
963 лева събраха за нов храм по време на традиционния Празник на зелника в кюстендилското село Жабокрът от продажба на домашните печива, дело на местни домакини.
Празникът се прави за тринадесета поредна година, с пропуск само през миналата заради пандемията, отбелязаха организаторите от читалище „Съгласие“, които се стараят кулинарният фестивал да придобива все по-голям мащаб. Участниците също са повече от традиционно, което според инициаторите е свързано с каузата на празника през тази година. Освен зелници, за продажба се предлагаха питки, баници и сладкиши.
Настоятелството на читалището е взело решение тази година конкурсът да бъде с цел набиране на средства за построяването на храм в селото. „В този край се прави зелник по принцип. Мисля, че тук е създаден, защото хората са го месили и са отивали на нивата“, разказа председателят на читалището Милена Стоименова. Тя посочи, че селото е известно с прочутите си зелници, затова им посвещава всяка пролет специалния празник. Водещият Драгомир Драганов, чийто корени са от кюстендилското село Горно Уйно, заяви че, връщайки се към корените си, с огромна радост заедно със стотиците хора, които се събират на този Празник на зелника и сладките неща, се обединява с тяхната жажда за живот. „Като всички се обръщаме с молитва към Бог, жителите на селото да имат свой храм. Може би затова има много хора, защото се обединени от благотворителната кауза. Надявам се догодина на същия празник отново тук всеки от нас да може да запали свещ в новия храм за здраве“, отбеляза Драгомир Драганов.
„Традицията ще продължи докато има хора, като тези в село Жабокрът. Аз съм пряко свързан с Кюстендилския край, семейството ми има къща тук. Не съм идвал тук от есента, защото зимата е студено, тъй като трябва да се пали печка. Родителите ми вече откриха сезона и си отидоха на Горно Уйно”, каза телевизионният водещ. Той си припомни, че първите спечелени пари били през есента, когато се прибирали картофите. „Дори като ученици сме боядисвали спирките, тя и боята сега стои. Жалкото е, че по спирките вече има само некролози. И когато се прибирам в родния край, разбирам за смъртта на поредната баба. А млади хора няма”, каза Др. Драганов.
За поредна година представители на читалището в село Николичевци с председател кметът на селото Спаска Методиева взеха участие в четирите категории: зелник, баница, питки и сладки неща.
В празничната музикална програма се включиха читалищните самодейни групи и „Родолюбие“ от Кюстендил.
Жабокрът е единственото село в района, в което няма православен храм. Местна инициативна група набрала наскоро 2-3 хиляди лева, с които вече е направена първа копка и излята плочата. Бъдещият храм ще носи името на Св. Димитър. По сметката на храма ще отидат и набраните средства от продажбата на домашните печива, както и парите, събирани в специална кутия.
ГЕРГАНА ИВАНОВА
Гости на празника на зелника бяха Иван Звездев и Драгомир Драганов
Жените бяха вложили много усърдие в кулинарията
Кметът и председател на читалище в село Николичевци Спаска Методиева /вдясно/