
Протече като из ведро при вчерашния дъжд покривът на прясно санирания 14-етажен блок на ул. „Шишман“ 16 в Благоевград, където през юни се срути скелето и помете климатици на живеещите в него. Вчера сутринта семейството на Стоян Кунгалов, чието жилище е на последния етаж, се събудило от шуртяща по стените вода. По обяд работници и потърпевши бяха успели да изгребат водата, събрала се като езеро в таванските помещения.
„Беше много вода. Запушила се беше тръбата, която е за отводняване на покрива, но отстранихме проблема и всичко вече е наред“, обясни работникът на обекта Радослав Димитров.
„Това беше пълно с вода“, показва коридора и едно от помещенията в подпокривното пространство на тавана Ст. Кунгалов и признава, че не разчита да го обезщетят за поразиите. „Имам застраховка, но те едва ли ги признават. И друг път съм имал подобни ситуации, застрахователите веднага почват да търсят причини кое не било от природно бедствие, кое не било застраховано… А лятото правих ремонт…“, почти се е примирил със ситуацията най-сериозно пострадалият.
„Сутринта, като видях водата у дома, първата ми мисъл бе, че прозорецът не е хубаво уплътнен, но после гледам, че тече от тавана. Викахме и „Гражданска защита“, но хората казаха, че тук, на тавана, няма с какво да засмучат водата, и се наложи на ръце с кофи да я изхвърляме. Надявам се сега, като оправиха тръбата, да няма повече проблеми“, каза Кунгалов.
Любопитното е, че 14-етажният блок се санира от същата софийска фирма „Техно-енерджи“ ООД със собственик Димитър Златинов Хрусафов и брата на бившия зам. министър Ф. Илияз – Хюсеин Кулов. Договорът за саниране на сградата е подписан на 10 април, но работата временно бе спряна след инцидента с рухналото скеле и бе възобновена в края на лятото. Санирането на 14-етажния блок струва 1 256 911 лв. с ДДС и е едно от най-скъпите в Благоевград.
Инцидентът през юни стана повод зам. кметът по строителството инж. Янко Янков да подаде оставка, след което излязоха наяве свързаности със строителни фирми и фирми за извършване обследване на сградите.
Работата в блока още не е приключила и обектът не е предаден, макар че видимо дейностите са на финала.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА
В този блок няма абсолютно никакъв контрол на строително-ремонтните дейности. Така нареченият “контрол“ е поверен на една пенсионерка, бивша детска учителка, без нужното строително образование.Работи се некомпетентно и хаотично, а за жалост единствените потърпевши за живеещите там.
Никакъв контрол на програмата за саниране както и никакъв строителен контрол в този град. Все повече затъва..
Абсолютна некадърност и неграмотност при т.нар. „саниране“, а и контролиращите от общината са един възрастен и едно момиченце, подтичващо след него. Те вземат забележките от живущите и обещават всичко да се оправи, а строителите си правят, каквото си знаят – „куче влачи, диря няма“! Напр. на сега саниращите се блокове 25, 26, 27 и 28 в ж.к. „Запад“ се премахнаха стълбите за излизане на покривите, капандурите се запечатаха отгоре с изолацианен материал, а работниците излизат на покрива през разбити врати и прозорци на асансьорните шахти. Въпросът е, след като се затворят асансьорните помещение, как ще се излиза при необходимост, пожар или авария на покрива???