Преграждане на коридори с плексигласови плоскости и преобразуването им в класни стаи, бутане на стени, максимално усвояване на подтаванското пространство, изграждане на пристройки и достроявания, редуциране на приема в 1 клас, са част от предложенията на директорите на благоевградски училища за преминаване на едносменен режим
Според разпорежданията на МОН от учебната 2020/2021 г. училищата трябва да преминат на едносменен режим, т.е. учениците да учат само сутрин. Във връзка с това общините трябва да направят преглед на цялата образователна инфраструктура по места и заедно с директорите да разработят план кога полудневната организация на учебния ден ще започне да се осъществява преди обяд.
В публичното пространство витаеха коментари и информации ,че Министерството на образованието ще удължи срока, като даде отсрочка на общините. Това бе опровергано от началника на РУО Ивайло Златанов по време на септемврийското съвещание с директорите от областта. Тогава шефът на управлението предаде думите на министър Кр. Вълчев и даде ясно да се разбере, че МОН „няма да даде задна“ за едносменния режим и той ще бъде въведен.
И докато в някои общини няма проблеми, тъй като и сега учениците учат само сутрин или са с 1-2 училища на две смени, то в община Благоевград въпросът е изключително сериозен.
От 17-те училища в общината на едносменен режим са 7. Това са IV ОУ „Димчо Дебелянов“, СУ “Иван Вазов“, VIII СУ „Аресени Костенцев“ IX ОУ „П. К. Яворов“, XI ОУ “Христо Ботев“, Благоевградска професионална гимназия и Професионална гимназия по туризъм и лека промишленост „Гоце Делчев“. В останалите 10 образователни институции учебният процес се осъществява на две смени – сутрин и следобед, като Езиковата и Математическата гимназия с общо към 1650 ученици се помещават в една сграда, а ПГСАГ /Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия/ дели обща сграда с катедрата по „Химия“ на ЮЗУ.
Вчера кметът Атанас Камбитов обсъди с тях изготвяне на общински план за преминаване на едносменен режим на обучение. До 15 декември всяка община трябва да представи свой план в Министерство на образованието. През август с промени в наредба МОН отмени фиксирания срок до 2020-2021 г. Най-сериозният в Благоевград проблем за едносменен режим на работа сутрин е за Езиковата и Природо-математическа гимназия, които се помещават в една сграда. Кметът Камбитов е коментирал с директорите варианти в дългосрочен план за надстройване на сградата и изграждане на ново крило, които биха решили казуса. За да се реализира такава идея обаче, е нужно сериозно финансиране и време.
„Като първа точка сме посочили намаляване на приема в 1 клас с една паралелка. Така от следващата учебна 2019/2020 г. в училището ще постъпват 4, вместо досегашните 5 паралелки първокласници”, разкри заместник-директорът на III ОУ „Димитър Талев“ Васил Чолаков. За да побере всичките си 809 ученици в една смяна, от най-голямото основно училище в областта, иначе строено като 22-класно, предвиждат да обособят три фоайета в коридорите /по едно на етаж / и три помещения до северните стълбища и така да ги превърнат в стаи.
„Имаме 6 такива помещения на всеки етаж по две. Ще ги преградим с плексиглас. Направили ли сме и изчисления колко ще струва това“, обяви В. Чолаков и показа една от евентуалните бъдещите класни стаи, която към момента е част от коридора на първия етаж и се ползва от кандидат-гимназисти и родител за попълване на документи за приема след 7 клас. Като резервен вариант В. Чолков посочи и преобразуването на подтаванското пространство в стаи за учене и изрази увереност, че с направените предложения ще успеят да вместят всичките си ученици в една смяна.
Цялостна стратегия от 16 страници за преминаване на едносменен режим и разчети до 2025 г. показа директорът на VII СУ „Кузман Шакарев” д-р Лилия Стоянова. От най-голямото средно училище в областта с 920 ученици намаляват приема в 1 клас от 6 на 5 паралелки. Така за две години броят на паралелките ще се редуцира от сегашните 39 на 37.
