
Учителите на благоевградското 3 ОУ „Димитър Талев“ преминаха първото по рода си обучение по киберсигурност, а в ролята на лектор бе комисар, професор д.н. Илин Савов.
Припомяне, че в началото на месец март специалистът, който е комисар в системата на МВР с 25-годишен професионален стаж, преподавател в 5 български университета, директор на научноизследователски институт за продоволствeна сигурност, гостува в Благоевград по покана на Регионалното управление на образованието. Тогава пред директори и учители експертът изнесе шокиращи данни как деца на 5-г. възраст навигират абсолютно свободно и необезпокоявано в социалните мрежи и дори ходят на срещи. Говори за опасностите в онлайн пространството, използването на изкуствения интелект от киберорганизираните престъпни групи, агресивното поведение на младите хора по молове, по улицата, онлайн тормозът от и над връстници. Изнесе и данни от проведено собствено изследване, което показва, че над 80% от днешните деца общуват и се социализират през интернет, като прогнозира, че само до две години този процент ще нарастне до 95. Подчерта и че 43% от подрастващите, потребители в социалните мрежи, имат „скрити профили“.


„И ще ви кажа какво ще стане. Ще стане така, че няма да имаме никакъв контрол върху процесите на младото поколение“, предупреди проф. Савов и подчерта, че ако учениците са, образно казано, 2-3 стъпки напред, то учителите трябва да са най-малко 20, за да могат да се справят с процесите и учениците да имат респект от тях.
Две седмици след срещата с директорите експертът, доктор на науките по „Национална сигурност“, влезе в 3 ОУ, за да обучи учителите. Както и предходния път, проф. Савов започна с уточнението, че е дошъл в качеството си на специалист, учен и не представлява Министерството на вътрешните работи, като си е взел неплатен отпуск, за да проведе обучението.
„ Изкуственият интелект колкото може да бъде полезен, толкова може и да вреди. Аз лично съм притеснен от това, което ни очаква, тъй като това изисква коренно различен подход, тоест обучение“, каза на учителите проф. Савов и сподели как преди дни се е завърнал от международна конференция в Прага с участието на киберагенциите на водещите страни в света.
„Притеснен съм от това, което виждам – неграмотността, незнанието, липсата на правилна реакция, липсата на правилно докладване. И колкото и да не искаме да го признаем, киберкултурата в страната ни е изключително ниска“, продължи експертът и акцентира, че единственият начин за справяне с проблемите на дигитална ера е хората да бъдат ограмотявани. Лекторът обърна и специално внимание на кибертормоза, киберагресията… липсата на правилни модели за подражание.
„Трябва да сменим мисленето на децата, да ги рестартираме, защото в момента те са изключително объркани. Имаме неграмотност и бягство от отговорност в семейна среда, прекалена натовареност на педагозите, които не са длъжни да поемат ролята на родители в училищната среда“, коментира специалистът и допълни, че един от основните проблеми на днешното поколение е абсолютно съзнатото поемане на рискове.
Проф. Савов посочи и определени стъпки, действия за опазване на личните и професионални данни, информация по отношение на ученици, банкови сметки… Поради авторския характер на мерките за защита, а и вероятността да станат достояние на киберпресъпници, репортер на „Струма“ бе помолен да не огласява публично конкретните съвети и препоръки, които експертът отправи към учителите.
„Когато сте пред децата, вие трябва да показвате освен знания в съответната област, в което сте експерт, и познания в новата дигитална ера. Това ще повиши както вашия, така и авторитета на училището“, каза в заключени на педагогическите специалисти професорът и подчерта, че най-важно е да бъдат информирани, като за целта трябва всяка година да се квалифицират по различни видове тематики – киберсигурност, киберпрестъпления, изкуствен интелект, дезинформация, екстремизъм, тероризъм…
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА