Вчера започна записването на първокласниците в Благоевград. VІІ СУ намалява приема от 6 на 5 паралелки, само за ден постъпиха 75 заявления, 16 родители подадоха документите на децата си до обяд във ІІ ОУ. При 22-ма ученици, класът трябва да поеме 2 ромчета, са указанията от общината.
Същевременно подаването на заявления в VІІ СУ стартира на 30 май. „Започнахме да приемаме документи от вторник, след като децата получиха удостоверения от детските градини. Само в първия ден постъпиха 75 заявления, а предварително желания децата им да учат тук са изявили 160 родители”, разясниха директорът на учебното заведение Лилия Стоянова и заместничката й Ирена Стамболиева.
Намаляването на приема е по препоръка на Регионалното управление на образованието, тъй като най-голямото учебно заведение в областта с 850 ученици няма капацитет да поеме повече от 5 класа, или най-много 120 първолаци.
Припомняме, че неотдавна се стигна до напрежение между родители и ръководството на VІІ СУ, след като група майки и бащи се оплакаха от организацията на учебния процес. Те изразиха недоволството си от стаята, в която бяха настанени децата от 3 „б“ клас, посещаващи занималнята, и написаха жалби до институциите. След тримесечните проверки от шест министерства от училището съобщиха, че не е установено нито едно нарушение.
Същевременно началникът на РУО Ив. Златанов инициира среща между ръководството и недоволните родители и за не стига до други подобни конфликтни ситуации, управлението на образованието препоръча на VІІ СУ да намали броя на първолаците.
„Това е положението. Ще приемем 5 паралелки с ученици в 1 клас”, отсече вчера директорката Л. Стоянова, а учители прогнозираха, че това ще доведе до недоволството от страна на родители, чиито деца ще „останат под чертата”. Ако училището е разработило ясни и точни критерии за приема в 1 клас, няма да има проблеми и поводи за притеснение, коментираха образователни специалисти.
Както е известно, педагогическите съвети на учебните заведения сами определят начина за приема на ученици в 1 клас, в това число и графика на дейности, необходимите документи, срокове и критерии за класиране в съответствие с изискванията на нормативните актове. Същевременно в населените места с повече от едно училище критериите трябва да съответстват на разработената от общините система за прием, като водещ е близостта на училището до настоящия адрес на родителите или най-краткото време за достигане до училището.
В VІІ СУ, което е средищно училище, най-много точки – 30, се дават на деца, пътуващи от населени места със закрити училища от община Благоевград, както и при настоящ адрес, съвпадащ с постоянния адрес на родителя/настойника. 20 точки за участие в класирането носи, когато адресът на месторабота на един от родителите е в границите на определената за училището прилежаща територия. Ако кандидат-първокласникът е дете на служители в VІІ СУ, както и ако има брат или сестра, които учат в училището, получава 10 точки. По толкова точки носят и останалите критерии.
Приемът на документи в останалите благоевградски училища стартира вчера. Около 7.30 часа пред администрацията на VІІІ СУ „Арсени Костенцев“ чакаха двама родители, които обясниха, че живеят в района и са дошли да подадат заявленията, преди да отидат на работа. И въпреки че през последните години напливът към училището става все по-голям, от ръководството коментираха, че както и досега, ще приемат 4 паралелки с първокласници, тъй като според направените анализи и изчисления разкриването на 5-а паралелка би довело до преминаването от едносменен към двусменен режим на обучение.
В VІІІ СУ с най-голяма тежест е критерият местоживеене в близост до училището или най-краткото време за достигане до училището. И за да са наясно кои блокове от квартал „Еленово” влизат в „периметъра“ им, от VІІІ СУ са извадили от кадастъра карта на Благоевград, която им служи за ориентир при спазване на водещия критерий.
В ІІІ ОУ малко преди 9 часа бе спокойно и нямаше родители, дошли да подадат документи. „Както и досега, ще приемем 5 паралелки. Имаме повече желаещи, но заради критерия на общината за местоживеене ще трябва да връщаме хора”, призна зам. директорът на най-голямото основно училище в областта Васил Чолаков
С решение на Педагогическия съвет СУИЧЕ „Св. св. Климент Охридски” намалява приема си от миналогодишните 3 паралелки на 2 за предстоящата учебна година.
„Решихме да приемем по-малко първокласници, защото искаме да осигурим на учениците максимално добро и ефективно целодневно обучение. При две паралелки, ще можем да сформираме към тях и 2 ПГИ /полуинтернатни групи/”, споделиха директорът на СУИЧЕ д-р Светлин Абаджиев и заместникът му Емил Пецев. Те анализираха, че през последните години училището се радвало на все по-голям интерес, като се наблюдавал все по-осезаем прираст на гръцки и руски граждани, искащи да учат в СУИЧЕ.
Традиционния си прием от 2 паралелки смята да реализира V СУ „Георги Измирлиев”, което разполага с капацитет да обучава и повече първокласници.
Подаването на документи вървеше спокойно и във ІІ ОУ „Димитър Благоев“, където до обяд бяха постъпили 16 заявления, а училищната комисия беше по местата си в очакване на родители. За разлика от миналогодишния прием от 4 класа, сега училището възнамерява да сформира 3 класа с първолаци. „Бихме могли да разкрием и 4-а паралелка, но не е желателно”, коментира зам. директорът Светослав Стоянов.
Същевременно стана ясно, че вече са разработени общинските критерии за прием на ромски деца в 1 клас.
Както „Струма” писа, в началото на декември м.г. представители на община Благоевград и директорите на училища дебатираха именно изготвянето на система за прием на ученици 1-5 клас. Тогава зам. кметът по хуманитарните дейности Христина Шопова обяви, че бъдещите първокласници от ромски произход са 80, като идеята е те да бъдат разпределени равномерно и правилно, а не както досега – да се концентрират в конкретни училища. На срещата бе сформирана и комисия, която да съблюдава разпределението.
„След обсъждания взехме решение, ако паралелката е с 22-ма ученици, двама от тях да са ромчета, а при 24-25 деца в клас училищата да запишат по 3-ма ученици от ромски произход в паралелка.
Същевременно медиатори от община Благоевград ще следят дали училищата спазват този принцип, разкриха участници в комисията. И тъй като училищата нямат право да отказват достъп до образованието в 1 клас, могат да бъдат приети и деца, които не са посещавали детски градини. В такива случаи е нужно родителят да попълни декларация за училищна готовност и детето му да стане ученик, без да има иначе задължителното предучилищно образование.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА