Българските ученици с 4 медала и почетна грамота от международната олимпиада по лингвистика в Банско

4 медала и една почетна грамота, това е равносметката за страната ни от проведената двадесета международна олимпиада по лингвистика, която се състоя в Банско.

В продължение на седмица курортният град се превърна в арена на истински ментални битки на млади умове от цял свят, като в престижния форум участваха 205 ученици от 38 държави, сред които Израел, САЩ, Япония, Филипините, Финландия…

Олимпиадата бе открита лично от министъра на образованието проф. Галин Цоков и кмета на Банско Иван Кадев, а сред официалните гости бе и началникът на РУО – Благоевград Ивайло Златанов.

В базите на СУ „Неофит Рилски”, Професионалната гимназия по електроника и енергетика и хотелите, където бяха настанени, гимназистите се състезаваха в индивидуални и отборни надпревари. Целта бе да решат сложни задачи с езиков материал на непознат за тях език. А самата материя действително е много сложна за непросветените. Така например сред включените в оценяване области бяха: малцинствено число (паукал) и падежи на курманджи, редупликация в маорския език, евиденциалност в кечуа, бройна система на езика муан…

Страната ни бе представена от 2 отбора от по 4-ма гимназисти. Впечатление прави, че всички родни състезатели са ученици на математически гимназии – МГ – Русе, ППМГ- Бургас, ПМГ- Силистра, СМГ и НПМГ. Ръководители на българския отбор са Любомир Златков (ИМИ-БАН) и Василена Лазарова (НПМГ и СМГ).

При изключително голяма конкуренция и изравнени сили българските ученици се предствиха повече от достойно и завършиха с един златен, два сребърни и един бронзов медал, както и с една почетна грамота.

Със златото се окичи  Константин Георгиев, дванадесетокласник от Математическата гимназия в Русе.

Сребърните отличия са за дванадесетокласниците Теодор Малчев от Софийска математическа гимназия (СМГ) и Рами Хенауиот от Национална природо-математическа гимназия, а бронзът е за деветокласника от ПМГ в Силистра Николай Георгиев.

Почетна грамота получи единадесеткласничката Ния Димитрова (СМГ).

Тази година в състезанието имаше и нововъведения. С цел да се засили повече социализацията на учениците се проведоха „дни на приятелството”. Така за състезателите бяха организирани множество занимания, посещения на културни и исторически обект. Младежи от цял свят посетиха Рилския манастир,  впуснаха се преходи в Пирин планина, бяха на пикник, учиха се на български народни танци…

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *