Белишка фирма удари ДФЗ с рекордна неустойка от близо 200 000 лв. заради забавено плащане

Белишка фирма, занимаваща се със земеделие, успя да осъди Държавен фонд „Земеделие“ на рекордната сума от 197 643.66 лв. за това, че фондът й изплатил част от договорената сума с 3 г. закъснение.

Заради забавеното плащане „Ренел Груп“ ООД е пресметнала, че въпросната сума е пропуснати за нея ползи през периода от 31.10.2019 г. до 14.11.2022 г. – първата дата е тази, на която ДФЗ трябвало да преведе парите, втората е датата, на която това станало реално. Става въпрос за 640 378.27 лв. от одобрената на дружеството субсидия по договор от 20.05.2016 г. за отпускане на безвъзмездна финансова помощ в размер на 1 049 025.32 лв.

Въпросните 640 378.27 лв. фондът платил по-късно заради наложени 2 финансови корекции, които обаче паднали в съда.

Според магистратите дружеството основателно претендира вреди от забавянето на дължимото му плащане, тъй като то си изпълнило договорните задължения, но заради забавеното плащане било лишено от възможността да ползва собствените си средства.

Освен че трябва да плати огромната сума от близо 200 000 лв. на „Ренел Груп“ ООД, ДФЗ е осъдена и на 8000 лв., с които фирмата да покрие съдебните си разноски.

„Ренел груп“ е регистрирана в Белица с предмет на дейност разработка и експлоатация на земеделски земи. Неин управител е софиянецът Николай Цецов, който държи 65% от дружествените дялове, а останалите 35 са на съдружниците му Мариан Гочев и Десислава Тодорова.

Преди 8 г. фирмата влезе в черния списък на местния кмет Радослав Ревански. След като десетки жители на общината започнаха да му търсят общински земи, за да участват по програми на ЕС, той направи ревизия на всички договори за наем на общински терени и попадна на договора с „Ренел груп“. Същият бил сключен с бившия кмет на Белица Ибрахим Палев през март през 2014 г. за 10 г., през което време фирмата ползвала 270 дка общинска земя в Белица срещу 1000 лв. годишно. Според договора дружеството трябвало да засее огромния терен с трайни насаждения. През първата година фирмата обаче оставила земята да пустее, а през 2015 г. я засяла с житни култури, които не са в категорията на трайните.

Заради нарушение на договора през 2016 г. Р. Ревански внесе в ОбС предложение за незабавното му прекратяване и съветниците го одобриха. Вместо да освободи земята обаче, фирмата зася 180 дка с шипки и се оправда, че останалите декари не били подходящи за тази култура.

Решението на ОбС – Белица за прекратяване на договора бе вкарано в съда, но не от фирмата, а от тогавашния областен управител с мотив, че съветът можел да прекрати наемния договор до 3 месеца след подписването му, но не и след 2 години. В крайна сметка общината не успя да изгони фирмата и трябваше да изчака до този март, когато Ревански просто не им преподписа договора.

В дружеството най-известен е Гочев, който е адвокат и беше защитник по делото на братя Маргини. Според Търговския регистър той участва в управлението на десетки дружества, включително и на пенсионно осигурително. Сред последните придобивки на адвоката е предприятие за преработка и замразяване на плодове в община Ценово, която една от фирмите му построи по одобрен проект от ДФЗ.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *