
Община Дупница ще търси източници на финансиране за облагородяването на района около бъдещия Младежки център в града. Пространството около придобилата скандална популярност сграда в топ центъра на града е доста запуснато от години насам. Стръмните стълби, направени преди десетина години, се рушат с всеки изминал ден и някои участъци дори са опасни. По-старите стълби, намиращи се на броени метри от тях, пък не са ремонтирани от доста време и също са предпоставка за инциденти. По тях всеки ден се качват множество дупничани, тъй като това е един от възможните пътища от централния площад „Свобода“ до градската градина. Тревното пространство около района също се нуждае от облагородяване, след което централната градска част би могла да придобие още по-приветлив вид.
В самата сграда пък вече около 1 месец се помещава Исторически музей – Дупница. Именно директорът на институцията Анелия Геренска за пореден път повдигна темата преди Великден, когато се проведе публичното обсъждане на проектобюджета на община Дупница за 2025 година.
Кметът Първан Дангов е категоричен, че този въпрос стои на дневен ред пред местната власт, която обаче ще търси финансиране извън местния бюджет. „Коментирали сме с екипа ми темата с околното пространство на Младежкия дом. Там облагородяването трябва да включва озеленяване и възстановяване на алеи. Ще търсим други източници на финансиране с изработването на проект, за да можем да кандидатстваме с него. Непосилно е обаче да го финансираме от местния бюджет и да го заложим в капиталовия списък за 2025 година“, каза градоначалникът.
Неговият заместник по строителните дейности Бойко Христов също е категоричен, че в момента се търсят варианти за кандидатстване по някоя програма: „Това е един от упреците от страна на Историческия музей към нас, въпреки че ние въобще не сме имали дейност по този проект. Питат ни защо не стартира работата и защо облагородяването не е направено. В момента на нашето ръководство се прехвърля топката и ние търсим варианти за финансиране, което е и наша работа, разбира се. Със сигурност не сме оставили тази възможност, в момента стартират доста програми, чрез които можем да търсим финансиране“.
Както е известно, проточилият се доста повече от планираното ремонт на Младежкия дом придоби скандална популярност, след като през март 2024 година МРРБ наложи глоба за почти 450 000 лева на община Дупница по проекта за ремонта и преустройството му. Дейностите бяха финансирани по Оперативна програма „Региони в растеж“, а за фирма изпълнител бе избрана благоевградската „Галчев Инженеринг“ ООД. Наложената санкция бе в размер на 5% плюс 25% от допустимите разходи по проекта. Първоначалната му стойност е била в размер на 1 470 000 лева, като общата цена по договора е индексирана до 1 492 324 лева без ДДС. Така общо 30-процентната глоба се равнява на точно 447 697 лева.




Предишният кметски екип е бил уведомен за глобата на МРРБ две седмици преди местните избори, като констатираните нарушения са две. По първото глобата е само 5%. То е свързано с ограничаване на конкуренцията чрез включване на условия или изисквания, които дават необосновано предимство или необосновано ограничават участието на стопански субекти в обществените поръчки и които не са съобразени с предмета, стойността, сложността, количеството или обема на обществената поръчка.
Преди малко повече от година съдът потвърди и второто нарушение, което е заради изменението на стойността на първоначалния договор. Тогава предишните управляващи се оправдаха, че промяната е наложителна с оглед на инфлацията, заради която цените на основни стоки и материали са се повишили.
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