Нов грипен щам – „Мичиган“, ще атакува страната ни тази зима и ще замени досегашния – „Калифорния“, известен още като свински грип.
Четири щама на грипния вирус се очакват тази зима, като „Мичиган“ има най-голям потенциал за епидемични стойности, сочат резултатите от 143 лаборатории по света.
„След един много дълъг период на циркулация от 5-6 години, потенциалът на щама „Калифорния“, познат ни като свински и пандемичен от 2009-10 г. и взимащ жертви, вече е изчерпан и той се заменя със същия тип, но с нов щам „Мичиган“, каза главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев пред Дир.бг.
Новият щам е изолиран за първи път през 2015 г.., което означава, че малко хора са се срещали с него, а в България почти никой и няма обществен имунитет срещу него, посочи експертът.
Положителното в случая обаче е, че щамът „Мичиган“ не предизвиква такива усложнения като „Калифорния“, но все пак показва възможност за усложнения – предимно пневмония.
По думите на Кунчев за „Мичиган“ се знае много малко – позната е картината в Австралия, където най-засегнати възрастови групи са били над 80 години и децата между 5 и 11 години.
Другият грипен щам, който се очаква тази зима, е „Хонг Конг“. С него обаче повече хора са се срещали, тъй като е от 2014 г. Според Кунчев все пак няма как да знаем за силата на грипа тази зима преди да започне вълната в Европа, а тя обикновено тръгва в западната част на континента. Едва тогава ще бъдем по-точни в прогнозите, допълни експертът.
У нас завишената заболеваемост от грипа започва през декември, а пикът й е в края на януари, въпреки че миналата година грипът ни удари месец по-рано.
„Не може да се каже дали епидемията ще е силна или не. Миналата година бе една от силните, освен че дойде по-ранно. Би трябвало след такава силна вълна да следва по-слаба, но при грипа има едно основно правило – той винаги успява да ни изненада с нещо – дали с нов щам, дали с различно протичане или по-ранно проявяване, но това си е характерна за грипа“, коментира д-р Кунчев..
Преди да ни удари грипът обаче, първо у нас ще циркулират няколко вълни от респираторни вирусни инфекции, които са характерни за есенно-зимния сезон. Според графиката на епидемиолозите ще минат още 2-3-4 различни респираторни вълни до към края на декември, след което вече ще се активизира грипа и в 90% от случаите – в края на януари обикновено се достигат пиковите стойности на грипа.
„Респираторните вируси не достигат такива епидемични стойности като грипа и отшумяват по-бързо. Много е важна и клиничната картина. Обикновено младите хора и ученици изкарват респираторните инфекции на крака, много рядко се стига до оставане до вкъщи и до усложнения. Докато при грипа не е така – там клиничната картина е рязка, започва отведнъж с висока температура и силна отпадналост, заради силната интоксикация на организма и се стига до тежки усложнения, при които 90% са тежки вирусни пневмонии, трудни за лечение, изобщо грипът е сериозно общо заболяване, а не само на горните дихателни пътища“, каза държавният здравен инспектор д-р Кунчев.
В момента вирусологичната картина в страната е спокойна.
„Намираме се в период на преход от типичните летни ентеровирусни инфекции към типичните есенно-зимни респираторни инфекции. Но като цяло грип изобщо няма, а заболеваемостта отреспираторните инфекции е 30 на 10 000, което е най-ниската стойност за цялата година. И това е нормално за края на летния сезон. Все още нямаме активности от респитарни заболявания.
На въпроса как се предпазим от вирусните инфекции, съветът на д-р Кунчев е да се избягват контакти с болни хора, което е ясно, че е много трудно, но не трябва да забравяме, че грипът идва от болни хора.
Задължително е да се спазва хигиена – проветряване на помещенията, особено където се събират масово хора, напомняне на колеги, които са видимо болни, да се лекуват в домашни условия, спазване на лична хигиена.
„Ваксинацията дава най-голяма защита. И ако не ни предпази от грипа, то поне ни защитава от усложнения от него“, категоричен е д-р Кунчев.
Тази година по препоръка на Световната здравна организация производителите пускат на пазара четиривалентна ваксина.
„Досега масово се ползваха тривалентни ваксини – с 2 А-вируси и едно Б вируси. Сега за първа година на българския пазар ще има и четиривалентна ваксина – с две А и две типа от Б вируси. Това е по добре, защото ако циркулира паралелно епидемични вируси от втори вирус от групата Б, ние ще имаме защита и към него“, обясни д-р Ангел Кунчев.