„Ефектът на партньора“: Защо връзката ви е решаваща за здравето ви

Ако някога сте чувствали, че здравето на партньора ви се отразява на вашето, вероятно не сте си въобразили.
Особено ако живеете заедно, двойките споделят много от едни и същи храни, начин на живот и навици, които могат да повлияят на здравето ви – включително и на кръвното налягане.
И според изследване, публикувано в Journal of the American Heart Association, ако вашият партньор има високо кръвно налягане, има някои неща, които трябва да знаете.
За това проучване изследователите искали да разберат дали женените двойки виждат сходни здравни показатели, когато става дума за кръвно налягане, разглеждайки двойки от четири различни страни. Те анализирали кръвното налягане на 3 989 двойки в САЩ, 1 086 двойки в Англия, 6 514 двойки в Китай и 22 389 двойки в Индия. И въз основа на това, което са открили, „партньорският ефект“ всъщност е много реален. Когато единият партньор има високо кръвно налягане, е по-вероятно и другият да го има.
В някои случаи и двамата партньори са имали високо кръвно налягане – 47% в Англия, 38% в САЩ, 21% в Китай и 20% в Индия. Освен това се оказва и че в сравнение с жените, чиито съпрузи не са имали високо кръвно налягане, жените, чиито съпрузи са имали високо кръвно налягане, са по-склонни да го имат. (9% по-вероятно в Англия и САЩ и съответно 19% и 26% по-вероятно в Индия и Китай.)
„Много хора знаят, че високото кръвно налягане е често срещано при хора на средна възраст и по-възрастни, но ние бяхме изненадани да установим, че сред много по-възрастни двойки и съпругът и съпругата са имали високо кръвно налягане в САЩ, Англия, Китай и Индия. Например в САЩ, сред повече от 35% от двойките на възраст 50 или повече години и двамата имат високо кръвно налягане”, сподели един от авторите на изследването.
Според учените тези констатации не само демонстрират как можем несъзнателно да повлияем на здравето на партньора си, но и обратното – двойките биха могли заедно да положат усилия, за да подобрят здравето си. Например да хапват заедно по-здравословни храни и да си изградят семейно меню.
Следвайки тази идея, промените в начина на живот, като например да бъдете по-активни, да намалите стреса или да се храните по-здравословно, могат да намалят кръвното налягане. Имайте предвид обаче, тези промени може да са трудни за постигане и, което е по-важно, да се окажат невъзможни, ако вашият съпруг или партньор (и по-голяма семейна единица) не правят промени с вас.
Така че, независимо дали вие се опитвате да понижите кръвното си налягане или вашият партньор се опитва да понижи своето, е най-добре да обедините усилията си и да се справите със своите здравни цели като екип.
Не забравяйте, че ако сте си поставили цели, свързани със здравето или изграждането на нови навици, приобщаването на вашата половинка към вашите стремежи може да бъде липсващата част от пъзела, която да ви помогне да се чувствате най-добре.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *