Богатствата на България не се изучават по географските карти, нито с разходки по гладките шосета или от жп вагоните. В това е вярвал в миналото Алеко Константинов. А днес това ще става в туристически образователни лагери през лятната ваканция, по инициатива на БТС в координация с образователните институции. Природата и чистият въздух са здраве и ги отделят от дигиталните устройства, казват организаторите. Изтъкват и още ползи – походите поддържат добра физическа форма и стимулират у децата желание да са полезни и да си помагат. Общуването сред природата и преодоляването на предизвикателства градят доблест, дисциплина, морал. Образователните лагери са за деца от 7 до 18 години. Обвързани са с походи, обучения, посещения на интересни и важни туристически обекти в България. Освен да преживеят приятни моменти с връстници сред природата, децата ще се научат как да запалят лагерен огън, да се ориентират с компас, да опъват палатка, да подредят раницата за поход, да оказват първа долекарска помощ. Ще усвоят и още умения и знания, свързани с пребиваване сред природата, опазването й, биоразнообразието и географските обекти. Програмите целят да развият самостоятелност, независимост, инициативност, предприемчивост и другарство.
Децата ще бъдат разпределени в три възрастови групи: 1-4 клас, 5-8 клас и 9-12 клас. Ще изучават различни образователни модули, свързани с планинарството и новостите в алтернативния туризъм. Предвидено е въвеждащо обучение относно екипировка, видове маркировки, начини на придвижване, опасности в планината. Следващият модул е свързан с топография и ориентиране – работа и движение в планински пресечен терен с карта, компас, GPS и ориентиране по природни елементи. По-горната степен е алпинизъм и катерене в летни условия. Отделен модул е свързан с планинско спасяване. А има и зимно катерене, и алпинизъм. За по-напредналите са модулите воден туризъм в тихи и в бързи води, като децата ще се учат да управляват лодка, каяк и сърф. Ще практикуват риболов и други начини за снабдяване с храна в местности около водни басейни. Всички модули са свързани и с посещения на точки от Стоте национални туристически обекта. Още по-високите степени на обучението вече са насочени със спелеология и пещерно дело. Младежите могат да се научат как да работят с инвентара – въжета, осигурителни устройства и екипировка за пещера, проникване в нея и картографирането й. Най-добрите ще се научат и сами да полагат планинска маркировка.
Предвидени са и допълнителни модули по интереси, като планинско колоездене, алпийски ски или сноуборд, ски бягане и ски ориентиране. При завършване на всеки обучителен модул, освен членство в Юношеския туристически съюз (ЮТС), децата ще участват и в система за духовно стимулиране. Всяко дете ще получи удостоверение със степен на израстване в ЮТС и различни значки „Еделвайс” в зависимост от завършения модул. Най-амбициозните и способните младежи могат да станат и кандидати, стажанти или инструктори в ЮТС.
Идеята за образователните детски туристически лагери е в контекста на цялостната концепция на Българския туристически съюз. Организацията е най-старото доброволно и независимо сдружение за социален отдих, спортно-туристическа и културна дейност, създадено още през 1895 г. Целта му е да накара хората да се почувстват щастливи чрез различни видове туризъм и активен отдих, стимулиране на алпинизма и спелеологията. Идеята за обучението на деца в образователни туристически лагери се родила от историята на Юношески туристически съюз (ЮТС). Намерението е да се възстанови ЮТС, който е създаден през 1911 г. Още тогава обединил младежи от цялата страна, които развиват туристическото движение. Идеята за туристическо младежко обединение възникнала още през 1908 г., като идеята била с времето да се заеме с ползотворни дейности, свързани с гражданска помощ, екология и залесяване, изграждане на туристически домове и организиране на преходи с цел опознаване на родината и нейната природа. Днес общността ще се разрасне с новите малки ентусиасти, които ще тръгнат по планини и екопътеки, а после на свой ред ще станат наставници на следващите попълнения в редиците на малките планинари.
5 дни приключения
Лагерите са 5-дневни. Първият ден е опознавателен на мястото, където ще се проведе лагерът, както и с другите участници. Има тренировка по подреждане на раница, инструктаж по безопасност и за опазване на природата. Вторият ден започва с гимнастика и работа за ориентиране в планината. В третия е застъпена работа с въжени елементи, преминаване по въжен мост или стена за катерене, първа помощ и конструиране на носилка от природни материали. В четвъртия ден има целодневен преход с посещение на туристически обект, приготвяне на бивак и обед с печени картофи на жар сред природата. В петия ден има игри и награждаване. Занимания край вечерния огън, футбол, народна топка, ходене на кокили, още игри и вечер на талантите съпътстват престоя. Пълният курс струва около 690 лв. на човек.
Маршрутите
24 – 28 юли – хижа „Малка Юрта“ („Пионерска“-малка), Рила – град Сапарева баня: хижа „Бъндерица“, Пирин – Банско; хижа „Алеко“, Витоша – София.
31 юли – 4 август – Туристически учебен център „Момина крепост“ – област Велико Търново; хижа „Мальовица“ (от 9 до 12 клас), Рила – област Самоков .
14-18 август – хижа „Плевен“, Стара планина – град Априлци (от 9 до 12 клас); хижа „Тешел“, Родопи – в района на село Триград.
4-8 септември – хижа „Малка Юрта“ („Пионерска“-малка), Рила – Сапарева баня; хижа „Алеко“, Витоша – София; хижа „Бузлуджа“, Стара планина – област Казанлък.
20-23 юли – к.к. Мальовица, Меча поляна. Настаняването е на палатки и ще е част от Национален туристически фестивал 23-27 август – хижа „Алеко“, Витоша.
Завършекът на лагера на 27 август ще е с изкачване на Черни връх и с участие в най-големия туристически празник за 128 г. организирано туристическо движение в България.