
„И мен ме споходи щастието днес, 1 април! След няколкогодишно чакане от завода за електрически автомобили в Ловеч ми се обадиха, че ми е излязло номерчето и ми е дошъл редът да си закупя автомобил от завода. А освен това от томболата, организирана от завода за чакащите ред, ми се падна и безплатен билет за полета София – Скопие.
Изключително съм благодарен на най-компетентния, най-честния и почтения, на най-популярния, на най-работливия, на най-снимания и най-селфирания премиер Кирил Петков, който има заслуги за построяването на този завод!
Колата е хибрид, освен батерия си има и педали, и върви в комплект със зарядно устройство“.
С този пост бившият евродепутат от Гърмен Асим Адемов отбеляза днешния ден на шегата, хумора и брадатите лъжи.


Благоевградчани отговориха достойно, обявявайки в „новинарски“ публикации: „Отмениха вдигането на данъци в Благоевград. Общината ще връща пари!“ и „След близо 6 години отварят отново Аквапарка в Благоевград“.
Последваха и съсловни поздравителни честитки от рода на „Честит 1 април – Национален празник на рибаря“, „На тая светла и лъжовна дата празнува се Денят на депутата“, „1 април – професионален празник на македонските историци и българските политици!“. Имаше полезни съвети като: „Днес е 1 април. Не вярвай на нищо и никого. Точно както всеки друг ден“, и кратки вицове: „Скъпа, изневерих ти! – И аз! – 1 април, скъпа! – А аз на 5 януари“.
Като цяло Денят на шегата в Пиринско мина в рамките на добрия тон, без груби шеги и политически нападки. Такъв си го пожела и бившият зам. областен управител Александър Мацурев, който рано сутринта напомни, че 1 април е денят на доброто настроение, закачките и веселите изненади. „Нека не забравяме, че усмивката е най-добрият подарък, а позитивното настроение – заразително! И нека шегите днес бъдат само добри и приятелски!“, написа Мацурев.


Всъщност произходът на празника не е напълно ясен. Една от теориите е свързана с преминаването от Юлианския към Грегорианския календар във Франция през 16-и век, когато Нова година се премества от 1 април на 1 януари. Онези, които продължили да празнуват старата дата, били наричани „априлски глупаци“ и ставали обект на закачки.
Според друга версия дължим този празник на неаполитанския крал Монтерей, комуто поднесли по случай спирането на земетресение риба. След година владетелят поискал точно същата риба. Такава обаче не намерили и готвачът приготвил друга, която много приличала на предишната.
И макар че кралят познал подмяната, той не се разгневил, а дори се развеселил. Оттогава станали обичайни шегите и лъжите на 1 април.



Любопитно е, че BBC често участва в шегите – през 1957 г. излъчва репортаж за „спагетени дървета“, от които хората си брали спагети!
Във Франция този ден се нарича Poisson d’avril („Априлска риба“). На него децата се опитват да залепят хартиена рибка на гърба на някого, без той да забележи.
В много страни като Англия, Шотландия, Италия и Индия 1 април е ден на веселието и доброто настроение, като се насърчава хуморът дори в училищата и офисите.
На 28 декември в Испания празнуват Деня на невинните В Испания е традиция на този ден хората да се майтапят един с друг, черпейки се със солено кафе.
В Мексико не се дава нищо назаем – пари, бижута, книги. В Перу можете да видите десетки хора, които се разхождат по улиците с хартиени надписи на гърба, които веднага превръщат човек в обект на подигравки.
В Нова Зеландия, Великобритания, Австралия и Южна Африка шеги се правят само до обяд. Всеки, който се пошегува в друго време от деня, получава псевдонима „Априлски глупчо“.
В Германия и Австрия считат 1 април за нещастен ден – родените на този ден са хора без късмет. В Полша дори държавните институции си позволяват да лъжат, а важната работа се отлага за друг ден, пише БГНЕС.
В Шотландия 1 април е ден на кукувицата, тъй като там птицата е символ на глупостта. В Дания Денят на лъжата идва с месец закъснение – 1 май. Там той е известен като „Майска котка“.
ВАНЯ СИМЕОНОВА