и вложих парите в „Популярна каса“, подлъган от високата лихва, да имам пари за старини. До извстно време нещата вървяха добре. Получавах си лихвата. Но от началото на годината спряха да ги плащат. Поисках да си изтегля парите, но ми беше отказвано под всякакъв предлог. Изгорях, но какво да се прави“, заяви Берджи Аттарян.

Георги Антов, бивш строителен специалист, в момента пенсионер, вложил преди 9 години 55 000 евро в касата. Редовно получавал лихвите, но когато в началото на годината поискал да изтегли 500 евро, му било отказано от Ивона Близнакова, която му заявила, че в момента нямат пари в наличност.

„24 часа след като ми отказа, дойде в дома ми със сина си и ми даде 500 евро. Подадох жалба в прокуратурата. Викаха ме в полицията да дам показания, пък какво ще стане, не зная. Парите съм ги изкарал с много труд и пот“, разказа Антов.

Изгубилият сина си в катастрофа преди години Янко Паргов внесъл 26 000 лв., сумата, която получил като кръвнина за смъртта на сина си. Смятал да ги даде на внуците, когато пораснат. „Внесох парите в касата, защото познавам Ивона отдавна. Аз бях главен механик на мината в Бобов дол, а тя беше чертожничка там. Винаги беше вежлива и усмихната, не очаквах, че може да ме излъже. Много се ядосвам, че не мога да помогна на внуците. Парите отидоха на вятъра. Добре че те ме разбират и не ме упрекват. Успокояват ме, говорят ми да не се ядосвам, но не мога. Парите са за живота на сина ми, можеше да са в помощ на внуците ми”, ядосваше се вчера Я. Паргов.

Тошка Христова едва не се разплака, докато говореше, буца й заседна на гърлото: „Дъщеря ми от години слугува в Кипър, за да изкара някой лев. Всичките й спестени 70 000 лв. ги вложих в касата и 10 000 лв. мои. Ивона ме лъжеше, че няма страшно, дори и да фалира касата, те работели с БНБ и депозитите до 100 000 лв. били обезпечени. Отидоха парите, които детето ми изкарва с кървав труд“, ядосваше се жената.

В същото време вчера стана ясно, че Министерството на правосъдието е изпратило във Върховната касационна прокуратура сигнал срещу „Дупнишка популярна каса“, след като на 30 юни във ведомството е получен сигнал, подписан от 35 граждани, които са загубили спестяванията си при неизяснени обстоятелства. Някои от тях били клиенти на фирмата повече от 10 години, но в един момент се оказало, че дружеството е обявено в несъстоятелност, а депозитите им в рамките на 100 000 лв. не са гарантирани.

От Районна прокуратура – Дупница вчера съобщиха, че в периода от 11.04.2016 г. до настоящия момент там са постъпили 38 жалби от вложители в Кредитно-спестовна кооперация „Дупнишка популярна каса“. В тях се излага оплакване, свързано с изтичане на договорите им за срочна вноска в КСК и искането за връщане на внесените суми. Въпреки че срокът за изпълнение на искането е приключил, те не получили сумите, които внесли. Жалбоподателите посочват, че офисът на Кредитно-спестовната кооперация в гр. Дупница е затворен, а телефонът за контакт е изключен.

Във връзка с депозираните жалби с постановление на прокурор от Районна прокуратура – Дупница от 13.04.2016 г. на началника на РУП на МВР – гр. Дупница е възложено извършването на предварителна проверка. Държавното обвинение е дало указания, касаещи изясняване на обстоятелствата, с оглед събиране на достатъчно данни за извършено престъпление.

На 01.06.2016 г. е разпоредена допълнителна проверка с определен срок за приключване в рамките на 30 дни, а именно до 01.07.2016 г.

Към настоящия момент в Районна прокуратура – Дупница не са постъпили материали от РУП на МВР за извършената проверка, заявиха от пресслужбата на институцията.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *