
След 1 г. чакане на политиците да си изпълнят обещанията към жителите на симитлийското с. Брежани и да откупят от него бившия промишлен водопровод в някогашното миньорско село собственикът на съоръжението Георги Куртишев реши да премине към драстични мерки – бетониране на утайника и разпродажбата на водопровода на парче.
От няколко дни съоръжението е без предпазните ленти и табелката „Влизането строго забранено! Частна собственост“, с които Куртишев от февруари се опитваше да обезопаси водоема. Лентите и табелата обаче били свалени от жители на селото, които обърнаха гнева си към собственика, въпреки че откакто купи водопровода преди 12 г., до момента той го предоставяше напълно безвъзмездно на селяните, за да могат да си поливат градините. Сега освен реалната опасност вътре да падне човек или животно и да се удави, селото е изправено и пред не по-малката опасност, когато утайникът бъде запълнен с бетон, плодовете и зеленчуците им да изсъхнат и да бъде ликвидирано единственото им препитание.
Сагата с промишления водопровод на брежанци, приватизиран през 2009 г. след закриването на местната мина, на практика започна миналата есен, когато 600 жители на селото направиха подписка с искането държавата да отпусне на селото им 128 000 лв., за да могат да откупят от Куртишев водопровода и да продължат да го ползват за поливане, както досега.
Подписката бе адресирана до бившия премиер Бойко Борисов, евродепутата Андрей Новаков, депутата от Симитли Стефан Апостолов, министъра на финансите Кирил Ананиев, областния управител Бисер Михайлов, кмета на Симитли Апостол Апостолов и управника на селото Благой Стефанов. След като до февруари 2021 г. нищо не се случи, собственикът на водопровода обяви, че възнамерява да влезе във владение, тъй като планира изграждането на МВЕЦ на собствеността си. Брежанци пак се активизараха, започнаха да събират нова подписка и да плашат с гражданско неподчинение, водени от убеждението, че без водопровода, който от 12 г. ползват без пари по добрата воля на приватизатора, селото им ще бъде закрито.
След разговор с жителите на Брежани приватизаторът се отказа от идеята си за МВЕЦ и се съгласи да им продаде водопровода, сформирано бе дори ддружение с нестопанска цел „Ановете – Брежани“ с единствена цел намиране на 128 000 лв. и купуване на съоръжението. Около парламентарните избори през април и юли в селото се изредиха всички възможни политици и управници, които обещаха въпросът де бъде решен в полза на Брежани още това лято, но до момента няма нито пари, нито решение.
Въпреки че са в кризисна ситуация и безизходица, според българското законодателство действията на брежанци с премахване на лентите около водопровода са посегателство върху частна собственост и самоуправство, което се наказва по НК. В същото време собственикът на водопровода по всички закони е в правото си да спре с продължаващата вече 12 г. благотворителна акция и да бетонира съоръжението си. В патовата ситуация единственият полезен ход е в ръцете на държавата и представителите й в община Симитли.
ВАНЯ СИМЕОНОВА
Доскоро утайникът бе ограден, за да предпазва хора и животни, брежанци обаче го оголиха отново, след като им хареса 12 г. да поливат безплатно нивите си от него