Кочериново иска старата митница между Бараково и Кочериново, втора година няма отговор от АПИ

Държавата да предостави на Кочериново обект от историческо значение, за който не се грижи от 30 години, поиска кметът на общината Станислав Горов. Става въпрос за някогашната българска митница между Кочериново и с. Бараково, която е едноетажна, полумасивна сграда пред срутване. Тя е на терен от 7,5 дка на територията на двете селища, заключен между митницата, моста на река Рилска и църквата „Успение Богородично“ в Бараково. Цялата територия е свързана с освободителните борби на българския народ и началото на Балканската война. Мостът е разделял разкъсаните български земи и през него е минала освободителната българска войска на Седма рилска дивизия на 5 октомври 1912 г. Той е бил граничен пункт между Царство България и Османската империя в периода 1878-1912 г. и точно през средата му е минавала границата между освободена България и турската империя. Той е и част от единствения съществувал тогава икономически, културен и поклоннически път, свързващ териториите по поречията на Струма и Места през Горна Джумая с Рилския манастир, както и със столицата София.

Църквата „Успение Богородично“ пък е построена върху стара турска митница, разрушена от жителите на Бараково веднага след присъединяването към България на новоосвободените земи.

На десния бряг на Рилска река все още е запазена старата българска митница – сградата на караулното, която през годините е пристроявана и ползвана като кантон и за жилища на служители към Пътно управление. Сградата и имотът към нея са частна държавна собственост, предоставена на Областно пътно управление – Кюстендил, което повече от 3 десетилетия не се грижи за нея.

Още през месец май 2023 г. общината е изпратила писмо до ОПУ – Кюстендил с искане да й бъде прехвърлен имотът. През юли същата година от Пътното управление уверяват, че са предприели необходимите действия и са уведомили АПИ, че бившата митница вече не им е необходима, но до момента няма никаква вест от пътната агенция.

Идеята на Горов е след евентуалното прехвърляне на имота да бъде изготвен ПУП за обособяване на историческо място и да се извърви процедура по обявяването му по реда за Закона за културното наследство, след което на територията ще бъде направен парк, информационен център и общински музей.

Предложението на кмета ще бъде разгледано на предстоящата сесия на ОбС – Кочериново.

ВАНЯ СИМЕОНОВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *