Премиерът Бойко Борисов дойде с час и половина по-късно на заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност, а на шефовете на парламентарните групи на ГЕРБ Цветан Цветанов и на ДПС Мустафа Карадйъ им се наложи да си тръгнат преди приключването му.
Макар че темата, която обсъждат политиците на „Донкуков“ 2 е свързана с нуждата от законодателни промени за борба с корупцията, Борисов предпочете да се срещне с протестиращи, които се събраха до Министерски съвет, преди да се включи към заседанието на КСНС.
Цветанов и Карадайъ пък си тръгнаха два часа след началото на срещата, но обясниха, че бързат за полет за чужбина, свързан с политическите им дела. Така че въобще не могло да става дума за неуважение.
Това е второто заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, свикано от Радев, а темата му е създаването на работещ модел за борба с корупцията. Първото заседание, свикано от президента, беше посветено на превъоръжаването на армията.
Досега и ГЕРБ, и БСП излязоха със свои антикорупционни законопроекти.
Според текстовете на управляващите, които се очаква да бъдат представени днес от правосъдния министър Цецка Цачева, ще бъде създаден нов антикорупционен орган, в който механично ще се влеят няколко структури, сред които Комисията за конфискация на имущество и БОРКОР.
От БСП пък предложиха свой закон, който предвижда да бъде създадена специална агенция „Антикорупция“.
Един от основните спорове между ГЕРБ и левицата е кой ще назначава председателя на бъдещата антикорупционна структура.
Управляващите предлагат това да става в парламента, а от левицата искат президентът да назначава ръководителя на новия орган.
Още в предизборната кампания Румен Радев даде заявка, че проявява интерес към темата за борбата с корупцията. А като президент се застъпи за единен орган за борба с корупцията по високите етажи на властта, като настоя, че държавният глава трябва да назначава шефа на звеното.