
Не бе многолюдно вчера в пазарния ден на благоевградското животинско тържище на изхода от кв. „Струмско“ към с. Покровник. Клиенти купуваха основно пилета, ярки, патици и пуйки, на една сергия се предлагаха зайци, а най-търсени бяха яйцата и фуражът за кокошки.
„Да не затварят пазара в Благоевград, че в Дупница го направиха и сега няма къде да си предлагаме стоката“, притесни се Ивайло от Дупница от интереса на репортер на „Струма“ как върви търговията. В две касетки пред буса му се разхождаха малки пиленца колкото топки за тенис. Продаваше ги по 3 лв. Като разбра, че поне засега животинският пазар в Благоевград продължава да работи, Ивайло обясни, че не е прекупвач, сам произвежда стоката, която предлага и има 50 кокошки. „Тези са от породата „Златна италианка“ по направлението за яйца“, показва производителят пухкавите топчета, които пъргаво се движат напред-назад в касетките и обяснява: „На пазара има доста породи, които са за месо. Ако някой ви каже, че има кокошки, които да отглеждате и за месо, и за яйца, не вярвайте, няма такива. Като затлъстее, птицата не снася. Повечето, като имат 5 кокошки, казват, че имат ферма, а аз не смея да твърдя подобно нещо. Отглеждам птиците за нвосачки. По 3 лв. се продава и разплодно яйце. На по-леките породи й трябват 5 месеца да започне да снася при нормално хранене, с по-силни фуражи може и на 3,5 месеца да почне да дава яйца. При по-тежките породи са нужни 7-8 месеца да почнат да снасят. Сега през лятото търсенето е по-слабо и това е нормално. Лятото е нож с две остриета, като е топло, на животното не му се яде и не дава същия прираст както напролет. От личен опит знам как върви едно пиле, което вземам да гледам напролет, и друго, ако го взема през лятото“, разкрива тънкостите в птицевъдството Ивайло.





На отсрещна сергия жена предлагаше по- отгледани пилета и ярки, малки патета и пуйчета. Цената в зависимост от големината на птицата бе от 10 до 17 лв.
Производител на зайци пък бе дошъл от София да предлага стоката си. Обясни, че фермата му е в с. Волуяк и веднага извади да покаже екземпляр от атрактивната порода „Великан“ с тегло около 10 кг. „Цената му е 100 лв., по-малките продавам за 50 лв., а тази, майката, я давам с бонус двете малки на същата цена“, обясни той. Няколко охранени пуйки също чакаха купувач срещу 80 лв. за птица.
За разлика от пазара в центъра на града, където яйцата вървят по 50 ст. и 60 ст. за бройка, на животинското тържище цената им бе по-ниска. Най-малките се предлагаха по 27 стотинки, или 8 лв. за кора, средните вървяха по 10 лв. на кора, а най-големите по 0,40 ст. за брой, или 12 лв. за кора. Единственият търговец на фураж за кокошки носеше стоката си от дупнишкото с. Самораново, където я комбинира и пакетира. 10 кг чувал продаваше за 11,50 лв., а 20 кг – за 22 лв. На въпрос как млад човек като него се е наел с птицевъдство и намира ли начин да почива, той бе искрен: „Имаме 30 000 кокошки, но семейството ни е голямо и се „въртим“, това е тайната. Сам човек не може да се справи“.
На целия пазар единствено Искра Стоймирска от благоевградското село Обел бе докарала две агнета за продан, но интересът не бе голям: „Само аз съм, душа, други не са дошли, защото не се купуват агнета. Младият народ яде ли агнешко – не яде! Първо са мързеливи, а и капризни, миришело им… По моите си съдя, мляко няма да яде от хубавото, от животните, а тича на магазина, че там не миришело, какво да ти кажа…“, обобщи промяната във вкусовете на поколенията дългогодишната животновъдка.
На фона на 10-ината животновъди, изнесли стока за продажба на тържището, се открояваха и две сергии за земеделски инструменти и чанове. Сутринта наплив от клиенти и около тях нямаше. ДИМИТРИНА АСЕНОВА