Уличената в плагиатство шефка на катедра в ЮЗУ Е. Бояджиева се пенсионира по собствено желание, но запази титлата „професор”

Ръководителката на катедрата по „Германистика и романистика“ към Филологическия факултет на ЮЗУ, проф. д-р Елисавета Бояджиева, се пенсионира, след като бе уличена в плагиатство от комисията по академична етика към министъра на образованието и науката.

Както „Струма“ писа, на 31 декември 2019 г. бе публикуван доклад, с който комисията информира министър Красимир Вълчев за наличие на плагиатство в публикации, представени от Е. Бояджиева в процедура по конкурс за заемане на академична длъжност „професор“ по професионално направление 2.1. „Филология/общо и сравнително езикознание“ (Морфосинтаксис на английския език). Припомняме, че около името на проф. Бояджиева се разшумя  още в началото на 2018 г., когато в ЮЗУ бе обявен  въпросният конкурс за професор и тя бе единствен кандидат. По този повод десет членове на академичната общност на англицистите в България от 3 университета – Софийския, НБУ и Шуменския, изпратиха открито писмо до просветния министър, в което твърдят, че Е. Бояджиева е известна в академичната общност с това, че при всеки неин опит да се хабилитира е регистрирано плагиатство. Разследването срещу шефката на катедрата започва през миналата година, след като в комисията постъпват общо три сигнала – от доц. М.С. от Нов български университет и от проф. И. В., хоноруван преподавател към Нов български университет. Избрани са и трима арбитри в лицето на проф. Д.Я. – Нов български университет; проф. М.К. – Софийски университет „Св. Климент Охридски“; проф. Р.Т. – Шуменски университет „Епископ Константин Преславски”, които разглеждат сигналите за наличие на плагиатство.

„Комисията по академична етика се запозна с всички документи, становища и мнения по сигнала и единодушно стигна до представените по-долу изводи. В становищата на арбитрите, включително в техните отговори на становището на Е.Б., се разглежда и анализира цялата професионална кариера на последната с акцент върху успешния за нея конкурс за заемане на академичната длъжност „професор“ от 2017-2018 г. И тримата арбитри са единодушни за наличието на плагиатство в представените за този конкурс публикации, както и за ненадеждния в научно отношение характер на част от използваните в тях източници (предимно електронни сайтове). Това счита комисията по академична етика, съставена от петима професори.

 „На основание чл. 35, ал. 1, т. 1 и ал. 3 от ЗРАСРБ ректорът на висшето училище следва да упражни своите правомощия по чл. 58, ал. 1, т. 4 от Закона за висшето образование, като в срок от 60 (шестдесет) дни уведоми Министерството на образованието и науката за предприетите мерки”. Така завършва докладът по случая с Елисавета Бояджиева. Казано с прости думи, това означава, че когато по законоустановения ред се докаже плагиатство, лицето трябва да бъде освободено от академична длъжност, като в такива случаи се отнема и научната степен, придобита по реда на този закон, с която е свързано нарушението.

„Професор Бояджиева се пенсионира по собствено желание”,  коментира досегашният пряк ръководител на шефката на катедрата, деканът на Филологическия факултет проф. Магдалена Костова-Панайотова. Тя изрично подчерта, че факултетът, респективно университетът, не носят отговорност за надеждността на представените научни трудове на кандидатите. В самата процедура по провеждането на конкурса няма нарушения и 7-членното жури гласувало „за“ присъждане на академичната длъжност „професор” на Е. Бояджиева.

Че университетът не е орган, който да разследва има или не плагиатство, това обясниха от ЮЗУ след писмото на аглицистите до министър Вълчев.

На въпроса „понижена“ на ли е Е. Бояджиева в доцент, или се пенсионира като професор деканът подчерта, че научна степен се отнема само ако съответното нарушение бъде доказано по законоустановения ред. В случая Е. Бояджиева е подала възражение и оспорва доколко е обективно становището на тримата арбитри, тъй като самите те са част от групата специалисти по английски език, подписали отвореното писмо срещу нея до министъра. Проф. Панайотова коментира, че обикновено при плагиатство имало претенции за използване на написано от някой друг. В казуса с  Е. Бояджиева обаче няма взаимстване от конкретен автор, а се твърди, че тя е използвала публикации в електронни сайтове, като Укипедия например. Деканът не изключи и да се стигне до отнемането на професорската титла на Е. Боджиева, но само ако плагиатството бъде доказано по законоустановения ред.

След пенсионирането на проф. Бояджиева за временно изпълняващ длъжността ръководител на катедрата е назначена  доц. д-р Дафина Костадинова, която преподава „Практически английски език и специализиран превод; Увод, стратегии и процеси в академичното писане; Контрастивна лингвистика; Контрастивен анализ; Хоспетиране и преддипломна практика по френски език” и др.

До три месеца трябва да бъде избран и титуляр на поста.

„Надявам се доц. Костадинова да продължи да ръководи катедрата и занапред, защото работи много добре”, каза деканът проф. Панайотова.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Коментар с Facebook

Подобни новини

4 Коментара

  1. Иван

    Аман от жълти простотии ! „Хабилитирани безползеници“? А кой да учи децата? Сервитьорите или пазачите? В цял свят има преписвачи и в цял свят ги изобличават. И има процедури за изобличаването им. Не всеки може да се произнася, а само тези, които имат съответните познания и са доказали, че разбират от тази област. Да плюе всеки може, щото е най-лесно! И най-вече по образованието, от което и всеки разбира…

    Отговори
  2. Досетил се

    „Че университетът не е орган, който да разследва има или не плагиатство, това обясниха от ЮЗУ след писмото до министър Вълчев“.
    Ми те прости женуря! Който е по-учен, да открива плагиатство, университетът не е длъжен да има учени хора.

    Отговори
  3. Едно към едно

    UZO „Неофит Рилски“ ! Хабилитираните безполезници се множат като хлебарки! Ползата от тях е същата като от хлебарките!

    Отговори
  4. Безплатно просвещение за "калинки"

    Ако и е чист косъма тая няма сама да бяга в пенсия, а ще се защитава като професор. Очевадно знае колко и е насран задника и бяга навреме. А тия над нея, декани и ректори, и те станали „професори“ като нея, естествено че ще се правят на ни лук яли, ни лук мирисали! Жална българска картинка, т.нар. български „университети“ бъкат от „калинки“, които се самовъзпроизвеждат и унищожават малкото останало читаво около тях, за да не ги засенчи…

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *