Абитуриент от НХГ, приет студент в Холандия: Не се вълнувам нито от матурите , нито от бала, а от живота след това 

Само 32-ма зрелостници не се явиха на втората матура вчера, а 1493-ма показаха знанията си по общо 17 предмета.

Както е известно, миналата година средно образование завърши първият випуск, обучавали се по новите учебни програми. Съгласно промените, заложени в новия закон за предучилищното и училищното образование, зрелостниците, обучавани по училищен учебен план, който осигурява профилирана подготовка, трябва да положат за втора матура ДЗИ по профилиращ предмет, изучаван във втори гимназиален етап /11 и 12 клас/. За дванадесетокласниците от професионалните гимназии/паралелки е задължителен държавен изпит за придобиване степен на професионална квалификация – по теория и практика на професията. Заявления за матурата по професия са 1043, което е с 90 повече от м.г. 697 зрелостници са избрали защита на дипломен проект, 308 изпитна тема, 38 – тест.

По отношение на профилиращата подготовка най-предпочитан за втора матура е английският език. 354 бяха желаещите да покажат знанията си за ниво В2, 153 за ниво В1, 125 за В1.1.

250 зрелостници заложиха на географията като втори ДЗИ, 199 на билогията, 194 на философията, 69 на историята. Традиционно най-непредпочитаната матура е по химия – само с трима желаещи, физиката избраха 9 зрелостници, испански език – един дванадесетокласник.

Интересно движение се наблюдава при математиката. Преди да се въведе като матура от профилиращата подготовка на изпита, по този предмет се явяваха средно на випуск по 130-140 абитуриенти. Миналата година математиката бе положена като втора матура от 56 дванадесетокласници. Големият отлив бе обект на коментари по време на съвещанието с директорите през месец септември, а старши експертът по математика в РУО Славка Манова акцентира, че в общо 15 училища в областта математиката се изучава като профил. От тях обаче само 7 са изпратили зрелостници на ДЗИ, което съвсем резонно повдига и въпроса дали математиката не се залага като профилиращ предмет само за запълване на някоя учебна програма.

За настоящата сесия желание да покажат знанията си по математиката изявиха 73-ма абитуриенти, от които 6-има искат да положат предмета като трета матура по желание. Най-много – 30, са зрелостниците от ПМГ – Благоевград, 10 от Профилираната гимназия в Петрич, 9 от СУ – Вълкосел, по 6 от ПМГ- Гоце Делчев и петричкото СУ „Никола Вапцаров”, 5 от Профилираната гимназия в Сандански, 2 от НХГ…

Що са касае до въведените м. г. матури по нови предмети, музиката е предпочетена от 11 абитуриенти, изобразителното изкуство от 4-ма, информационните технологии от 32-ма, преприемачеството от 48.

„Букет” от матури по повече от 10 различни предмети се проведоха вчера в сградата на Езиковата и Математическата гимназия. Още от рано сутринта в района цареше оживление, а в  7. 20 часа пристигна училищен автобус, пълен с учители, разпределени за квестори. По това време започнаха да прииждат и зрелостници. Сред първите дошли бяха младеж и девойка – абитуриенти от СУИЧЕ.

„Събрахме се групичка от 6 души от класа и решихме да се явим на матура по руски, тъй като изучаваме езика от 8 клас и смятаме, че го владеем на добро ниво“, обясни дванадесетокласничка, която е от шестимата в областта, избрали този предмет за матура, а иначе СУИЧЕ е единственото училище, приемащо осмокласници в една паралелка с интензивно изучаване на руски като първи чужд език.

Че са избрали английски, тъй като от първи клас учат този език, и не са се готвили специално, защото степента на трудност на матурата е под нивото им, заявиха абитуриентите от НХГ Николай Стоянов и Николай Ангелов.

„ Аз лично не се вълнувам нито от матурите, нито от бала, а от живота след това”, призна Н. Ангелов, който след положен изпит  притежава сертификат по английски по международна тестова система и е приет за студент по бизнес в Холандия.

