БЮДЖЕТ 2021: Приходите са по-малко от разходите, дефицитът е 3,9%

Правителството планира приходи в размер на 47 645 000 000 лева. Срещу това, обаче, още от сега е предвидено да изхарчим 52,5  милиарда лева. Или с други думи – 5 милиарда повече от приходите в хазната. И още – допуска се тегленето на нов дълг от 4,5 милиарда лева.

Най- много пари се насочват към социалната сфера – над 18 милиарда лева, предава Нова ТВ.  Две от новите мерки, които са разписани в документа- детски надбавки ще взимат всички деца, без значение какви доходи имат родителите им. Въвежда се и нова помощ – еднократна, при приемане и записване на дете в 8 клас.

И още приоритетите в бюджет 2021  година. Отново имаме рекордно голям бюджет за сигурност и отбрана – предвидени са близо 5 700 000 000 лева. И перо здравеопазване, особено на фона на кризата с COVID – 19.  Повишават се парите за здравната система. Те вече ще са в размер 6 433 000 000 лева.

Повече пари за пенсии, заплати и помощи носи със себе си бюджетът за следващата година. В общата сметка са включени и допълнителните 50 лева, които всеки пенсионер ще получава в първите три месеца на 2021 г.

„2 118 500 пенсионери получават сумата от 105 925 000  – близо 106 млн. за 50-те лева, които в условията на епидемия получават всички пенсионери”, обясни премиерът Борисов.

В сметката за догодина е разписано минималната пенсия у нас да стане 300 лева, а най-ниската заплата – 650 лева.

„Очаквано, повишаването на минималната работна заплата е разумно. Това увеличение няма да се отрази толкова тежко върху работодателите”, смята социалният министър Деница Сачева.

В бюджета за догодина намериха място и анонсираните надбавки за всички деца. Така от 1 януари всяко дете ще получава помощ от държавата без значение какви са доходите на родителите му. Помощта за едно дете е 40 лева, за 2 деца – 90, а за 3 деца – 135 лева.

„Дават се права, не пари. Даваме право на всяко дете в България родителите му да могат да получават детски надбавки”, обясни Сачева.

И още – всеки първокласник и осмокласник ще получава еднократна помощ от 300 лева. Разписаните по-високи разходи за пенсии и заплати обаче притесниха работодателите.

„До тук, имайки предвид увеличените размери на тези социални плащания, се предвижда около 2 млрд. повече разходи през 2021 г. в сравнение с бюджета на 2020 г.”, каза изпълнителният директор на АИКБ Добрин Иванов.

А в новия бюджет от синдикатите видяха възможност за още по-високи доходи.Опозицията обаче, не одобри изцяло сметката на правителството.

„В случая, аз мисля, че точно преди избори, в момента, хаотично и без икономическа, здравна, всякаква логика, правителството взема мерки, които имат по-скоро политическа логика”, каза Явор Божанков от БСП.

Наред с разходите, управляващите са посочили и максималният размер на нов държавен дълг за догодина. Който според текста не трябва да надвишава 4,5  млрд. лева.

Междувременно излезе и сметката на кабинета до 2023 година. В прогнозата си за следващите три години правителството предвижда замразяване на редица социални плащания.

Минималната заплата остава 650 лева. Възрастта за пенсиониране няма да расте, както и размерът на осигуровките. Не се предвижда и увеличение на максималния осигурителен доход – той остава 3000 лева.

Замразяват се и парите за майчинство. Тези прогнози обаче, често търпят промени, така че изнесените данни са валидни към този момент.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *