Няма увеличение на резервациите в родните хотели заради новите изисквания в южната ни съседка за задължителни PCR тестове. Това коментираха хотелиери от разложкото село Баня, което през последните години се превърна в предпочитана дестинация за лятна почивка и алтернатива за много българи. Подобно на колегите си в Банско, хотелиерите в селото също отчитат уикенден туризъм – висока заетост през почивните дни и много слаба през делничните.
„Не бих казала, че има ръст на резервациите във връзка със затрудненото преминаване на границите. Който е решил, отива, плаща си теста и заминава. През седмицата е слабо, работим на уикенди, нещо, което е нетипично за нас. Много сме притеснени за зимния сезон. Плаши ни неизвестното. Ние реално не сме сключили договорите си за зимата, защото туроператорите не работят, самолетите от чужбина са спрени, не се знае каква ще бъде ситуацията и тази несигурност плаши всички. Разчитаме изцяло на нашия пазар, който е само през уикендите, работим с изключително намален персонал и е доста трудно”, каза Надя Хаджиева, управител на тризвезден хотел в Баня.
Към момента заетостта е предимно от индивидуални туристи и почти няма организирани групи. Малкото такива, които идват, са от максимум 15 човека. Отказани са всичките резервации за детските летни лагери, тъй като детският туризъм е забранен. Сега хотелиерите, работещи с такива групи, са принудени да връщат капарото. За много от тях това е невъзможно на този етап, тъй като след дългия престой почти всички са изчерпали финансовия си ресурс и изпитват затруднения, а в хотелиерския бранш капарото обикновено се използва като оборотни средства и за издръжка през неактивния сезон, т.е. парите от него отиват за всички разходи, свързани с експлоатацията на базите. От друга страна, никой в бранша не е очаквал подобен колапс, за да предвиди евентуално бъдещо възстановяване на средства по капаро.
Този казус стои и пред някои хотелиери в Баня, където през последните няколко години детският туризъм започна да се развива добре заради множеството басейни и близостта на планината.
„Детски туризъм в момента няма. Той е забранен със заповед на министъра. Водим преговори с колегите туроператори. Те искат да им връщаме парите, но това ще стане на следващ етап, когато спечелим нещо“, споделиха от бранша.
Подобно на колегите си от региона, спада в броя на туристите спрямо миналата година хотелиерите заявяват, че това основно се дължи на изчерпаните отпуски и неясното бъдеще. Липсата на чуждестранни туристи не се отразява както в Банско, тъй като за община Разлог основният туристопоток е от българи, които съставляват над 70 % от посетителите.
ЯНА ЙОРДАНОВА