Топ теми

Конгрес на БСП: Нинова пребори опозицията

В 10 ч. в НДК започна извънредното заседание на 49-я Конгрес на БСП.

Вътрешната опозиция в БСП не успя да наложи промяна в устава на партията.

Бившият депутат Ваня Добрева от софийската организация предложи да се вкара допълнителна точка в дневния ред.

Тя обясни, че са необходими промени в устава на БСП, като се аргументира, че следва да се направят промени в чл. 16, който касае избора на председател на партията.
При гласуването обаче „за” това предложение бяха 149 делегати, „против” – 397, и 45 – „въздържал се”. Така то бе отхвърлено.

Делът на гласувалите „за” обаче е 25%. Това може да означава, че една четвърт от Конгреса не подкрепя лидера на партията.

Резултатът бе очакван, тъй като вътрешната опозиция на БСП не успя да набере достатъчна сила. Всъщност свикването на Конгреса спешно от Нинова някои тълкуват именно като маньовър на лидерката.
По принцип заседанието на най-висшия форум на БСП трябваше да се свика около февруари-март догодина.
Нинова обаче изненада партията и само преди две седмици поиска извънредно заседание на 28 октомври със странни мотиви – обсъждане на българското председателство на съвета на ЕС, както и на алтернативен републикански бюджет.

Според нейни вътрешни противници реалната й цел е била да тушира нарастващото недоволство срещу нея. Смята, че до февруари-март 2018 г. опозиционерите са можели да наберат сила и да наложат смяната й.

Днес Чавдар Георгиев даде предложение за още една допълнителна точка в устава – „Разни”. През нея той каза, че следва да се постави задача за промяна в устава, тъй като в момента Конгресът не може да освобождава лидера. Според Георгиев е абсурдно най-висшият партиен форум да може дори да закрие партията, но да не може да освободи председателя.

Друг делегат – Валери Иванчев, обаче защити Корнелия Нинова. Той каза, че решението лидерът да се избира от всички членове на БСП е най-демократичното в историята на партията от времето на Димитър Благоев насам.
Това следвало да се приложи и за лидерите на местни организации, тъй като имало феодализъм и дерибейщина в много региони.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *