Топ теми

Кметът на община Кочериново Ст. Горов предприе светкавичен рейд по селата, сигналът за подкопани основи на моста на река Струма се потвърди

Светкавична кметска совалка из кочериновските села Крумово, Боровец, Драгодан, Цървище и Фролош направи кметът на община Кочериново Станислав Горов.

В отговор на протеста на жителите на тези села на извънредната общинска сесия Станислав Горов свика общоселски събрания в тях и заедно с юриста на общината, зам. кмета по строителството Манова и секретарката през уикенда се срещна с всички заинтересовани жители на селата Крумово, Бураново, Боровец, Драгодан, Цървище и Фролош. Пред жителите на селата Крумово и Бураново Горов призна, че техните сигнали за подкопаните основи на моста на река Струма след жп прелеза при Мурсалево са повече от тревожни и се оказали основателни.

„Самият аз минах с притеснение по моста, защото видях, че основите му са подкопани, и сериозно съм обезпокоен защо досега не са предприети мерки по укрепването му. Това ми е първата задача, защото по този мост преминават жителите на селата Крумово, Бураново, Драгодан, Цървище и Фролош, той е жизненонеобходим, защото е връзката им със света. Хората си строят къщи тук, преминават с камиони, с личните си автомобили. Животът преминава по този мост”, каза кметът Горов.

В Бураново земеделските производители семейство Станко и Йорданка Атанасови споделиха пред кмета, че в Крумово и Бураново вече са започнали сеенето и на лехите. Жителите на двете села отглеждат в градините си собствени плодове и зеленчуци. „Земята покрай Струма е една от най-плодородните в Югозапада”, сподели Йорданка Атанасова.

Жителите на двете села и кметската наместничка Димитрина Янкова поставиха остро въпроса за пропадащия асфалтен път на входа на Бураново заради запушено дере, оплакаха се от дългогодишни неотстранени след ВиК аварии дупки на главните улици, които са в кръпки.

Янкова постави и въпроса защо компетентните органи са допуснали 30-тонни камази от пресевната  на реката до моста при строителството на магистрала „Струма” и в кариерата при Бобошево, която запраши и целия район, защо по моста на р. Струма преминават камиони с дърва над 25 тона и защо табелите, указващи разрешен товар до10 т, от години са със зацапани числа, къде е Пътна полиция и колко акта на шофьори с нерегламентиран товар, основно тирове с дървен материал, съставиха институциите начело с община Кочериново досега.

На събранието Янкова зададе и въпроса кога в техните села на крак ще дойдат не само кметът, но и всички общински съветници, които вземат решения, или ще си говорят само по телефона с тях и ще виждат селата само по избори. „Тръгне  ли мостът на Струма, ще тръгнат и основите на магистрала „Струма”, която е на опасно близко разстояние от моста”, допълни Янкова.

Станислав Горов се срещна и с жителите на селата Боровец и Драгодан. Жителите на село Боровец се интересуваха какво ще предприеме общината за тракийската надгробна могила и водопровода от времето на траките, който и в момента е в изправност и блика бистра вода от чешмата на главния път.

Проблем в Драгодан и Боровец е изхвърлянето на отпадъци на нерегламентирани места, основно около тракийската могила, стари ВиК аварии. В Драгодан преди време е имало цех за антени към военния завод „Михаил Антонов“ в Гоце Делчев и много жители от селата са работили в него. Материалната база на цеха дава възможност и днес да се търси инвеститор за създаване на работни места за селата наоколо, сподели бившата шлайфистка от военния завод ЗИО в Драгодан Теменужка Петрова, чийто съпруг Стойчо Петров е бил началник на цеха в селото.

На събранието в село Цървище се събраха над 30 човека. Качеството на водата и непочистеният резервоар за водата от години, както и свличаща се скала бяха сред основните проблеми, поставени от хората от Цървище към кмета Горов.

Кметската намесничка на селото Марияна Детинска сподели, че хората от Цървище искат да имат пенсионерски клуб, медицинско лице и асфалтирани улици до махалите, както и насочващи указателни табели на махалите, които да упътват многото туристи, които през лятото се изсипват в Цървище и искат да видят къщата, където е отсядал Яне Сандански.

На общоселското събрание дойде от Кочериново сама, шофирайки личния си автомобил, 84-г. Сълза Иванова. Тя сподели, че издирва изчезналия при незнайно какви обстоятелства стенен часовник уникат от училището в Цървище, дарен навремето от нейния баща. Предполага, че часовникът е продаден на колекционери, и сенадява да го открие. „Въздухът в Цървище е като този в Сандански и е много лечебен”, сподели Сълза Иванова.

На събранието в Цървище бяха още Огнян Симеонов, Мария Давидкова, Виолета Шопска със съседките си и семейство Исталияна и Петър Чакърски, дългогодишни служители в ЗИО, сега пенсионери, братът и сестрата Георги Райчев и Йорданка Панчева.

Петър Чакърски, който е и ловец, се оплака, че няколко пъти белки са убивали кокошките му, а в момента има голяма популация на чакали, които избиват домашни животни. „Изядоха виметата на козите ми”, ядосваше се Петър Чакърски.

С проблеми на село Фролош, нерешавани от години, се сблъска на срещата с жителите кметът Станислав Горов. От  2014 г. къщата на Янка Ананиева във Фролош няма вода заради проблеми със съседка фермерка, която не дойде на събранието. „Ще се принудим да си продадем къщата и имота и да напуснем Фролош със семейството ни”, заяви Янка.

Младият кметския намесник на Фролош Петър Шомев и жители на селото поискаха от кмета Горов да се почисти резервоарът за питейна вода на селото, да се поставят указателни табели за 40-те махали, да се премахне стена, която закрива красивата гледка към Рила планина от площада на Фролош, да се укрепи свличащата се скала преди Цървище…

Кметският наместник Петър Шомев сподели, че във Фролош  идват много туристи да видят родното място на големия български художник Владимир Димитров-Майстора. Във Фролош Станислав Горов се запозна и с едни от новодомците в селото – Ирина Съботинова и съпруга й Светлин Елевтеров, младо семейство, което се занимава с екоземеделие и преселило се от Ловеч в Цървище с малките си дъщерички Вихра и Анастасия. Ирина Съботинова сподели, че Фролош е идеалното място за екокултури, защото има южна планина и много слънце.

Кметът на община Кочериново Станислав Горов сподели, че на всички събрания в селата основните  проблеми и най-важните въпроси са били за остарял водопровод, чести аварии, за липса на медицинско лице в по-малките населени места, проблеми с уличното осветление заради стара инсталация, замърсяване на коритата на реките и деретата, пътната настил и др. Старателно всички въпроси от събранията отрази в протоколи секретарката на общината Милка Вельова…

ДЕНИ МИЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *