Топ теми

БИЗНЕС НОВИНА! Бившият зам. министър на енергетиката Илко Йоцев иска в съдружие с община Разлог да изгради фотоволтаична електроцентрала върху 150 дка

Инвестиционно намерение за изграждане на фотоволтаична електроцентрала е депозирал в община Разлог бившият заместник-министър на енергетиката в периода 2002-2005 година Илко Йоцев посредством фирмата си „ВЕС“ АД. Предложението му е за сътрудничество с община Разлог и създаване на смесено дружество, в което  общината да е съдружник с дялово участие от 20% и да влезе в него с апортна вноска на земя от 150 дка.

Йоцев е заявил инвестиционното си намерение само преди дни в община Разлог и заедно с него е представил мотивирано предложение за сътрудничество. Завчера предложението заедно с проекто решение, което е за създаване на смесено дружество,  бе внесено от администрацията за разглеждане в комисията по местно самоуправление.

Конкретното предложение на инвеститора е регистриране на дружество с името „Грийн рок“ и капитал от 300 хил. лв., които ще бъдат внесени от „ВЕС“ АД.  Община Разлог като съдружник трябва да участва с апортна вноска от минимум 150 дка земя. Предложението включва още енергийно обследване на соларния потенциал на всички общински сгради, в това число и паркинги, което ще бъде за сметка на новоучреденото дружество, както и проектиране и изграждане  на соларни централи в обследваните сгради. Амбицията е до края на тази година да бъдат пуснати в експлоатация 5 покривни и паркинг инсталации. След апорта от община Разлог ще се премине към изграждането на фотоволтаична електроцентрала, която ще бъде  с мощност между 5 и 10 мегавата. Предвидено е и изграждането на мрежа от бързи и бавни зарядни станции, система за съхранение на електроенергия и изграждане на интелигентна система за улично и парково лед осветление. 

Повече пояснения по входираното предложение  даде заместник-кметът Иван Гюров, който пред членовете на комисията сподели, че ръководството на общината води разговори в Йоцев в посока привличане на инвеститорския му интерес към Разлог от години. Той подчерта, че това е в  синхрон с политиката на ЕС, а идеята е насочена към опазване на екологията.

„Виждаме, че  при нас съществува проблем със замърсяването на въздуха, особено през зимата. Затова постоянно търсим варианти, с които да намерим финансово и технологично решение на проблема. Изграждането на фотоволтаична електроцентрала може да започне веднага, максимално бързо, щом станат готови и има осигурен финансов ресурс. Идеята е да създадем един зелен град, а впоследствие да стане смарт сити, да привлечем млади хора и бизнеси, които искат да инвестират. Един фотоволтаичен парк носи едни приходи, пряката полза към населението обаче е трудно да я види човек. Идеята ни за това смесено дружество е да можем да предложим изграждането на фотоволтаични системи на първо време върху имоти на фирми, които имат своето производство. Това не е само производство на ел. енергия за отопление, а производство на ел. енергия за собствена употреба. Това няма да струва нищо на собствениците на сградите. Изграждайки фотоволтаичната система на покрива, веднага те започват да плащат на дружеството с 20% по- ниска цена от пазарната към НЕК. По наши изчисления те ще плащат за период от 6 до 8 години, в зависимост от инсталираната мощност и потреблението и след като  изплатят системата, тя остава за тях, т.е. тогава произведеното електричество става напълно безплатно за ползвателя. Първото важно нещо е екологията, защото те спират да ползват различни видове отопление за производството, в същото време получават по-евтин ток, а в рамките на  8 години стават собственици на изградената инсталация. За това няма да се искат никакви такси, никакви предварителни обвързващи договори и т.н. Това е политиката на общината на първи етап – подпомагане на бизнеса. На втория етап идеята е същото да се предложи на жителите на общината, за да можем да заменим печките на твърдо гориво, дори и газта, защото по-чиста енергия от слънцето няма. Изградена върху къщата, собственикът също заплаща ток с 20% по-евтин. В зависимост от потреблението след изплащане на инвестицията инсталацията също остава за тях”, поясни Гюров и уточни, че в момента общината проучва най-подходящите за инвестицията имоти. Това ще бъдат земи, върху които не може да се развива земеделие, ще бъдат извън строителните граници и ОУП.

На предстоящата сесия общинските съветници трябва да вземат решение дали да упълномощят кмета на община Разлог инж. Кр. Герчев да води преговори с фирмата на бившия зам. министър „ВЕС“ АД и да предприеме необходимите действия за създаване на смесено дружество, както и да проучи и предложи подходящ терен от 150 дка за изграждане на фотоволтаичния парк.

ЯНА ЙОРДАНОВА



Подобни новини

1 Коментар

  1. Бай Хой

    Този Лилко мале що е мазен, ще ги изпързаля яко селтаците и няма да се усетят даже как!

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *