Протестиращи: Искаме да останем в България

В деветия ден от антиправителствения протест в София, хиляди недоволни граждани отново се събраха пред президентството, множеството тръгна и на традиционното си шествие по централните улици, предаде БГНЕС.

Протестиращите скандират „Оставка”, „Мафия”, „Бойко, вън!!!”.

Носят плакати с надписи: Съединението прави силата! „Много сме, силни сме!”, „30 години преход стигат”, „#Оставка!”, „Не гласувайте за партии, чието ръководство се самоизбира по устав”, „Ще съм по-добър диктатор от Боко”, „Толкова съм ядосан, че направих табела”, „Искаме да останем в България”.

Булевардът е затворен, а триъгълникът на властта се напълни с хиляди недоволни граждани.

Полицейското присъствие е засилено. Пред сградата на Министерския съвет е разположен традиционният кордон. Първият ред полицаи са с жълти жилетки. Има хора от всички възрасти, но преобладават младите.

Протестиращите тръгнаха и на традиционното си шествие към Народното събрание и Софийския университет.

Граждани се събраха тази вечер на протест и пред сградата на Съдебната палата в столицата.

Паралелно с деветия антиправителствен протест в „триъгълника на властта“, те поискаха незабавна съдебна реформа, както и оставките на главния прокурор Иван Гешев и министъра на правосъдието Данаил Кирилов.

Гангрената е достигнала до ядрото на съдебната власт, смятат хората, изразяващи недоволството си. Според тях висши магистрати в държавата не зачитат и не прилагат принципите на правовата държава и върховенството на закона, а вместо това ежедневно се държат като „самозабравили се личности“.

„Този човек редовно се изказва неподготвен. Направо ме е срам, тъй като наскоро си взех изпита за юридическа правоспособност, че подписът на Данаил Кирилов стои там като правосъден министър“, коментира младо момиче, завършило Право.

Протестът се организира от сдружението „Правосъдие за всеки“, откъдето настояват за оставките на всички членове във Висшия съдебен съвет от квотата на парламента.

Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *