Топ теми

По-малко от месец след старта на новата учебна година и онлайн обучението отново се завърна в училище, карантинираха 2 паралелки в благоевградската НХГ

По-малко от месец след начало на новата учебна година онлайн обучението отново се завърна в училище, след като от  РЗИ карантинираха две паралелки в Националната хуманитарна гимназия. Заради двама ученици с коронавирус е преустановено присъственото обучение в един от осмите и в един от деветите класове.

„Всичко се случи много бързо и бе изненадващо и за самите нас. Родителите на двама ученици се обадиха по едно и също време, за да ни информират, и се стигна до карантинирането на двете паралелки. Ситуацията не е добра, медицинската сестра също се обади да каже, че не се чувства добре, и днес /б.р. 07.10./ не е на работа“, сподели в разговор с репортер на „ Струма“ директорът на НХГ Марин Митов. Той разказа, че двамата ученици са били за последно на училище във вторник, а за коронавируса в училището разбрали завчера. И тъй като от РЗИ отчитат деня на последното пребиваване в училище, то карантинирането започва веднага и за контактните лица е 5 дни /тоест до неделя/, а за заболелите – 7 дни.

Проблемът, както посочи директорът, обаче се състои и в отношението на някои родители. „Когато се обади да ни информира, една от майките сподели, че сутринта видяла, че детето има симптоми, но тъй като то много искало да дойде на училище, го пуснала. Затова мисля да напиша писмо до родителите да бъдат по-отговорни и внимателни, и да не пращат децата си болни на училище“, обърна специално внимание М. Митов.

Ръководителят на НХГ сподели и че в четвъртък е провел 5 разговора с Регионалното управление на образованието, откъдето имали желание да наблюдават онлайн уроците. „Проблемът е, че това няма как да се случи, тъй като от МОН все още не са налели в платформата новопостъпилитте ученици и не са им генерирали акаунти за Тиймс /б.р. платформата за обучение в електронна среда от разстояние/. Затова, докато чакат МОН да се задейства, учениците и учителите се самоорганизираха за ОРЕС. Въпросът обаче е как и дали ще успеем със самоорганизацията, ако повече паралелки бъдат карантинирани”, повдигна и друга важна тема директорът на Националната хуманитарна гимназия.

А иначе новото около коронавируса е, че прословутият нов продукт на МОН, наречен Национална електронна информационна система за предучилищното и училищното образование (НЕИСПУО), по която от тази учебна година са задължени да работят всички училища и детски градини в страната, продължава да дава дефекти. До миналата година образователните институции качваха ежедневно данните за заболелите, контактните и карантинираните в специална платформа – karantina.mon.bg. Тя вече е част от новото НЕИСПУО, но модулът не е активен, или казано с две думи – директорите и длъжностните лица не качват въпросните данни, защото няма къде.

Във връзка със заболеваемостта репортер на „Струма“ провери каква е ситуацията и в други благоевградски училища. Учители от най-голямото средно училище в областта – 7-о СУ, констатираха, че миналата седмица в някои от класовете е имало по няколко отсъстващи деца, но сега няма болни и всички си учат присъствено. От ръководството на Езиковата гимназия също коментираха, че имат много малко отсъстващи учениците. Че тече нормален присъствен процес с минимален брой не дошли на училище, потвърдиха и от 5-о СУ.

„Миналата седмица при сутрешния филтър имаше около 5-6 ученици с изразена симптоматика – като  повишена температура и кашлица, при което своевременно информирахме родителите на тези деца. Сега за последните два дни дойдоха само две деца. Оплакаха се от болки в гърлото и им дадох ефизол. Мисля, че към момента ситуацията е спокойна и преобладават есенните респираторни заболявания и риновирусна хрема, а доколкото имам информация, в някои детски градини – и чревни инфекции“, обобщи ситуацията медицинската сестра на 8-о СУ Силвия Дормушева и допълни, че при тях също няма отсъстващи извън обичайния брой. Така например, ориентирайки се по заявените закуски, в начален етап на училище са към 393 от 400 деца /1-4 клас/, а при по-големите – в прогимназиален етап, ситуацията също е нормална. С. Дормушева подчера и че противоепидемичните мерки в училище продължават да важат и да се спазват, и се изразяват в целодневна дезинфекция на повърхности и части, наличие на топла вода и сапун по санитарните помещения, сутрешен филтър, влизане и излизане на учениците по график и през отделни входове, както и регламентирано придвижване по стълбища и коридори, така че да няма смесване на потоци.

Репортер на „Струма“ бе свидетел и как в средата на тази седмица в Югозападния университет лекциите и упражненията в залите се провеждаха периодично при отворени врати. Оказа се, че това са част от противоепидемичните мерки, въведени от Министерството на здравеопазването и постъпилото писмо до ръководството на университета, което, от своя страна, е свело насоките до знанието на деканите и надолу по веригата. Последните указания на служебния здравен министър д-р Асен Меджидиев, който, общо взето, през няколко дни изменя и издава нови заповеди, са в сила от четвъртък /06.10./. Чрез последната засега заповед се регламентира временните противоепидемични мерки на територията на Република България да са в сила до 12.10.2022 г. Наред с алгоритъма за редовно проветряване, дезинфекция и спазване на физическа дистанция от метър и половина на открито за лица, които не са от едно семейство, впечатление прави точка 4, в която се посочва, че при възможност и по преценка работодатели, органи по назначаване и ръководства на висши училища могат да организират и дистанционна форма на работния процес (надомна работа/работа от разстояние) и/или работно време с променливи граници или работа на смени.

„Ясно, готвят ни за ново затваряне“, разтълкуваха въпросния текст в новата заповед представители на академичната общност и изтъкнаха, че макар все още да няма официална информация, упорито се говори, че от голям университет, ситуиран в София и с филиали в страната, възнамеряват от следващия месец ноември да преминат към онлайн обучение. Мнозина смятат, че държавата не разполага с необходимия финансов ресурс, за да дотира системата на образованието с допълнително пари за скъпия газ и отопление. Затова и битуващото мнение е, че под претекста за коронавирус ще се стигне до затваряне на образователни институции.

„Най-критични са месеците януари, февруари и март. Конкретно през януари идва сметката за декември и изравнителната за годината. Така че, ако има затваряне, най-вероятно ще е точно през този период“, прогнозира отличен финансов специалист и зам. директор по административната и стопанската дейност на голямо училище.

Дали ще има затваряне, под каква форма и причини ще е, едва ли ще бъде обявено публично, но на очи се набива и друг факт. През 2020 г., малко преди големия пик от коронавирус, пак в разговор с репортер на „Струма“ Марин Митов повдигна въпроса и предложи директорите сами да вземат решение кога да се преминава към ОРЕС, тъй като най-добре познават ситуацията в училището. Тогава това не се случи, а по-късно нещата ескалираха. Стигна се до множество карантинирани паралелки, на места се разболяха по 10-15 учители, липсваха заместници… В крайна сметка от министерството регламентираха процедурата и разрешиха при достигнати определени нива и проценти на заболеваемост образователните институции да преминават към онлайн обучение по предложение на директорите.

„За съжаление нещата в нашата държава се случват постфактум. Към момента никой не ни е казал и няма разписани правила как да се действа при покачване на заболеваемостта. Да, сега са карантинирани две паралелки, но какво ще се случи, ако станат 6-7, а и учители започнат да излизат в болнични“, зададе въпроса директорът на НХГ „Св.св. Кирил и Методий“ М. Митов.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *