Млади готвачи и сервитьори от 16 отбора показаха знания и умения в Благоевград пред жури от мастър шефове и сомелиери

Професионалната гимназия по туризъм и лека промишленост „Гоце Делчев“ в Благоевград бе домакин на Регионалния кръг от националните състезания по професиите „Най-добър млад готвач“ и „Най-добър млад сервитьор“. Надпреварата се проведе в Учебния ресторант на ПГТЛП, който е първият по рода си в страната, като другите два регионални етапа бяха в  Хисаря и Габрово.

Пред погледа на своите ръководители, гости, представители на МОН и професионално жури, съставено от сомелиери и мастър шефове, своите знания и умения демонстрираха 16 отбора с 32-ма ученици от 10 до 12 клас от цяла Западна България – от Лом, Видин до Монтана, София-град, София област, Перник, Кюстендил, Пазарджик… По график и на отделни смени по 5-има, млади готвачи се изявиха в учебната кухня. С осигурени индивидуални работни станции и професионала техника те имаха на разположение два часа, за да приготвят предястие и основно ястие по зададени критерии и с точно определни компоненти. Сервитьорите пък имаха по три отделни маси – основна, помощна, сервизна, и отделно изложбена. Освен с подредбата на различни видове чаши, прибори и сервизи, учениците трябваше да демонстрират и сомелиерските си умения, включително и декантиране на вино на свещ и етикеция при поднасянето на ястията и напитките.

Състезанието се превърна в арена на истински кулинарни битки и даде възможност за изява на творческия потенциал и кретивността на учениците. Като част от регламента в Учебния ресторант влязоха и външни хора – дегустатори. Те имаха възможнист да опитат екстравагантни предястия със съставки като пуширани круши с четири сирена, козе сирене с мед и сок от нар, чипс от пащърнак и лилави картофи…

Не по-малко атрактивни бяха и основните ястия, включващи вариации и различни техники на готвене на свинско бонфиле. Наред с това „клиентите“ също участваха в състезанието. Те имаха за задача да оценяват представянето на сервитьорите – от личната им хигиена и външен вид до комуникацията им с кухнята и умения за водене на разговор, в това число и на английски език.

„Много съм доволен от това, което виждам до момента. Участниците се справят страхотно“, коментира в състезателния ден председателят на журито Михаил Марковски.  

На официална церемония, в присъствието на началника на РУО Ивайло Златанов и кмета на Благоевград Илко Стоянов, бяха отличени победителите. Най-добрите 6-има ученици в двете категории се класират за националния кръг, който ще се проведе в София. При „Най-добър млад сервитьор – сомелиер“ призовите места са за Пирдоп, Банкя, Лом, Костендил, София, Костинброд. При готвачите сред влезлите в топ 6  бяха Троян, Банкя, София, както и домакините от ПГТЛП, представени от младия мастър шеф на училището – единадесетокласничката Илияна Теофилова.    

„За мен е чест и удоволствие да съм днес тук, сред Вас и да благодаря от името на Благоевград, че създадохте тази хубава емоция. Надявам се да успеем да организираме и национално състезание тук, в Благоевград. Искам да ви пожелая да бъдете все така позитивни и успешни! Бъдете здрави!“, обърна се към участниците кметът Ил. Стоянов. Той връчи грамоти на всички представители на професионални гимназии, които взеха участие в тазгодишното състезание.

Пристигналите в Благоевград над 100 ученици, учители, директори, технически лица… останаха впчечатлени от базата на Професионалната гимназия по туризъм и лека промишленост и поздравиха директора Д. Иванова и екипа й за създадените условия и организация.   

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *