Специалисти с тревожни данни пред училищни директори от Пиринско: Децата за пръв път посягат към цигарите на 7 г., 20% от учениците пушат редовно, ¼ са момичета

„Страната ни е на челно място в Европейския съюз с най-висок брой системно пушещи ученици. Рязко пада и възрастовата граница, деца посягат към цигарите на 7 г. Тези и други повече от притеснителни данни съобщи Мария Василева. По покана на Регионалното управление на образованието – Благоевград тя, заедно с Майя Грозданова – социалния педагог и консултант към УНИЦЕФ, се срещнаха с директорите на училищата от областта и проведоха обучение за превенция на вейпинга и употребата на наркотични вещества от учениците. Че темата е изключително важна и актуална с оглед предизвикателствата пред младите хора, акцентира и началникът на РУО Ивайло Златанов, който изрази увереност, че по един категоричен начин поканените експерти ще дадат пояснения и напътствия на директорите.



Самото обучение бе изцяло с практическа насоченост и ръководители на образователни институции решаваха казуси, писаха стратегии, решаваха тест, който показа доколко ефективни лидери са. Още в началото М. Василева поясни, че формата за превенция и информираност е по училищата да се канят лекари с различни специалност. Това, както посочи специалистът, е доста умно, тъй като децата имат вяра на медицинските специалисти. „Подрастващите са във възраст, когато референтната група авторите за тях са съучениците им. Това да запалиш една цигара се смята, че е вид социализация. Само че познайте дали не водим класацията в Европейския съюз за най-висок брой на системно пушещи ученици и можете ли да предположите на колко години се пали първата цигара в България“, обърна се към директорите М. Василева. Някои посочиха на 10, на 9 години, но имаше и познал.
„За всеобщо настръхване – възрастовата граница е 7 години и това е официална статистика“, констатира специалистът и подчерта, че според статистика на Световната здравна организация България е на водещо място по брой на деца, които пушат конвенционални или електронни цигари. 20% от учениците пушат цигари редовно, като много повече /около 1/4/ са момичета. Над 20% от младежите използват нагреваеми тютюневи изделия. „И вижте за каква възраст говорим – 13-15 г., което означава, че те не се притесняват и в 7 клас започват редовно да пушат“, коментира тя.


Що са касае до употребата на вейп /електронни цигари/ бе посочено, че проблемът не касае само страната ни, а целия свят. Самата дума вейп произлиза от английския глагол “vape”, което означава вдишване и издишване на аерозолни изпарение. „И да, някои ще кажат: вейп е електронна цигара, не се вмирисваш, никотиновото съдържание е по-малко. И тук всъщност е уловката – в никотиновото съдържание, защото вейпът не е безобиден. Електронните цигари съдържат ННС, което е и основното психоактивно вещество в канабиса. И това вече е доказано, няма нужди от статистики, че причинява огромни вреди на нервната система и се задържа изключително дълго в човешкия организъм”, каза М. Василева и припомни случая от началото на годината, когато 14-годишен ученик, пушил вейп, падна от седмия етаж на блок в Плевен и, за съжаление, загуби живота си. Директорите бяха попитани и колко от тях са пушили вейп, като никой от присъстващите не вдигна ръка.


„В едно училище в Петрич беше много интересно. На въпроси ползвате ли наркотици – леки форми, пушили ли сте трева, никой не реагира. А попитани: познавате ли такива във вашето училище, всички вдигнаха ръка”, разказа специалистът и уточни, че това не е провокация към директорите, но в крайна сметка трябва да се знае какво се случва в главите и света на децата ни. Последваха и въпроси дали употребата на вейп е проблем за самите директори и има ли ученици, които пушат електронни цигари в поверените им училища. Тук вече имаше реакции. Директор на благоевградското училище сподели как по време на час 15-годишен ученик припаднал, като буквално се сринал от чина на земята. Медицинската сестра дошла по най-бързия начин, извикан е екип на спешна помощ. Всички оказали съдействие и момчето се възстановило много бързо. „Мога да ви посъветвам да имате под ръка кока-кола, пакетчета захар или шоколад и при такива случаи да дадете на ученика, за да може по най- бързия начин да му се повиши кръвната захар“, разказа за шоковата ситуацията, бързата реакция и действия директорът.
Ръководител на образователна институция в Сандански пък коментира как за пръв път видяла никотинови пакетчета /така популярния сред подрастващи снус/ в табачето при училището. Те били в много интересни, атрактивни опаковки и изложени на видно място – точно отпред. „Попитах: какво е това?”. Продавачката ми обясни, след което започнахме да ги намираме в училището, по двора“, каза директорката. И тъй като някои от присъстващите очевидно не знаеха за снус, последваха въпроси какво е това. Директорката обясни, че това са малки пликчета, като малки пакетчета захар, смучат се, като се слагат под венеца и са много опасни.
Мария Василева и Майя Грозданова представиха и информация за световните тенденции. От данните стана ясно, че в над 40 държави в света има пълни забрани или ограничения за ползване на вейп и продукти от такова естество. Електронните цигари са изцяло забранени в страни като Индия, Бразилия, Сингапур, Тайланд, Аржентина. Държавите в Европейския съюз имат различни ограничения, които са насочени главно към нивата на никотин и рекламите. „Забележете рекламите… Усетиха се, че не трябва да се оставяме да промиват мозъците на децата ни. Така че вече се работи за забрана на реклами“, акцентира тя и коментира, че в Казахстан например има пълна забрана, приета със закон, и глобите са много солени. Ако хванат търговец, че продава електронни цигари, вещества на непълнолетни санкцията е 1300 евро, за производство е 13 000 евро. И това е само като предупреждения. Последващите стъпки са закриване на бизнеса и подвеждане под съдебна отговорност. Най-строги са законите в Турция. Там цигарите и вейповете са забранени на всички обществени места, включително барове, ресторанти. Рестрикциите изобщо не се коментират, няма и внос. „В Сърбия също като в България имат проблем с пристрастяване от ранна детска възраст, но тяхната статистика не е чак толкова зловеща за разлика от нашата. Те бяха хванали първия случай в 5 клас. Разбрали са, че единственият начин да се справят е да има строги закони, забрани и глоби. Първата санкция е 500 евро, като са предвидени и 50 дни вкарване в затвора по бързата процедура“, продължи с примери от световния и европейския опит специалистът. В Румъния например миналата година е приет закон, забраняващ продажбата на непълнолетни на всички видове цигари независимо дали с или без никотин. Глобите са до 40 000 лв. за юридически лица и закриване на бизнеса.
„Истината е че няма единна европейска политика и става въпрос за много сериозни търговски интереси“, каза във връзка със законодателство и регламентите в различните държави специалистът и посочи, че Гърция се е опитала да се намести, като е взела нещо от забраните на ЕС. Там рестрикциите важат за закрити обществено пространства, детския площадки, училища. Прилага се и европейската директива, която ограничава съдържанието на никотин в течностите и регламентира вместимостта на пълнителите. Относително свободен е режимът в Република Северна Македония, където пушенето на електронни цигари е разрешено в закрити помещения, с мотив, че няма дим и изгаряне.
„Освен вейповете децата се изкушават изключителни много и от райския газ“, продължи М. Василева и пресъздаде разказ на доктор за пациент – младеж, който бил отличен ученик и приет с високи резултатите от предварителните изпити в желаната специалност. Удовлетворен от себе си бъдещият студент решил да „празнува“ и започнал да употребява балони с райски газ. Качил се на колата, току-що бил взел шофьорска книжка, и се забил в една полицейска кола. „Сега в момента това момче до такава степен е съсипано, че не може да бъде само в токсикологията, придружен е от баща си, защото не може да се обслужва“, разказа за потресващата история тя и подчерта, че страданието, разказано от лекар, звучи по друг начин. В този смисъл препоръката бе, ако правят кампании по училищата, да поканят медицински специалисти, които да застанат пред детската аудитория и настина нищо да не им спестяват.
Сподели и как преди години била в Литва. Тогава разбрала, че латвийците са успели да смъкнат с 40%, при това само за половин година, катастрофите с млади шофьори, каращи в нетрезво състояние. В основата е трогателната история на младеж, който, пиян, причинил в катастрофа смъртта на двама свои приятели. И тъй като родители на загиналите момчета не искали да го виждат в затвора, му била наложена пробация от 300 часа обществено полезен труд. „Пробацията се изразявала в това 300 часа да агонизира, защото заставал пред аудитория от млади хора – студенти и ученици, и разказвал всичко от самото начало. Как са били трима приятели, как пораснали заедно, но после… И това толкова е въздействало, че за половин година случаите на катастрофи, причинени от нетрезви шофьори, е намалял с 40%. Представяте ли си каква крива надолу е това? Така че това е начинът – трябва много говорене. Да се надяваме и че ще намерим правилните хора, които да говорят на децата, защото знаете, че децата учат само от хора, които харесват. Дали ще са лекари, които да ги плашат или някой изявен спортист, но канете хора, които настина са ангажирани с каузата и знаят, че бъдещето ни наистина е застрашено“, каза на директорите М. Василева.


Последва и тест за самооценка дали и доколко директорите са ефективни ръководители. Изключително интересни бяха и казусите. Разделени на отбори, директорите влязоха в ролята на ученици, родители, класни ръководители, психолози, педагогически съветници… и пресъздаваха реални случаи от училищния живот, например – как биха реагирали, ако намерят вейп в ученик и след това викнат на разговор майката на младежа? Един от казусите бе какъв отговор ще дадат на въпрос на журналист за употребата на вейп в училище, но без дадена информация да нарушават регламента за личните данни. Като част от ролевите игри директори писаха и проекти на стратегия „Училище без вейп и наркотици“ с период от 1 година и целева група всички ученици, защото училището е общност и не може да има деление. С оглед осъществяването на дейностите и задачите бе предложено да се реализират съвместни и обединени работни срещи между учители, родители и ученици. Самите срещи могат да протичат в неформална обстановка, извън училищата, като учителители/директори поканят родители на кафе, чай…
Присъстващите получиха и подробна информация как да разпознават физическите и поведенческите признаци на употребата на вейп и наркотични вещества, как да реагират, ако заподозрат употреба, и как да действат в сътрудничество с родителите. Имаше и отделно ръководство с конкретни стъпки и препоръки към родителите – от разпознаването на проблема, до това къде и как могат да потърсят помощ и изграждането на подкрепяща среда в семейството.
Заключението е, че разпознаването и признаването на признаците за вейпинг и употреба на наркотични вещества е първата стъпка към помощ и превенция. Родителите трябва да знаят как да разпознават тези признаци и да потърсят подходящи ресурси и специалисти, които да ги подкрепят. Съществуват множество възможности за помощ, включително училищни консултанти, психолози, медицински специалисти, онлайн ресурси. Важното е родителите да не се чувстват сами в този процес и да знаят, че има много пътища за подкрепа и помощ.
По време на обучението стана ясно и че освен тестовете с проби на кръв и урина, употребата на наркотици може да бъде „хваната“ с косъм от коса, като следите от използвани субстанции, вещества остават 90 дни.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *