Празникът на Сандански събра миряните край манастира „Св.св. Козма и Дамян”, всички се докоснаха до чудотворната икона

Празникът на Сандански събра местните жители край манастира „Св. св. Козма  Дамян”, където запалиха свещ за здраве и късмет, мир и благоденствие. В манастира НВП Серафим и отци от църковното настоятелство в Сандански отслужиха литургия и водосвет. 

Кметовете на с. Лешница Светослав Джоров и на Мелник Сашо Филипов изнесоха иконата на Света Богородица на поляната за поклонение, където също бе отслужен водосвет за здраве, а миряните бяха поръсени от НВП Серафим. 

Кметът Атанас Стоянов поздрави своите съграждани и гостите на града и бе благословен от Серафим, който след литургията зарадва най-малките деца с червени яйца, които лично подаряваше по време на обиколката си сред миряните.

Иконата на Света Богородица се пренася на този ден по традиция от мелнишкия храм „Св. Йоан” в манастира „Св.св. Козма и Дамян”. Там в продължение на три дни тя остава и след това отново се връща в Мелник. 

След тържествената част, която продължи до обяд, празникът продължи с изпълнения на състави към Народно читалище „Отец Паисий 1919”, изви се и дълго хоро. И тази година пешеходната алея от т.нар. „врътка” до манастира бе превърната в търговска улица със сергии и димящи скари. Празничният ден за служителите от Общинска администрация бе работен. От звено „Общинска собственост” издаваха фактури за наем на общински терен за поставяне на маси и столове. Над 80 бяха търговците, наели общински терен, а таксата за деня бе от 9.00 лв. до 100 лв., в зависимост от наетата площ.

На улицата бяха поставени две скари, една имаше и пред входа на манастира. Някои от търговците се похвалиха с добри печалби – между 2000 и 4000 лева, други заявиха, че оборотът е бил слаб.

Костадин Ангелов, който от десет години на празника продава сладолед, заяви, че до обяд е изкарал колкото да покрие разходите, но очаква докъм 19.00 ч. да има и печалба. „Колкото изкарам, толкова, тук съм да се забавлявам”, каза той.

Съседът му Илия Николов, който продаваше детски играчки и аксесоари, сподели, че търсенето е слабо. „Разбрах, че детските градини работят, и на това отдавам липсата на продажби. Но по-важно е, че съм сред хората, които са усмихнати и се радват на празника. Покрих си разходите за наем и за празничния обяд, дано до края на работния ден да реализирам и печалба”, заяви той. 

В ранния следобед на манастирската поляна се проведоха и традиционните народни борби за деца от клуб „БИ РИАЛ”.

ЛИДИЯ МАНЕВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *