Рилският манастир обяви плановете си за строителство през следващите 10 г.

1000 години след построяването му от Св. Йоан Рилски Чудотворец, Рилският манастир най-сетне е на път да се сдобие с  Подробен устройствен план – План за регулация и план за застрояване. Тези дни проектът бе изпратен за одобрение в Националната служба за защита на природата на МОСВ за одобрение.

Узаконяването на обителта започва в далечната 1992 г., когато със заповед на министъра на културата са обявени границите на охранителна зона „А“ на културното наследство на Рилската света обител с площ 18,124 ха. Съгласно цифровия модел на картата на възстановената собственост за землището Рилски манастир, получен от Общинска служба „Земеделие и гори” чрез община Рила през 2008 г., площта на населеното място е 32,6 ха, без в нея да се включва територията на Рилска река. По одобрената впоследствие кадастрална карта площта на населеното място, към която са включени и отделни застроени поземлени имоти в територията на Природен парк „Рилски манастир“, вече е 34,33 ха.

Още през 2015 г. МРРБ издава заповед за изработване на ПУП на Рилски манастир въз основа на съгласувани задание с опорен план. За обхвата на ПУП-а има издадено Решение № ЕО-4/2016 г. на МОСВ, което обаче е загубило правно действие поради изчакване на изработване и одобряване на Общ устройствен план на община Рила.

Съгласно влезлия в сила през 2020 г. окончателен проект на ОУП на Рила зоната на Рилски манастир обхваща площ 25.7 ха.

Основна цел на изработването на ПУП (ПР и ПЗ) на населено място Рилски манастир е създаване на устройствена планова основа в съответствие с изискванията на чл. 7 и чл. 10 от ЗУТ за дългосрочно устойчиво функциониране на урбанизираната територия за опазване на националното и световно културно наследство с религиозно значение и възстановяване на природно-културния ландшафт на Рилската света обител при създаване условия за регламентирано развитие на екологичен туризъм, е записано в заданието.

Планът е с дългосрочно действие с хоризонт 2035 година. Реализацията му предвижда да се премине през следните етапи на изпълнение:

Първи етап, който трябва да бъде реализиран до края на тази година, включва разработване и реализация на инвестиционни проекти за изграждане на локално пречиствателно съоръжение за отпадъчни битово-фекални води, както и изграждане на паркинг за леки коли и каравани, включително необходимата съпътстваща битова и техническа инфраструктура, разположен извън строителната граница на населеното място – в района на Бачкова чешма.

Във втория етап, който е до 2030 г., манастирът трябва да разработи и реализира инвестиционни проекти за изграждане на комплексна сграда за обособяване на подворие за гости с конферентен блок, закусвалня и др., както и общежитие за оставащите за пренощуване дежурни служители в манастира. Сградата е замислена като конферентен комплекс „Дружба“, около която трябва да се оформи малък парк. Този етап включва и инженерно укрепване и отводняване на теренен скат по протежение на западната граница на населеното място между път III-107 от републиканската пътна мрежа и левия бряг на река Рилска.

Последният – трети етап, е до 2035 г. Той планира изграждане, реконструкция на сгради и прилежащи контактни терени. Става въпрос за сгради, които през годините са изчезнали и ще бъдат възстановявани по налични документи. В плана са описани експозиционна сграда „Монашески жития“, сграда „Хамбара“ /с адаптирана функция експозиция за манастирската щампарна/, Експо-еко-павилион „Казанчиева вила“ /планирана е реконструкция по автентични данни като експонат за традиционно строителство с природни материали/, както и преустроена и основно обновена сграда, ползвана като гара за теснолинейката (1943-1962 г.) и адаптирана като експозиция „Дековилката“.

Проектът на Рилския манастир преодоля успешно забраните в Закона за водите, тъй като в ПУП-ПР и ПЗ не са предвидени дейности, свързани с водовземане. Ограничения са поставени само за преминаващата през терена Рилска река, за която по време на предстоящите строителни дейности са предвидени редица забрани – като складирането до нея на пестициди, депониране и третиране на отпадъци, строителство на животновъдни ферми, стопански и жилищни сгради в близост, миенето и обслужването на транспортни средства и техника, както и засаждане по бреговете й на трайни насаждения с плитка коренова система.

Разработеният проект за ПУП-ПР и ПЗ влиза в сила от датата на одобряването му.

ВАНЯ СИМЕОНОВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *