
В Пиринско от години няма регистриран случай от рядката болест, от РЗИ призоваха за спокойствие
В аптечната мрежа в Благоевград няма ваксини за менингококова инфекция, установи репортерска проверка на „Струма“. Според фармацевтите никой и не търси да си закупи. Еднократна доза от 0,5 мл от ваксината „Нименрикс“ е с цена 93 лв. и е по лекарско предписание. По принцип първоначалната имунизация се прави на бебета на възраст от 6 седмици до 6 месеца, като през интервал от 2 месеца им се поставят две инжекции. В Благоевградска област няма регистрирани случаи на менингококова болест от началото на 2025 г., нито през последните години, съобщиха от РЗИ. От там обясниха, че който желае да се имунизира, ще бъде насочван към педиатъра д-р Антон Билев, тъй като в здравната инспекция не правят тези ваксини. В интерес на истината, ваксините са две, като от едната има около 600 дози в страната, а другата изобщо липсва. Може да се закупи в Гърция, което обаче не е редно. От РЗИ призоваха родителите да не се паникьосват, тъй като болестта рядко се среща и трудно се разпространява. От началото на годината в страната са диагностицирани 9 случая на инвазивна менингококова болест в различни възрастови групи, като водещата причина е регистриран менингит или сепсис. Случаите са спорадични, заболелите лица са от различни области на страната, без епидемиологична връзка между тях. При сравняване със заболеваемостта през предходните години се наблюдава ръст спрямо същия период на миналата година, както и спрямо предходните години, когато броят на регистрираните случаи е 3-4 годишно.


„Рядко се надвишава бройката 10 – имам предвид тези тежки, изискващи интензивно лечение случаи. За 42-годишната си практика нямам случай на предадена инфекция от тежко болен на контактно лице. За сравнение – грипът, варицелата и морбили носят по-сериозен риск за децата“, поясни гл. държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
По последни данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията заболеваемостта от менингококова болест на територията на Европейския съюз през 2022 г. остава под нивата за предпандемичния период, но е нараснала двойно спрямо 2021 г. До 50% от заболелите са с регистриран менингококов менингит, а при 1/3 е диагностициран сепсис. Заболяването e с характерна есенно-зимна сезонност, като заболявания се регистрират и през лятото, но в по-ниска степен.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА