Директори от Пиринско готови да върнат всички ученици на училище

„Родителите на всичките ни 120 ученици искат децата им да се обучават присъствено”. Това сподели директорът на училището в село Бабяк, община Белица, Акия Мусов. Репортер на „Струма” се свърза с него по повод изказването на министър-председателя Бойко Борисов решенията за присъствено обучение в различните общини да се вземат локално.

Припомняме, че към настоящия период се осъществява т.нар. хибридно обучение, регламентирано със заповед на министъра на образованието Кр. Вълчев, според разпоредбите на МЗ. В момента, наред с децата от начален етап, на училище са и учениците от 7, 8, 12 клас, а другите випуски се обучават в електронна среда от разстояние. Според изготвения график от 18 февруари за две седмици по класните стаи ще се завърнат учениците от 5, 10 и 11 клас, а след това от 4 март – от 6, 9 и 12 клас.

Че трябва да има автономност и според спецификата на учебното заведение да се прецени по колко ученици да учат присъствено или не, за това се обявиха директорите на благоевградското VІІ СУ Лилия Стоянова и на Земеделската гимназия в Сандански Емил Терзийски, които са част от националното ръководство и са членове на Управителния съвет на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България. Изтъквайки, че за едно професионално училище онлайн обучение никак не е добро и ефективно, Е. Терзийски, който е и областен председател на  СРСНПБ, коментира, че ако всяко училище има право само да преценява, нещата ще се случват много по-добре, отколкото сега да се започва само с 8 и 12 клас, после с 10 и 11 клас. Той разкри и че такова предложение за връщането на 40 процента от учениците при дадена автономност е внесено на отраслов съвет, но не е било прието.

Подкрепата си за локалния подход заяви и общинският председател на СРСНПБ, директорът на Благоевградската професионална гимназия Антон Драгоев, който повдигна въпроса за малките училища и наличието на смесени паралелки.

Предложението, или по-скоро настояването, премиерът отправи вчера /8.02./ по време на работно съвещание с участието на министрите на здравеопазването, на икономиката, на здравеопазването, представители на Националния оперативен щаб и на ваксинационния щаб.      

 Според Б. Борисов противоепидемичните мерки са приложени много точно, ограничени са бизнесите, където има струпване на много хора, което е позволило свободното движение на хората. „Така че продължаваме в същия дух, към момента нищо повече не трябва да се затваря, напротив. В малките населени места, където в цялото училище една смяна е от 70-80 души, нека децата отиват да се учат присъствено. Бъдете гъвкави“, обърнал се е премиерът Борисов към здравния министър Костадин Ангелов и е изискал решенията за присъственото обучение в различните общини да се взимат локално, още повече че и учителите настояват за такъв подход.

Директорът на училището в село Бабяк А. Мусов научи за отправеното настояване на министър-председателя от репортер на „Струма”, но веднага подкрепи идеята и коментира, че всичките 120 ученици и родителите им искат да учат присъствено. Характерното за образователната институцията във високопланинския регион е, че това най-вероятно е единственото училище в страната с три филиала. Така във филиалите в Кузьово и в Черешово се обучават по 10 деца в начален етап, останалите са в основната сграда в Бабяк, като, спазвайки графика, 5 и 6 клас учат онлайн.

„Колегите непрекъснато тичат. Преподават и от вкъщи, и тук, в училището, за да съчетават присъствените часове и тези в електронна среда от разстояние. Действително са много натоварени и им е трудно”, заключи А. Мусов и увери, че всички родители са готови да пуснат децата си на училище.

Че има резон в подобно предложение, каза и директорът на ОУ „Св.св. Кирил и Методий” в Дамяница Павел Ерменков, където се обучават 122-ма ученици от 1 до 7 клас. Той анализира, че не е едно и също дали в голямо училище ще имат по 4 паралелки с по над 100 седмокласници, или както е в Дамяница – един клас с 13-14 деца, и сумарно в 5, 6 и 7 клас да се обучават към 35 ученици.

„Така или иначе, колегите са в училището и преподават от тук и в електронна среда. В този смисъл за тях ще бъде много по-лесно и облекчение всички да учат присъствено”, изтъкна П. Ерменков.

Че им е много трудно да направят графици на дневното разписание за присъствени и онлайн уроци, така че да не се застъпват часовете и междучасията, още повече че много от учителите преподават и в прогимназиален, гимназиален и начален етап, коментира директорът на училището в Крупник Венцислав Кълбов. Проблемът всичките 250 ученици да учат присъствено е, че училището разполага с един вход, което усложнява стриктното прилагане на противоепидемичните мерки и това да се спазва отстояние, за да няма струпване.

„Действително локалният подход дава възможност за по-голяма гъвкавост и практичност, но в някои случаи е по-удачно решенията да се вземат на по-високо ниво”, изрази мнението си В. Кълбов и уточни, че ако всяко училище решава само за себе си, директорите могат да бъдат „атакувани”. Така едни родители ще изявят претенции защо точно техните деца учат присъствено или не, и образно казано, директорите ще бъдат виновни, каквото и решение да вземат. Затова пак казвам, нещата трябва да бъдат ясни и регламентирани на по-високо ниво”, заключи директорът на СУ „Св.св. Кирил и Методий” в Крупник.

Образователни специалисти прогнозираха и че след като премиерът Б. Борисов е отправил предложение или настояване, в най-скоро време се очаква да излезе и нова заповед на министъра на здравеопазването.

Междувременно от вчера /8.02./ на национално ниво по училищата тече анкета за това дали родителите са съгласни децата им да бъдат изследвани с антигенни тестове. В някои училища анонимната анкета е качена в „облака” и съдържат три въпроса, като например: В кой клас е вашето дете? Необходимо ли е да се проведе изследване с бързи антигенни тестове на учениците от Министерство на здравеопазването? В други учебни заведения проучването на нагласите се прави от класните ръководители, като родителите трябва да отговорят просто с „да” или „не”.

„Целта на проучването е да се постигне по-голяма сигурност при връщането на децата в училище”. Това заяви министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов по време на брифинг на Националния оперативен щаб миналата седмица.  

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *