
Науката и кафето са тясно свързани. Има много изследвания, които са правени върху тази напитка през годините, както за консумацията, така и научни.
Кафето има своите верни защитници от едната страна и твърдите си противници от другата. Както при много храни, така и при кафето важи фактът, че дали е полезно, или не, зависи от неговото качество, времето от деня и чувствителността на човека, който го пие, консумираното количество, избраният начин на приготвяне.
Любителите на кафе се наслаждават на консумацията му по различно време на деня. Някои го предпочитат сутрин, след ставане, а други след обяда или в средата на следобеда. Ще се опитаме обективно да представим кое е най-доброто време за пиене на кафе, за да можете да се насладите максимално на всички негови свойства и ползи.
Кафето невинаги стимулира организма Ви по един и същи начин, така че ще има моменти, в които ще го прави в по-голяма степен, и други, в които ефектът му ще остане незабелязан.
Добрата новина е, че има не един, а два периода от време, в които кафето постига най-големи ефекти като стимулант за човешкия мозък. Как? Чрез съдържащия се в него естествен стимулант, а именно кофеинът.
Кофеинът в чаша кафе може да активира серия от клетки, които карат хипофизната жлеза да постави тялото в състояние на готовност и да генерира адреналин, което не само ни позволява да се чувстваме по-активни, но също така подобрява умствените ни способности. Това е една от причините много хора да пият кафе веднага след като се събудят.
Всъщност кофеинът не осигурява енергия. Кофеинът инхибира (потиска) сигналите за умора на тялото ни, което ни позволява да бъдем по-активни. Рискът е, че често сме чувствителни към кофеина, а това налага да се ограничи приемът му или да се избере най-подходящото време през деня, за да се консумира.
Съществува и възможност за генериране на зависимост, т.е. въпросното вещество се превръща в нещо необходимо, за да се избегне дискомфортът, свързан с намаляването му.
Кофеинът може да ни помогне да не се изморяваме или да се представяме по-добре, но ако го приемаме в ситуация на продължителен стрес, трябва да внимаваме за количеството, тъй като стимулира производството на адреналин.
В колко часа трябва да пиете кафе, ако искате да се насладите на ефекта му?
Ако сте любител на кафето, всяко време е подходящо за пиене на кафе. Но има моменти, когато кафето разгръща пълния си потенциал и те обикновено съвпадат с определени периоди от деня. Всички ние логично бихме изключили часовете преди лягане за пиене на кафе. Очевидно не искаме ефектът му да започне да действа точно преди да заспим. Защото повечето от нас искат да заспят възможно най-бързо.
Все повече проучвания показват, че ефектът му не е в началото на деня, когато повечето от нас го консумират. Оказва се, че пиенето на кафе, когато станем, е дълбоко вкоренен навик в много от нас.
Със сигурност много от Вас са почитатели на сутрешното кафе и това има своята причина.
Между 8 или 9 ч. сутринта един малък хормон, наречен кортизол или хидрокортизон, който всички произвеждаме естествено, е в разгара си. Кортизолът (хидрокортизон) е стероиден хормон или глюкокортикоид, произвеждан от надбъбречната жлеза. Той се освобождава в отговор на стрес и ниско ниво на глюкокортикоиди в кръвта. Тялото ни е мъдро и предусеща, че по това време на денонощието се нуждаем от кортизол, нашият хормон на стреса, за да се заемем с работата, която всеки нов ден изисква от нас.
При нормални обстоятелства имаме достатъчно стимулация благодарение на действието на този хормон в тялото ни. Именно заради тези по-високи нива на кортизол в тази част на деня ефектите от кофеина няма да бъдат толкова забележими. До средата на сутринта наличието на кортизол е намаляло и в тези два-три часа, пиенето на кафе вече има много по-голям ефект върху нас, за да ни поддържа бодри и активни.
Други повишени пикове на кортизол се наблюдават в още няколко времеви интервала: между 12 и 13:30 ч. и между 17:30 и 18:30 ч. Ето защо, в случай че не искате да се намесвате в естествените цикли за бодрост, най-доброто време за пиене на кафе е между 9:30 и 11:30 ч. сутринта и от 13:30 до 17:00 ч., когато кортизолът не е повишен.
Това казва науката за подходящото време за пиене на кафе. Но е интересно да се запознаем и с факти, които дават информация за това по кое време трябва да спрем да пием кафе, за да не ни пречи на съня?
Кофеинът може да забави съня с до 40 минути повече от нормалното, тъй като е психоактивен, и най-вече, когато се консумира през нощта.
Затова е препоръчително да не се пие кафе преди 10 сутринта, преди 14 ч. и последната чаша кафе не трябва да е след 17:00 часа, което, както виждате, не се различава много от казаното в предходната информация.
Все пак точното време зависи от два фактора:
- Първото нещо, което трябва да вземем предвид, когато става дума за консумацията на кафе, е, че животът на кофеина в нашето тяло продължава 6 часа, но не всички от нас имат еднаква толерантност (способност на организма да го метаболизира) към кофеина – всеки човек има своя собствена. Съществуват хора, които още с изпиването на едно кафе и вече имат проблеми със заспиването и такива, които с 3 или 4 могат да спят перфектно;
- Другият елемент, който трябва да се вземе предвид, е часът, в който обикновено си лягаме. Трябва да избягваме кафето след 17 часа, ако искаме да си легнем в 23 часа. Ако се консумира след този период, кафето може да намали времето за сън с един час за тези, които го пият.
Но реалността е, че в днешно време кафето е много повече от стимулант и се е превърнало в истински социален инструмент и идеалното извинение да говорите с някого, да започнете или сключите споразумение, среща, събиране или просто повод за интересно събиране. Поради тази причина няма по-добро извинение да се срещнете един следобед с приятели в кафене, за да се насладите на чаша ароматно и вкусно кафе. И да им разкажете какво казва науката за подходящото време за чаша кафе.