

Колко украински бежанци, които намериха убежище в Пиринско след военната агресия на Русия в родината им, са започнали работа? Какви мерки се прилагат от институциите за тяхната интеграция и реализация на пазара на труда? С тези въпроси репортер на „Струма“ се обърна към социалните служби.
„Към 31.12.2022 г. на територията на област Благоевград са започнали работа общо 98 украински граждани, от тях 64 по проект „Солидарност“ и 34 на първичен пазар на труда. Работните места, на които са устроени украинските граждани със съдействието на бюрата по труда, са в сферата на услугите и търговията, хотелиерството и ресторантьорството, шивашката и преработваща промишленост“, заяви шефката на дирекция „Регионална служба по заетостта“ в Благоеврад Станислава Поповска.
Мнозина от устроените на работа украинци са в рамките на проекта на Агенцията по заетостта „Солидарност“, който е действащ от половин година и финансиран чрез ОП „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020, като безвъзмездната финансова помощ е в размер на 46 594 860 лв. Чрез него се оказва навременна подкрепа за бърза трудова интеграция на разселени лица от Украйна с осигурен достъп до пазара на труда, пристигнали в България след 24.02.2022 г. Чрез включването си в проекта украинските граждани имат възможност за получаване на психологическа подкрепа, професионално ориентиране, трудово консултиране и мотивиране за започване на работа, включване в субсидирана заетост на пълно или непълно работно време на база минимална работна заплата за период до 3 месеца. Наред с това е осигурена подкрепа на работното място посредством осигурен от работодателя ментор, както и получаване на интеграционна добавка, включваща разходи за наем, режийни разходи и интернет в размер на 356 лв. на месец за период до 3 месеца.
За да се възползват от тези услуги, украинските граждани следва да се регистрират в дирекции „Бюро по труда“ и на място да подават заявленията си. Работодателите, желаещи да се включат в проект „Солидарност“ и да наемат лица от целевата група, могат да подават заявление за включване в проекта само чрез електронна платформа. В периода на субсидираната заетост те получават средства за възнаграждения на наетите украинци в размер на минималната работна заплата и дължимите осигуровки за сметка на работодателите, както и стимули, покриващи разходите за всички дължими вноски за сметка на работодателя, съгласно изискванията на Кодекса на труда и Кодекса за социално осигуряване – за останалите на работа лица след периода на субсидирана заетост, изчислени върху установената за страната минимална работна заплата.
„Този проект е действащ, вече има заявки от работодатели за месец януари. Иначе от месец март 2022 г. във всяка дирекция „Бюро по труда“ на територията на област Благоевград е сформиран мобилен екип за предоставяне на услуги на работодатели и на граждани от Украйна с оглед осигуряване на възможности и съдействие за достъп до пазара на труда. Мобилните екипи организират и провеждат срещи с работодатели и граждани от Украйна за информиране и консултиране за възможностите за отразяване на потребностите в електронните формуляри за работодатели и украински граждани, публикувани на официалната страница на Агенцията по заетостта. Оказва се пряко съдействие на украински граждани за попълване на анкетния формуляр чрез посещения на място в местата за настаняване. Информираме и консултираме работодателите за възможностите да подават заявки за свободни работни места при наличие на желание за наемане на украинци. Организираме и провеждаме различни групови мероприятия от типа на информационни дни, трудови борси, дни на работодателя и други с цел подкрепа на трудовата заетост на украинските граждани. През изминалата 2022 г. 518 украински граждани са получили съдействие и услуги по информиране и консултиране от Дирекция „Бюро по труда“ в Благоевградска област, а 303 са се регистрирали в дирекции „Бюро по труда“. Специално за община Благоевград потърсилите съдействие за регистрация в Бюрото по труда са 131 лица. 20 са започнали работа по проект „Солидарност“ за 3-месечна заетост, а 5 са си намерили препитание на първичния пазар. Голяма е вероятността лицата, които са били наети по 3-месечната програма, да са останали на работа. Наред с това има доста украинци, които са започнали работа без нашето посредничество“, добави Станислава Поповска.
Експертът Лили Димитрова от офиса на НАП – Благоевград заяви, че трудно може да се проследи трудовата заетост на украинците, тъй като регистрациите на трудовите договори се правят от работодателите. Тя обясни, че през 2022 г. украинските граждани с временна закрила са получили регистрации в НАП, за да получат здравно осигуряване, което се покриваше от държавата, както и за да могат да си изберат личен лекар. В последно време регистрациите са намалели в пъти, което означава, че повечето от украинските бежанци са с осигурени здравни права и че броят на новопристигналите е малък.
През последните два месеца на 2022 г. украинците получават ваучери за храни и стоки от първа необходимост на стойност 100 лв. Предоставянето на ваучерите се осъществява от 1 ноември 2022 г. от Агенцията за социално подпомагане чрез дирекциите „Социално подпомагане“ по проект „Предоставяне на ваучери за осигуряване на храни и стоки от първа необходимост за разселени лица от Украйна“. Проектът се реализира чрез Оперативна програма за храни и/или материално подпомагане 2014-2020 г., съфинансиран от Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица в България. Ваучерите на стойност 100 лв. са предназначени за всички лица от миграционния поток, на които е предоставен статут на временна закрила, удостоверена с регистрационна карта на чужденец, в т.ч. и на децата, и ще могат да бъдат реализирани в търговската мрежа на територията на цялата страна в продължение на 2 месеца от датата на издаването на ваучера.
„В община Благоевград са раздадени месечни ваучери по 100 лв. на 204 украински граждани, сред които има и деца. Сега обработваме заявките от предходния месец. Ваучерите се предоставят на всички лица от целевата група в срок до 31.12.2022 г., като срокът за реализацията им в магазинната мрежа в страната е 2 месеца от датата на издаването им. С тях могат да бъдат закупени храни, дрехи, училищни пособия, хигиенни материали и други продукти, с изключение на тютюневи изделия, спиртни напитки, вино, пиво и лекарствени продукти. С ваучерите може да се пазарува във всеки хранителен магазин в страната, а осребряването става по определен ред в службите по социално подпомагане, в чийто град са адресно регистрирани украинските граждани“, обясни директорът на „Социално подпомагане“ в Благоевград Александър Балев.
Временната закрила за украинските бежанци в България изтича на 24 февруари 2023 г. и правителството ще трябва да вземе решение за удължаване на срока. Защото още през октомври 2022 г. Съветът по правосъдие и вътрешни работи на ЕС обяви,че закрилата ще бъде удължена с два шестмесечни периода, до март 2024 г.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА