Сергиите на ,,Умни петък“ напълниха дори двора на църквата в Дупница

Много по-голямо от обичайното оживление бе обзело Дупница на Светли петък. Причината бе традиционния събор „Умни петък“, както е наричан първия петък след Великден от местните.

 По стара традиция в града още в четвъртък дойдоха търговци от всички краища на града. Те бяха опънали сергиите си от Минчовия площад, та чак до централния вход на общинската болница. Много дупничани посетиха събора още сутринта с нетърпение да си купят подновка за дома или пък сувенир за спомен.

Подготовката за празничното събитие започва още от дните преди Възкресение Христово, но от петък до неделя сигурно няма да има местен жител, който да не го посети и да не пазарува по нещо от изложените стоки. А изборът бе наистина разнообразен… Имаше разположени сергии дори в двора на църковния храм „Св. Георги Победоносец“ и на улиците около него. 

Репортер на „Струма“ поговори със заелите своите места на Минчовия площад търговци на килими. Иван и Ангел са от Северна България, като от години обикалят подобни събори в страната.

„Вече повече от десетина години идваме в Дупница, тук става хубав събор. Обикаляме си навсякъде. Продаваме основно килими и пътеки. Може да се каже обаче, че клиентите намаляват. Като че ли хората обедняха, или просто не им се дават пари за нови килими и пътеки, а ги дават за храна и по-важни неща. Също така в последно време хората започнаха повече се пазарят за цената. Имаше времена, когато веднага купуваха, а сега все искат да им смъкнем малко“, коментираха двамата търговци.

Както всяка година, така и сега доста погледи бяха насочени и към сергиите с ръчно изработени изделия от дърво. Цените на стоките варираха в зависимост от вида и големината. Дупничани се спираха и купуваха дървени лъжици, дъски за рязане и най-различни сувенири. Цените започват от 3-4 лева и стигат до 30-40 лева.

 „Този събор е една стара и хубава традиция за нашия град. Помня как, когато бях малка, брояхме дните до „Умни петък. Тогава не бяхме толкова презадоволени, както са нашите внуци сега. Нямаше вериги хипермаркети, нямаше молове… Затова тогава беше много по-интересно да видим какви стоки ще донесат търговците от различните краища на страната. Обаче този колорит си го има и всеки от нас все ще се излъже да си купи нещо и от събора, дори и да не му е толкова нужно и после да хваща прах вкъщи“, сподели пенсионерката Ваня Тодорова.

Дупничани разглеждаха почти всичко изложено. Някои се спираха да мерят дрехи и обувки, пробваха очила, разгръщаха килими и пътеки и оглеждаха какви ли не още стоки. Някои се пазаряха оживено с продавачите, но по традиция накрая всеки си тръгваше от събора с покупка според възможностите на джоба си.

Бе помислено и за най-малките – бяха подредени и сергии с играчки, дрехи и лакомства, които привличаха погледите на децата. На площад „Свобода“ пък се предлагаха и традиционни за събора лакомства – захарен памук, кремове, пуканки, локум, халва и още много други.

ДИМИТЪР ИКОНОМОВ



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *