
„В мен е налице голямо разочарование от комуникацията с някои от вас. Това, което получа като отношение, ще получите и вие, от моя страна. Казвам го, за да не се изненада някой от особена реакция през следващите месец-два и докато аз съм началник. Не съм вярвал, че комуникацията ще достигне до такава степен в негативен аспект, и както казах: отношение за отношение“, така началникът на РУО Ивайло Златанов започна съвещанието с директорите на училищата от областта, а конкретната тема, която разгледа, бе държавния план-прием /ДПП/ след 7 клас и ДДПП /допълнителния държавен план-прием/ в 11 клас.
„Този процес започна през октомври-ноември, до днешен ние още имаме разногласния. Чувам разни коментари – ако така стане, не стане… Моята позиция е категорична. Съгласно правилата, началникът утвърждава държавния план-прием“, каза Ивайло Златанов и посочи, че една от основните дейности, свързани с ДПП, е анализът за състоянието на училищната мрежа. Целта е да се получи реална картина, да се отбележат положителните и отрицателните тенденции в процеса на планиране и реализиране на ДПП и достигане пълен обхват на учениците.
За предстоящата 2025/26 г. на областно ниво държавен прием съществят 53 училища в 14 общини. 21 от образователните институции са единствени за населеното място, а две – СУ – Кресна и Микрево, са средищни и са единствени за съответната община. Съгласно целевите стойности, зададени от МОН, максималният брой на паралелките трябва да се 110, което е с 8 по-малко от реализираните и с 11 по-малко от утвърдените за тази учебна година.
Заложените 110 паралелки са различни по своята същност, от гледна точка многообразието на специалности по профили и професии и следват определените от МОН показатели, съгласно който 57.58% от общия брой на места трябва да са за професионална подготовка, 62.04% да са СТЕМ…
„Това е политиката на министерството и ако някой е по-голям от тази политика се изправи и да каже: работя в еди каква си полза и не се съобразявам с политиката на МОН. Но ако това се случи, то не би следвало да работи в образователната система“, обърна се Ив. Златанов към директорите, които слушаха в пълно мълчание.
Началникът на РУО акцентира, че не без значение са и стратегиите, програмите, плановете на развитие на общините. Именно затова за поредна година от Регионалното управление на образованието са организирали и провели срещи между представители на бизнеса, образованието, местната изпълнителна власт във всичките 14 общини. Анализирани са и постъпилите от работодатели и представители на организации претенции по отношение на защитени специалности и такива с очакван недостиг.
На отделни слайдове в презентация бяха показани графиците на проведените срещите с работодатели и с директорите /представители на училища/ и на общините, които през месец януари даваха своите предложение и бяха запознати какъв трябва да е план-приемът на обсъжданията, състояли се в заседателната зала на РУО.
„Въобще не ми е приятно някои да твърдят, че липсвала комуникация. За разлика от другите институции, в това число и при вас, в училищата, в РУО няма пропускателен режим и всеки може да влезе и да отиде при когото си иска, по което и да е време”, заяви Ив. Златанов. Той припомни и че съгласно статута си общо 60 училища в областта, от които 18 професионални, 6 профилирани гимназии, 26 СУ-та и 10 ОбУ /Обединени училища/ имат право да реализират план-прием. В тази връзка, началникът на РУО попита подчинените си как самия той да отговори на претенциите на всичките тези 60 директори в цялата разнородност от гледна точка на съответното населено място, на статута, на конкуренцията при наличието на повече от една образователна институция. „Или някои трябва да пренебрегнем, за сметка на други. И това явно ще се случи. План-приемът няма да продължи по начина, по който се случваше досега“, пределно ясен бе шефът на РУО. Що се касае до дейностите, свързани с ДПП, бе обяснено, че при планиране, под внимание ще се взема и изпълнението на приема за предходните 3 години и, не на последно място, наличието на материална база, броя на учениците в 7 клас…





Коментарът бе, че в по-голяма част училищата материалната база е факт, но има още какво да се желае, особено при изпълнението на целевите стойности по отношение на обучението на ученици по професии /професионално образование/.
По така важния „параграф“ за броя на седмокласниците, цифрите показват, че на областно ниво учениците в 7-и клас са 2692-ма, което е с 252-ма по-малко в сравнение с тази учебна година и с 399-има спрямо учебната 2022/23 г.
„Като започнах работа в РУО говорехме за цифри в порядъка на 3500-3700 ученици на випуск. А сега изобщо нямаме цифри над 3000 /б.р. тук бе показана таблица с броя на учениците от 1-ви до 12-и клас/. И какво не е ясно?“, попита директорите началникът на Регионалното управление на образованието и коментира, че в по- дългосрочен план всеки един, който реализира прием на ученици в 7 клас, трябва да има предвид, че нещо трябва да се случи, за да може да се отговори на цифрите и правилата, които са факт.
„И пак питам: кое не е ясно?“, отново се обърна към присъстващите Ив. Златанов и предупреди, че в някои общини предстоят и по-критични години. Конкретно за Благоевград данните показват, че настоящите петокласници са 629-има, а седмокласниците – 638. Изключително обезпокоителна е ситуацията в Якоруда. Там учениците в 7 клас са 93-ма, първокласниците и петокласниците са по 68, второкласниците – 67. Въпросът бе: как с тези цифри да се случат 5 паралелки, или приемът, който ще реализират трите училища – професионална гимназия, средно и обединено училище на територията на община Якоруда.
Като не по-розово бе определено и положението в Хаджидимово, където второкласниците са с 19 по-малко от настоящите 69 седмокласници.
В Струмяни учениците в 1 клас са 21, на фона на 39 седмокласници.
В Белица випуските винаги са били с по над 100 учениците, но сега в 5-и клас децата са 68, във втори – 61, седмокласниците са 102-ма.
За община Благоевград кандидат-гимназистите са 638, или с 77 по-малко от предходната година. В началото на декември 2022 г. седмокласниците са били 711, за същия период на 2023 г. са били 715. За настоящата учебна година осмокласниците са 845. Тоест 130 кандидат-гимназисти са дошли от някъде, или по-точно от населени места от други общини и от съседни области, най-често от т.нар. Рилско корито и някаква част от Дупница. Демографският срив е факт в трите училища в Рила, Кочериново и Бобошево, като общият брой на седмокласниците е 34, или, казано по друг начин, надеждите за идването на много ученици от Рилското корито не са меродавни.
В 10 от общините в Благоевградска област балансът е отрицателен. Така например в Петрич кандидат-гимназистите са със 72-ма по- малко, в Сандански с 41, в Гърмен с 47, в Симитли с 23-ма. Това, само по себе си, означава, че на много места /училища/ борбата ще е за всеки един кандидат-гимназист.
В община Благоевград прием осъществяват 10 училища, от които 3 СУ-та, 3 профилирани гимназии и 4 професионални гимназии. Общият брой на заявените паралелки е 32. По една в 5 СУ-та – 7 СУ и СУИЧЕ, по 6 в ЕГ и ПМГ, 5 в НХГ, по 3 в Благоевградската професионална гимназия и Гимназията по строителство, 4 в ПГИ и 2 в Професионалната гимназия по туризъм и лека промишленост.
„За да се реализират 32 паралелки трябва да дойдат отново 130 кандидат-гимназисти от други населени места плюс още 77. Е, двеста ученици ще дойдат ли, след като за последните две години на ниво област броят на седмокласниците е намалял с 399? Категоричното ми виждане е, че ние трябва да регулираме процесите. Не депутати, не кметове…, а ние с вас! Само след два-три месеца процесите ще са факт и ако оставим те да регулират нас, а не обратното, ще бъдем зависими от процесите. Ще закрием училища, ще закрием степени и етапи на образование. Кой иска да закриваме?”, обясни и зададе въпрос на смълчаната аудитория началникът на РУО.
„Моето предложение е за 30 паралелки, по една паралелка по-малко в Математическата и в Езиковата гимназии. Нима и аз, и вие, и всички не се сещаме как се правят 6 паралелки при 1500 ученици и какво означава, от гледна точка качество и ефективност, 6 паралелки при 638 ученици?”, каза Ив. Златанов и благодари на директора на ПМГ Ваня Стоева, която, въпреки че е начело на гимназията от 5 месеца и темата е неприята, оценила ситуацията и реагирала адекватно.
Изложението по темата продължи с анализи по общини. Така например в Симитли директорите са отчели обективните факти и обстоятелства, като приемът се редуцира от 4 на 3 паралелки. СУ – Крупник и ОбУ – Долно Осеново ще реализират по една паралелка и също една /вместо досегашните две/ – СУ – Симитли.
„Паралелките са 3 /една профилирана и две професионални/, защото от 125-има ученици са останали 63-ма и това всички ние – и директорите на трите училища и кметът на общината, го знаят и разбират. Ето за тази коректност и колегиалност става дума“, заключи началникът на РУО.
В Кресна седмокласниците са 35-има, което с 8 повече, но постъпилите в 8-и клас са 22-ма. При тази ситуация е можело да се заложат две паралелки, които обаче ще са несигурни и „клатушкащи се”, затова е избрана една.
По последна информация паралелките на общо 4-те училища в Разлог ще се редуцират от 10 на 9. Със същата структура – едно СУ и три професионални гимназии, е и образователната система в Банско. Там седмокласниците са с 13 по-малко, като миналата година при 121 завършили основно образование, в 8 клас са постъпили 108 ученици.
„И знаете ли колко стават паралелките? От седем на пет. Простата логика е, че със 108-110 ученици няма как да се направят 7 паралелки“, каза началникът на РУО и посочи, че оптимизация в Банско е трябвало да се случи отдавна, още повече, че там редовно се закриват паралелки. Така СУ – Банско ще бъде както и досега с една паралелка, Професионалната лесотехническа гимназия и Професионалната гимназия по електроника и енергетика се свиват с по една паралелка, съответно от 3 на 2 и от 2 на 1. Гимназията по туризъм ще приеме 26 ученици.
В Сандански седмокласници са с 41 по- малко, и са общо 327 през тази година, при 377 през 2023 г. Тук началникът на РУО благодари на директорите на Профилираната гимназия Снежана Николова и на Земеделската гимназия Емил Терзийски, които в разговор и коментар в рамките на 3 мин. са разбрали ситуацията и пристъпват към редуциране на прием.
„Да, не е приятно на г-н Терзийски от 6 паралелките да станат 5 и на г-жа Николова – от 5 на 4, и на мен, ако бях директор, и на мен нямаше да ми е приятно. Но в крайна сметка в духа на колегиалност и етичност категорично считам, че по този начин даваме шанс на Техническата гимназия да просъществува“, изтъкна началникът на РУО.
Изключително любопитна и в положителна насока е ситуацията в Гоце Делчев, която е общината с най-голям прираст на кандидат- гимназисти – 33-ма. Седмокласниците са 304-ма, като предходната година са били 274, а през учебната 2022/ 23 г. броят им достигал до 366. Заради дефицита на 92-ма бъдещи осмокласници м.г. с по една паралелка бе намален приемът в трите големи училища – Природо-математическата гимназия, Неврокопската професионална гимназия и ПГ по МСС /Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство/. Сега, след направените анализи и броя на седмокласниците, е взето решение да бъде върнат приема отпреди две години, а именно НПГ- 6 паралелки, ПМГ – 5, и ПГ по МСС – 4. Последва и анализ на училищните мрежи в Гърмен и Хаджидимово, където приемът се намалява с по една паралелка, или съответно от 6 на 5 и от 3 на 2.
С напрежение е свързан план-приемът в община Петрич. Там седмокласниците са 397, или със 72-ма по-малко. През 2023 г. учениците в 7 клас са били 469 и в 8 клас са постъпили 424, или като се прибавят и настоящия дефицит от 72-ма, отрицателния баланс – е общо 117 ученици.
В проекта на заповедта за утвърждаване на ДПП е заложено редуциране на паралелките от 17 на 14. С по-една по- малко в Профилираната гимназия, в ПГМЕТ /Професионалната гимназия по механоелектротехника/ и в СУ – Коларово, където пада единствената паралелка след 7 клас и училището няма да осъществява прием за предстоящата учебна година.
А за демографския срив свидетелства и фактът, че само преди три години /през учебната 2022/ 23 г./ са утвърдени 129 паралелки и реализирани 126. През следващата 2023/ 24 г. са осъществени 123 от утвърдените 128 паралелки, а през настоящата учебна година от 121 са реализирани 118 паралелки. В началото на декември 2022 г. седмокласниците са били 3091, станали са 2944 през 2023 г. и сега са спаднали до 2692. Или казано по друг начин, средно на випуск учениците намаляват с по 200.
„Това е картинката. Апелът ми към всички вас е по един етичен, колегиален начин да стигнем до извода било за ротация, било за намаляване, за смяна… така че, в крайна сметка, да постигнем консенсус“, обърна се към директорите Ивайло Златанов.
В обобщен вид ситуацията за предстоящата 2025/ 26 г. е следната: предлага се редуциране на паралелки в 8 от 14-те общини. По една в Симитли, Разлог, Гърмен, Хаджидимово, по две в Благоевград и Сандански, три в Петричили 13за областта. С три паралелки се завишава приемът за община Гоце Делчев. Или общият брой на паралелките е 111 при заложени от Министерството на образование 110, като при максимална пълняемост от 26 ученици, са осигурени места за 2886 осмокласници, което е със 196 повече от учениците в 7 клас.
В срок до 30 април началникът на РУО трябва да утвърди със своя заповед държавния план прием за 2025/26 г.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
Браво г-н Златанов! Така се прави – слушащите се поощряват, а тези които отстояват своите и на училището желания, ще се преследват! Това се казва демократичто управление! Явно сте забравили, че тоталитаризма свърши преди 35години. Ше дойде „видов ден“ и Вие ще си понесете отговорността за всички гадости, които направихте в образованието в Благоевградска област!
Брей, брей, брей, много му пораснала работата на Златанов! Който не е съгласен с него, не трябва да работи в образованието. Който не го слуша, ще бъде гонен до дупка. А директорите слушат безмълвно. Жалка картинка!
В Текстила или в Електрото трябва да пращаме децата си ? Защо ни карате насила да не учат в Благоевград ? Само и само да не се съкращават паралелки. Щом като някъде няма желаещи тези училища и ръководства да се замислят…Не ни наказвайте..