“Предвиждаме оптимизиране на човешкия, материалния, финансовия, информационния ресурс”, обобщи директорът на VII СУ. Така например административният персонал от 90 човека ще бъде сведен до минимум, включително и с пенсионирането на няколко човека. Заместник-директорът Ирена Стамболиева ще се премести в канцеларията, а настоящият й кабинет ще се обедини със съседното помещения и ще стане класна стая. По същия начин ще се преустрои и библиотеката на училището и още няколко помещения. По повод готвените реконструкции д-р Стоянова подчерта, че всички преустройства са предварително съгласувани с архитекти и проектанти. Наред с това ще бъде намален броят на сегашните 78 групи от информационни технологии, а при необходимост въведена кабинетна система в гимназиален етап. От училището са разработили два възможни варианта за преминаване на едносменен режим. Единият е свързан с преустройство на стаи, а другият с построяване на нови 8 върху физкултурния салон на училището, като общината трябва да прецени кой вариант е по-рентабилен.
„Няма накъде да преграждаме на надстрояваме, истината е, че не ни стига цял етаж, за да мине на едносменен режим“, каза в прав текст директорът на Професионалната гимназия по икономика „Иван Илиев“ Ася Бояджиева. В писмото си до кмета тя изтъква, че ПГИ е най-старият икономически техникум в града и предлага ръководеното от нея училище да вземе етаж от намиращото се в съседство IX ОУ или да се редуцира приемът, което А. Бояджиева посочи като най-неприемливия вариант.
II ОУ се надява да реши проблема с построяването на нов етаж с 8 кабинета в подтаванското помещение. Идейният проект вече е готов, а според директора Христо Манчев той може да се реализира до 2 години. „Предвидили сме изграждане на кабинети, още един физкултурен салон върху сегашния, столова, масивна ограда… Целият проект е на стойност 1.5-2 млн. лева, като в тази сума е включено и оборудването”, разясни директорът на II ОУ.
Ръководителят на СУИЧЕ д-р Светлин Абаджиев сподели, че предложенията им за преминаване на едносменен режим са оптимално съобразени с материалната база, физическата среда и благодари на кмета д-р Ат. Камбитов за своевременната реакция по въпроса.
„До 2020 г. училището ще може да премине към едносменен режим на обучение при запазване на запазване на досегашните, а и при завишен прием до 1-2 паралелки”, посочва в писмото си до общината директорът на V СУ Мария Тричкова. Тя изтъква, че на територията на училището се изгражда WI-FI и оборудване с преносими компютри, което предполага преобразуването на единия компютърен кабинет в класна стая, защото обучението по ИТ ще бъде възможно във всяка една точка на V СУ. Със собствени средства ще бъдат ремонтирани и обзаведени две помещения, които могат да се ползват като класни стаи, отговарящи на изискванията за учебна среда. Една от залите за занимания по интереси е обзаведена по инициатива и със средства на училището, а не по проект, което дава възможност отново да бъде преобразувано в класна стая”, посочва М. Тричкова.
В заявлението си до кмета директорът на НХГ изтъква, че в момента в училището се обучават 572 ученици, разпределени в 24 паралелки. От 24-те класни стаи в училището 7 са специализирани кабинети – компютърни зали по музика, изобразително изкуство, т.е. остават 17 кабинета, които не са достатъчни за преминаване към едносменен режим. За решаване на проблема М. Митов предлага 2 варианта, съгласувани с педагогическия съвет на НХГ – изграждане на един етаж върху съществуващия физкултурен салон /около 600 кв.м/. На него ще бъдат разположени 8 класни стаи, което ще бъде напълно достатъчно учениците да учат на една смяна. Другият вариант е изграждане на три класни стаи в подпокривното пространство. Този вариант трябва да бъде с преустройството на зала, намираща се на първия етаж, която да се обособи като две класни стаи”, пише М. Митов и разяснява в писмото си предимствата и недостатъците на двата варианта, съгласувани на Педагогически съвет.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
Да не бяхте давали сградата на Механото на ЮЗУ, и без това то не може да запълни неговите сгради. Трябваше БПГ да бъде в сградата на Механото, а неговата да се даде на ЕГ-то или ПМГ-то!