Тяхната съученичка Беатрис пък разказа, че е избрала биологията, тъй като иска да учи молекулярна биология. Любимият й дял е генетика, а иначе изпитът включва целия изучаван материал от 8 до 12 клас.

Сред явилите се на матурата по математика бе дванадесетокласничката от ПМГ Василена Василева. Тя сподели, че се увлича по математика от първи клас, предпочита алгебрата пред геометрията и е нямала колебания при избора си на предмет за второ ДЗИ.

„Самата матура е в две части – първата е с 15 задачи, втората с 3. И да, за мнозина математиката изглежда трудна, защото изисква постоянство“, коментира Василева и допълни, че в бъдеще смята да продължи да се занимава с математика, но няма желание да  става учителка.

Малко преди 8 часа двата входа бяха отворени и зрелостниците заеха местата си, като имаха на разположение четири часа, за да се справят с изтегления от МОН вариант 2 за втория задължителен зрелостен изпит по предмети.

Репортер на „Струма“ провери и каква е ситуацията в ПГИ „Иван Илиев“, където се проведе държавен изпит за
придобиване на професионална квалификация (в частта му по теория на професията). И тъй като ДИПКК е с тежест на матура, то важат същите строги правила за информационно осигуряване и в сградите на училищата не се допускат външни хора.

А иначе и преди да стане задължителна, почти всички дванадесетокласници на Гимназията по икономика избираха за второ ДЗИ матурата по професия, така че до голяма степен процедурата там е отиграна. Изпитът започна в 8:30 часа, като зрелостниците влизаха в сградата през половин час по предварително изготвен график. Пропускани бяха по 8 човека – по двама от стая, където бяха и четирите комисии за отделните специалности – „Банково дело“, „Икономика и мениджмънт“, „Оперативно счетоводство“, „Бизнес администрация“.

И тъй като специалностите са с най-високата, трета степен на професионална квалификация, то зрелостниците имат право на избор по отношение на формата, като всички са предпочели да се  явят на защита на дипломент проект.

„Започнахме да се подготвяме още в началото на учебната година. Тогава бяха изтеглени темите и по отделни етапи старира и  разработката на индивидуалните бизнес проекти, като първата стъпка бе да се събере цялостна информация за конкретния продукт”, обясниха представителите на 12 „а“ Илиана Балилова, която бе разработила проект за стоков кредит, и съученичката й Лилия Айкова, която чакаше да представи разработката си за потребителски кредит.

Попитани кой изпит е по- труден – по БЕЛ или професия, Илиана и Лилия коментираха, че и двата имат своите специфики и  предизвикателства. „На матурата по български език и литература  имаш 4 часа, за да мислиш, а тук трябва директно да се изправиш пред комисията и да говориш. Знаем, че със сигурност ще ни зададат поне по два въпроса и може да ни питат и повече. От друга страна обаче, настоящият теоретичен изпит трае 15 минути  и след това всичко приключва. За мен матурата по професия е по- лесна, отколкото тази по БЕЛ“, призна Илиана.

Впечатление направи, че явяващите се бяха облечени официално, но не като за бал, а за работна бизнес среща. Те обясниха, че  важна за защитата и крайната оценка е не само разработеният проект, но и визията, поведението, затова и всички са се отнесли с необходимата отговорност.

След края на матурите по профилиращите предмети започна предаването на материалите във фузкултурния салон на V СУ. Там бе и председателят на областната комисия по организиране и провеждане на ДЗИ, старши експертът в РУО Анета Стоянова, която коментира, че държавните зрелостни изпити са протекли  нормално навсякъде в областта, като няма анулирани работи.                

В периода 26-31 май ще се проведат

допълнителни държавни зрелостни изпити по желание на ученика, а резултатите от матурите ще бъдат обявени до 9 юни.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *