Единственият кандидат в обществена процедура за избор на оператор за експлоатация на анаеробната инсталация и системата за разделно събиране на отпадъци в новото сметище край с. Бучино спечели поръчката. Кметът на Благоевград Методи Байкушев със свое решение завчера е определил за победител обединението „Еко-Благоевград 2024“ ДЗЗД с партньори столичните фирми „Спартак тексим“ ООД и „Ес ер технолоджис“ ООД, управлявани от Антон Павлов, и „Гео-бор нова“ ЕООД на Иво Вучков. Предложената от консорциума цена е 10 571 683, 95 лв. без ДДС, а срокът за изпълнение ще е 5 г. Изпълнението на договора ще се финансира от приходите от такса битови отпадъци, пропорционално на обема събран и обработен отпадък за всяка от общините Благоевград, Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево , които обслужва инсталацията.
Анаеробната инсталация за разделно събиране на биоразградими отпадъци край Благоевград бе открита официално през април тази година. В нея по метода на суха метанизация ще се третират разделно събрани хранителни, зелени и дървесни отпадъци, като при процеса на анаеробно третиране ще се произвежда биогаз и компост. Биоразградимите отпадъци ще се третират в специално изградени херметически затворени биореактори, в които ще протича процесът на анаеробна ферментация. Съоръжението е с капацитет близо 16 000 тона годишно и ще обслужва 100 000 жители от петте общини.
Междувременно кметът Байкушев възложи на общинската фирма „Биострой” ЕООД да рекултивира старата клетка 3 на депото за отпадъци, която функционираше до 2020 г. За целта от общинския бюджет са заделени 63 634.55 лв.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА
