Общественото обсъждане на бюджет 2024 на община Благоевград напълни снощи зала „22-ри септември“ с граждани, дошли да поставят важни лични и общественозначими проблеми. Дискусията бе открита след обосновка на приходите и разходите от общинската хазна, която кметът Методи Байкушев направи в рамките на близо час, посочвайки основните политики и приоритети, които си поставя като управник в краткосрочен и дългосрочен план.
Георги Бузов откри същественото обсъждане. В изказването си той заяви мнението си, че общинските фирми и предприятия, които не внасят приходи в общината, трябва да се закрият като ненужни и наблегна на ниските наеми на общинската собственост. „3000 кв.м в ЦГЧ са заети от кафенета и чучнати лавки срещу 5 лв. за квадрат на месец, такава цигания няма никъде! И не е логично в ЦГЦ 1 кв.м да се отдава под наем за 5 лв. на месец, а на пазара за 1 кв.м баба Мара да плаща за няколко часа 7 лв., за да продаде яйцата или кромида, който е произвела. Това е двоен аршин!“, заяви Бузов и настоя за промяна на таксите. Градоначалникът го увери, че споделя в голяма част становището му за общинските фирми.
„Паркинги и гаражи“ са пример за това, с години ползват най-ценните общински имоти само да плащат заплати. За тази година не сме заложили дивиденти от общинските фирми, защото не сме ги реформирали, такива може да очакваме едва след две години. На въпроса за наемите аз ще предложа увеличение на почти всички общински такси – от платеното паркиране до наемите на общински площи и зали“, обеща му кметът Байкушев и допълни, че ще предложи за продажба и общинските имоти, които са между частни сгради, за да се застроят и да влязат пари в хазната. „Има и такива частни имоти, които се рушат в централната зона на града, а собствениците им не взимат мерки, например хотел „Ален мак“. Всичко възможно ще направя този имот да се изнесе на реална публична продан, да намери стопанин и да започва да се случва нещо с него“, каза градоначалникът.
Проблема си в търсене на информация на общинския сайт постави Георги Тасев, а кметът съобщи, че се работи по въпроса за по-лесен достъп и по-пълна информация, включително и за финансовото състояние на общинските дружества, за каквато настоя гражданинът.
Сотир Иванов поиска подробности за бъдещето на трафопоста в хърсовската махала Акациите, чиято първа копка бе направена предизборно.
„30 г. живеем без ток, децата ни пораснаха и заминаха в чужбина, сега и внуците ли да гледаме на газени лампи?! Направили сме си някакви соларни инсталации, но истината е, че като има слънце е добре, като няма и ток нямаме“, оплака се човекът.
„Хубаво е, когато някой избира къде да живее да си направи внимателно сметката, защото имам много подобни запитвания от отдалечени махали, но за Акациите – да, ток ще имате. И предишното ръководство каквото е обещало, направило го е и се надявам тази година да се завършат нещата“, обеща М. Байкушев.
Актрисата в ДГ „Н. Вапцзаров“ Жанет Керанова постави темата за културната стратегия на новия управленски екип и в частност за липсата на предвидена субсидия за театъра. Градоначалникът напомни, че за общинските културни институции са заделени около 4 млн. лв., което той определи като много пари, но от залата се чуха гласове в знак на протест.
„Коментирахме с фонд „Култура“ възможностите за допълнителни средства за тях. С вашия директор имах трудна среща за едни 50 000 лв., които предни години Общината е давала. Миналата година те не бяха заложени в бюджета и бе абсолютно невъзможно да ги дам нито като основание, нито като финансова възможност. Все пак драматичният театър е на държавна издръжка“, индиректно отказа поисканото допълнително финансиране градоначалникът.
Управителят на ФК „Граничар“ – Логодаж Ана Петрова попита дали Общината ще довърши съблекалнята на селския стадион, предоставен преди 2 г. за тренировки на „Спортика“ с ангажимент да се ползва и от местния отбор.
„Сградата е 2-етажна, миналата година Общината ремонтира покрива и ни е нужно поне първият етаж да се довърши“, обясни управителката и получи обещание да се провери случаят и да се потърси начин за неголямата инвестиция, която ще позволи на „Граничар“ да играе в селото, а не да обикаля по терените в другите села в общината. В отговор на питане на Петрова кметът информира, че средствата за селските отбори леко са завишени предвид инфлацията.
От името на 40 собственици на жилища в кооперация в кв. „Освобождение“, които от 5-6 г. си плащат данъци, но не могат да довършат сградата заради липса на улици, проф. Магдалена Глушкова постави въпрос дали тази година общината залага средства за решаване на конфликтната ситуация. Градоначалникът съобщи, че са заделени пари както за проектиране, така и за обезщетение на собствениците на терени, за да се реши проблемът.
Общественото обсъждане продължи над 2 часа. Кметът Байкушев призова благоевградчани да дават идеи и предложения за корекция на проекта за бюджет на общината за 2024 г. и след изтичане на установения срок до вкарването му в ОбС.
„Можем да направим промени и допълнения дори по време на обсъжданията в комисиите на ОбС и във всеки момент, докато той не се гласува“, насърчи хората градоначалникът.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА
Този скандалджия, вечно недоволен и крещящ навсякъде пенсионер Бузов що не си гледа пенсията. Какво разбира той от бюджетиране, управление на Община, общински дружества, приходи, разходи, приоритетни, неприоритетни т. н. На всяка манджа меродия. Или си подставен критикар смотан !Изкукуригал си отдавна, седи си дома, пий си пенсионерското кафе и не взимай отношение по въпроси и теми от които не разбираш.