
Списък с 26 предложения за допълнение на Наредбата за опазване на общинската собственост и обществения ред в община Благоевград е внесъл за обсъждане в Общинския съвет благоевградчанинът Методи Илиев. Той настоява при обсъждането на внесени от кмета М. Байкушев предложения за изменение съветниците да вземат предвид и неговите идеи за подобряване на реда и контрола по спазване на местното законодателство. Той отбелязва, че липсата на правилник за прилагането на въпросната наредба и механизъм за установяване на нарушенията са сериозен пропуск, който следва да се коригира, за да се повиши ефективността от нормативния документ.
На първо място, Методи Илиев предлага общината да закупи уреди за измерване на шума (децибелометри) на служителите от общинската охрана. Така те ще могат да установяват нарушителите на валидната още от 2006 г. забрана за шум над 60 децибела в жилищните зони през деня и до 45 децибела нощем. Вносителят на предложението смята, че е редно във времето за следобедна почивка, от 14 до 16 часа, също да се фиксира изрично нивото, заложено за нощните часове. Той предлага община Благоевград да последва примера на Велико Търново и да забрани движението на мотори по главните улици. „Само включването на пистов мотор е 68 децибела, а шумът от движението му по улицата е над 70”, отбелязва Методи Илиев и риторично задава въпрос: „Някога в историята на града има ли глобен за шум?“, като сам отговаря: „Защото няма изграден механизъм за установяване на нарушението“.
Сред предложенията му са общината да контролира по- ефективно озвучаването от високоговорител и тонколони от частен имот, тъй като мнозина смятат, че като са си вкъщи или в собствения двор могат да правят каквото си искат. Нещо повече, Илиев предлага на беседките из целия град да се монтират табели с апел от рода на „Контролирайте шума при разговор“, с които да се напомня на компаниите, че може да пречат на останалите.
Още една нетрадиционна мярка срещу високите децибели предлага благоевградчанинът, тя е насочена към домашните кучета, тъй като този проблем според него е нерешен. Предложението му е да се регламентира, че кучешкият лай от двор или тераса също е нарушение, и да се създаде регистър на домашните любимци с измерен децибел на лаенето им. Да се забрани и рязането на дърва за огрев, настоява вносителят, шумът от климатици също да се контролира да не надвишава допустимите стойности.
Методи Илиев дава идея да се изградят „защитени пространства“ около детски, учебни и здравни заведения и на 200 метра от тях да се забрани продажбата на цигари, алкохол, стимулиращи напитки и хазартни билети. Той смята също, че в интерес на доброто възпитание на децата и младежите би било да се забрани и носенето на дрехи с агресивни надписи или с реклама на наркотици и упойващи вещества, както и следва за се забрани продажбата на пиротехника и бомбички.
Контролът по изпълнение на наредбата следва да се осъществява от общинската охрана, чиито служители да правят мобилен обход, като се осигури дежурна група до 24 часа.
Илиев е категоричен, че в момента общината не реагира адекватно на подадените сигнали за нарушения. Той дава пример със сигнал за неправилно паркиране, подаден в електронната система на 21 март, проверка на който била направена на 2 април, естествено без да бъде установено нарушение. „Тъй като системата е електронна, проверката на сигнала трябва да става на момента, до 5 минути общината трябва да реагира и сигналите да се приключват в рамките на същия ден“, пише в предложението си до ОбС благоевградчанинът.
Единственото, за което се застъпва, е движението на конските каруци и настоява то да не се ограничава из целия град, защото те не вдигат шум над позволеното, не създават риск заради висока скорост и са в полза на обществото при извозване на стари и непотребни уреди и вещи.
Дали общинските съветници ще приемат предложените от Методи Илиев мерки и допълнения на Наредбата за опазване на общинската собственост и обществения ред в община Благоевград ще стане ясно на сесията, насрочена в края на април.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА