
Атанас Стоянов е роден, отраснал и живее в град Сандански. Семеен, с едно дете. Висшето си об-
разование завършва в Софийски университет “Св. Климент Охридски”, специалност “Право”. През периода на 2003-2007 г. е общински съветник в ОбС – Сандански, а през периода на 2008-2014 г. става негов председател.
Четири мандата е председател на Сдружението на Югозападните общини – 2011-2014 г./2019-2023 г. От 2008 г. до 2019 г. е председател на Народно читалище “Отец Паисий-1919”, град Сандански. Народен представител е в 43-ото и 44-ото народно събрание.
Избран е за кмет на община Сандански през 2019 година, като през мандата два пъти получава наградата “Кмет на годината”.
- Г-н Стоянов, зад гърба си вече имате един мандат като кмет на община Сандански, защо решихте да се кандидатирате отново?
- Сандански е нашият роден град. Винаги съм се чувствал ангажиран с неговото бъдеще. През годините, в които бях председател на Общинския съвет, народен представител, а и като читалищен деятел, активно се стремях да подпомагам с работата си нашия град и общината. През 4-годишния период като кмет осъзнавах още по-голямата отговорност, която нося, и затова не спрях да търся възможности за развитието на местната ни общност във всички сфери на обществения живот. Щастлив съм, че в нелеката, но пък ползотворна обществена дейност за Сандански, винаги съм срещал разбиране и подкрепа от хората. Това ми дава увереност в тези избори отново да потърся доверието на моите съграждани.
- 4 години не са кратък, но не са и дълъг период, когато става въпрос за развитието на една община. За кое Ви стигна времето и за кое се оказа недостатъчно?
- Всеки кмет би искал да изпълни всички свои ангажименти в най-кратки срокове и да има магическа формула за това. Има фактори обаче, които се оказват невъзможни за заобикаляне – като време и средства, които забавят реализирането на всяка добра идея. Преди 4 години ние си поставихме амбициозни цели и днес можем да се похвалим с немалко неща. Успяхме да изградим бул. “Европа” и да го превърнем в модерен, приветлив вход на града – такъв, какъвто Сандански заслужава. Извършихме и реконструкция на пътя между селата Катунци и Златолист. Направихме реконструкцията и ремонт на възлови улици в град Сандански – “Славянка”, “Малешевскa”, “Кръстьо Хаджииванов”, “Петър Берон”, “Дезудава”, “Райски път”, “Никола Вапцаров”, “Асен Хадживасилев , Даскал Козарев”, “Любен Каравелов” и редица други. Нови улици са изградени и в селата Катунци, Склаве, Ново Делчево, Дамяница, Петрово. Успяхме да построим и оборудваме изцяло нови, модерни детски градини в най-големия жилищен квартал в общината – жк “Спартак”, и село Джигурово. Подпомогнахме и училищата в подобряването на условията за образование. Не забравихме туризма, културата, спорта и екологията, утвърждавайки града ни като предпочитано място за живот и отдих. Немалка част от поставените ни цели са дългосрочни, някои са в процес на изпълнение, а за други имаме изготвени проекти. Такъв пример е пречиствателната станция за отпадни води, която се изгражда. Това е най-мащабният проект за община Сандански до момента.
- Кои според Вас са най-големите текущи проблеми, които търсят своето бързо решение
- Честите ВиК аварии и натовареният автомобилен трафик в града. Силно амортизираната и остаряла водопроводна и канализационна мрежа е причината за честите аварии, които създават неудобства за гражданите. Множеството дупки по пътищата пък затрудняват шофьорите. И затова общината е изготвила комплексен технически проект за цялостна подмяна на ВиК мрежата, както и за асфалтиране на улиците в централната градска част и изграждане на нови тротоари. Силният и натоварен трафик на автомобилите по улиците на града ни ще бъде облекчен чрез доизграждането на околовръстния път “Южна дъга”, обособяването на алтернативни маршрути, доизграждането на още нови паркоместа, както и обособяване на редица улици с еднопосочен режим на движение.
- Освен под тежестта на здравна криза заради Ковид-19 управлявахте и в политически сложна ситуация. Как се справихте като кмет с това?
- Най-големите предизвикателства са тези, които възникват неочаквано и изискват спешни решения. Такова изпитание се оказа пандемията Ковид-19, а залогът бяха безопасността, здравето и животът на хората. Това наложи да преосмислим нашите приоритети и да осигурим ресурси за справяне с тежката ситуация, а немалко общински финансови средства бяха пренасочени към подпомагане на лечебните заведения. Успешната комуникация със здравните власти бе от основно значение за справянето с тази криза. Главната заслуга обаче е на медиците и хората на първа линия, които спасяваха човешки животи. На всички тях – благодарим сърдечно!
След това ни връхлетяха военната, политическата, икономическата и инфлационната криза, които поставиха изцяло нови предизвикателства пред нас. Реализирането на проектите се оказа изключително сложно заради непрестанно покачващите се цени. Трябваше да се борим и за запазването и подпомагането на местния бизнес, и всичко това докато държавата бе поставена на пауза и без бюджет. Тези повсеместни кризи отново показаха, че финансовата и институционална децентрализация, свързана с общините, е крайно необходима. Тя ще осигури допълнителна свобода на действия в обществена полза, както и допълнителен финансов ресурс, чрез който общините да реализират своите важни проекти. - Вие сте дългогодишен активен читалищен деятел, трайно свързан с културата. Ще продължите ли да работите за нея?
- Ще си позволя да перифразирам една мисъл на проф. Димитър Агура, един от първите преподаватели в Софийски университет “Св. Климент Охридски”, който имам честта да съм завършил. Ние сме славен народ, а нашата култура е лостът за бъдещото ни съществуване. Воден от това, вярвам, че една община без духовен и културен живот не може да просперира. И затова през изтеклия мандат се стремях Сандански да бъде център и своеобразна столица на културен и духовен живот. Разширихме и обогатихме културния ни календар с множество събития – фестивали, концерти, празнични чествания, читалищни и библиотечни прояви, изложби и форуми на изкуствата. Всички тези събития, организирани и провеждани с голяма любов и енергия, са пряко свързани и подпомагат местния ни бизнес – най-вече в сферата на туризма и услугите, защото всяко едно от тях дава принадена финансова стойност за града и общността ни. И именно заради това ще продължим да развиваме това непреходно културно богатство.