Страхът заради неинформираност е основната причина много българи да отказват да се ваксинират срещу Ковид-19, това е становището на д-р Десислава Йолчева от медицинска лаборатория „Рамус“ в Благоевград във връзка с все още ниския процент на ваксинирани в България. Лекарката със солиден стаж и две специалности – вътрешни болести и микробиология, сравнява сегашната ситуация с аналогични реакции на хората в миналото. Ето мнението на д-р Йлчева по всички въпроси и опасения на пациенти на лаборатория „Рамус“:
„Ваксините са важни, те са ни предпазили от тежки заболявания. Преди да дойда в Благоевград, работих в Русе и помня епидемията от морбили, която избухна сред неваксинирани деца и такива с понижен имунитет. Спомням си ужаса на майки и много деца, които нямаше къде да настаним. Лежаха по бюра, в коридори… Беше ужас, който се случи заради едно невежество и страх да си сложиш ваксина. Нима не е имало страх, когато Едуард Дженър е измислил първата ваксина срещу вариола?! А сега тази болест вече не съществува в света! Много погрешно е да се прокламира, че ваксината срещу коронавирус те предпазва от заболяването. Трабва да се знае, че ваксината не те предпазва от заразяване, но те предпазва от тежко боледуване и от летален изход, това е най-важното! Не се опитвам да налагам личното си мнение на никого, но смятам, че личният пример е важен. Затова съм ваксинирала цялото си семейство и всички сме с различни ваксини. Дъщерята, която е на 16 г., и ние със съпруга ми сме с ваксина на Pfizer, 21-годишният ни син е с тази на Moderna, а майка ми и баща ми са с ваксината на AstraZeneca. Разбирам притесненията на мнозина заради възможните странични ефекти, но когато ваксината се сложи в подходящия момент, те не са толкова страшни, освен това да вдигнеш температура при ваксина изобщо не е лошо, напротив, означава добра реакция на организма и добър имунитет, който се изгражда.
Всички тези неща са важни и за тях пациентите непрекъснато ни питат. Изумяват ме слуховете , които се разпространяват, провокирани от страховете на хората. Как да коментирам например твърдения за връзка на ваксината с репродуктивната способност на младите хора, след като по никакъв начин Ковид ваксините не влияят на детеродната фунция! По същия начин се разпространява и митът за ваксината срещу рака на маточната шийка Церварикс, която е одобрена навсякъде, но в България е съпроводена с големи страхове, че един ден може да попречи на забременяване. Това е абсурдно! В Америка тази ваксина се слага и на момченцата, защото се приема, че те са преносители на заболяването.
Има митове, които трябва да бъдат опровергани. Дори не искам да коментирам измислиците, че ни чипират и че ваксинираните щели да пищят на контролните пунктове на аерогарите, не знам дори как може да ти хрумне подобно нещо! Някои казват: „Не искам да участвам в експеримент“, но дори да е такъв, дайте да експериментираме, ако това спасява човешки животи! Не агитирам никого да се ваксинира, агитирам всички да прочетат и да се образоват. Не съм привърженик на насилственото принуждаване, но всеки трябва да се информира и осъзнато да вземе решение“, каза д-р Д. Йолчева.
На въпрос колко време е ефективна ваксината и кога започват да намаляват създадените чрез нея антитела в организма на човек, микробиоложката в лаборатория „Рамус“ обясни: „Изследванията на лекарите в нашата лаборатория показват, че от 6-ия месец след ваксинацията антителата в организма на човек намаляват. Това не бива да е стряскащо и най-вероятно ще се наложи поставянето и на трета доза, като в това няма нищо ненормално. По същия начин три дози се слагат от ваксините срещу хепатит В през определен интервал от време. Кога да стане това, все още се проучва, като най-активно в тази посока работят учените в Pfizer. Соред тях е най-добре трета доза да се постави на 9-ия месец след ваксинацията, като това предстои да се разглежда в Европейската комисия. Между колегите коментираме дали е редно на студентите по медицина задължително да се поставят Ковид ваксини и дали ако не се ваксинират, трябва да контактуват с пациенти само след отрицателен тест, и личното ми мнение е положително. Когато аз бях студентка, стартираше ваксината срещу хепатит В. Тогава никой не ни пита и „под строй“ си сложихме през месец трите игли, и съм благодарна за това. Защото когато работиш с хора, можеш да ги заразиш и да ти тежи, че ти си възможна причина за заразяване на пациент, е морален въпрос. Затова ако можем да направим експеримент,който спасява човешки животи, нека го направим!“, призова микробиологът в лаборатория „Рамус“ д-р Д. Йолчева.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА