
Вбесен от продължаващото вече три седмици нагло поведение на участниците в бракониерския лов в района на 43-а ловна дружинка в Логодаж, които се спотайват и никой не смее да огласи имената им, председателят на УС на ЛРД „Сокол 1911“ Иван Василев прие лично да ги направи публично достояние от страниците на в. „Струма“ с думите: „Ако имат съвест, тя трябва да ги изяде, защото заради тях 50 почтени ловджии не могат да ловуват в района си!”.
Скандалът с бракониерския лов избухна преди двайсетина дни, по средата на последната седмица на ноември, когато ловните излети не са разрешени. По сигнал на тел. 112 полицаи от служба КОС и служители на Горското намериха в района три леки и три високопроходими автомобила, в някои от тях имаше празни калъфи от пушки. По-късно при проверки в домовете на заподозрени лица в касите бе открито мокро оръжие. Заради падналия мрак акцията бе отложена за следващата сутрин, без колите да бъдат задържани, но тогава от лова бяха останали само заметени кървави дири, издаващи отстреляни 2-3 диви прасета. На място никой не бе задържан и няма съставени актове.
Случката обаче взриви всички ловци от ЛРД „Сокол 1911“ и оттогава е ежедневен повод в гилдията за коментари и дискусии за етика, морал и ловна чест. Шефът на Държавно горско стопанство – Благоевград Калин Зашев забрани ловуването в ловностопанския район Логодаж, който се стопанисва от авджиите, и те са принудени вече три уикенда да се молят на колеги от други дружинки да ги включат в излетите им. Въпреки проведените две събрания ловците от 43-а логодажка дружинка не излязоха с протокол, разобличаващ виновниците за наложената на всички санкция.
За виновниците, чиито имена се знаят в средите на авджиите, и размиването на отговорността потърсихме председателя на УС на ЛРД „Сокол 1911“ Иван Василев.
– Г-н Василев, какво направихте, за да се разкрият бракониерите?
– Дадохме право на ловната дружинка да се съберат и да решат какво наказание да се наложи на нарушителите. От дружинката всички знаят кои са, но никой не иска да излезе и да ги посочи пред обществото. За мен нарушителите са хора без ловен морал и етика. Да не кажа, че нямат и граждански морал! Два пъти дружинката се събира без резултат. Очаквах виновните, които са участвали в бракониерския лов, да си признаят, защото не е морално, а и не е справедливо спрямо останалите, които не са виновни, сега да не могат да ходят в ловното си поле, за което са се грижили цяла година, правили са дивечови ниви, подхранвали са животните… Заради 3-4-ма човека не могат да излязат на лов.
– Защо 3-4-ма, нали бракониерите бяха повече?
– Да, но от дружинката на Логодаж не са повече, другите са външни и това също е жалкото.
– Още в началото казахте, че нарушителите са ясни, но никой не посочва имената им. Ще обявите ли все пак чии имена се спрягат?
– Венцислав Чаушки, Йордан Чамишки, някой си Росен Тренчев, който членува в Кюстендил, Милан Мирков – в Дупница, Георги Цолев, той си е от Логодаж, и Славчо, който е от Дреново, но ловува с дружинката на с. Бистрица.
– Актове все пак има ли издадени?
– Няма засега, няма и да има. Но моралното наказание е много по-голямо от административната санкция. Ако имат съвест, тя трябва да ги изяде! Защото заради тях страдат около 50 човека. Апелирам към председателите на ловните дружинки от сдружението и към всички ръководители на лова в тези дружинки да приемат да ловуват с тях ловци от логодажката дружинка и да не ги облагат с такса като гости въпреки решението на общото събрание в този смисъл, защото смятам, че не е етично.
– Каква е таксата?
– 10 лв. за хора от нашето сдружение и 20 лв. за ловци от други сдружения. Разбира се, ще си платят таксата от 61 лв. за разрешително за лов, която си делят всички, които участват в излета. И пак, защото не е етично, не искам да забранявам, но моля ръководителите да не приемат нарушителите, чиито имена се спрягат. Казвам го, защото разбрах, че повечето от хората, чиито имена споменах, предишната седмица са били на лов с други дружинки – по Лешко, Бистрица и др. Моралът и съвестта трябва да не ги оставят на мира!
– Някой сбърка ли по време на акцията, за да не се стигне до налагане на наказания?
– Не мога да кажа дали някой е сбъркал. За мен беше достатъчно, че са намерени колите. Трябвало е да се изпрати сигнал до прокуратурата веднага от ограните на Горското стопанство и полицията, защото става въпрос за грубо нарушение на Закона за лова. Убива се едър дивеч, което съгласно Наказателния кодекс е престъпление. Сигурен съм, че прокуратурата щеше да разпореди да се предприемат съответните мерки за задържане на колите и за заградителни мероприятия. Спасило ги е обстоятелството, че денят е превалил и е настъпила тъмната част на денонощието. Разчитали са явно, като се знаят колите, те доброволно да си признаят, но както се знае, това не винаги се случва. Не са искали да създават допълнителна тревога в семействата и фамилиите им.
– Не е ли достатъчно все пак, че пушките бяха открити мокри в касите им?
– Как да не е достатъчно?! Очаквам официално да дойде доклад от полицията и от органите, извършили проверката, до управителния съвет на дружеството и обмислям да предприемем уставни наказания. Навремето, преди 30 г., съм бил член на ръководството на комисията по съблюдаване на законността към Окръжен съвет и към ловното дружество. Само сигнал да се подадеше, веднага наказвахме бракониерите, не чакахме да дават обяснение, те трябваше да докажат, че са невинни.
– Факт е, че над 50 ловци, хранили цяла година дивеча, имат забрана да влизат в ловното си поле…
– Те първи са научили и знаят имената им. Нямат ли морал и те на събранието да станат и да ги изобличат?! Да ги призоват да поемат отговорността, за да не страдат всички. Ако бяха си признали, щеше да има смекчаващи вината обстоятелства и нямаше да се стига до рестрикции към всички. Има грешка, има и прошка. Още не е късно, но за това трябва смелост. И за мен това си е чисто престъпление! Пак ще има някъде опити за бракониерски лов, очаквам сега, след този сняг, пак да има опити, изкушени от следите. Но ние, ловците, имаме една приказка: „Бялото кученце писмо да напише“, т.е. за снега, че той издава както следите на дивеча, така и на нарушителите. След този случай почтените и честни ловци са настръхнали. Всички казват, че прошка не трябва да има, и в цялото сдружение имената им се знаят. И пак ще кажа, за мен това са нахални хора, които имат наглостта да искат и да излизат с други групи. Затова е апелът ми да ги отхвърлят, защото опетниха името на ловците!
– С изтичането на административната мярка, която забранява лова за половин година в ловностопанския район на дружинката от Логодаж, всички, включително и бракониерите, ще могат отново да се върнат в полето си, за какво наказание тогава говорим?
– Няма наказание, няма и да е възпитателно за останалите, не е почтено, не е и честно спрямо другите. Не е морално и етично както за тях, че не си признават, така и за другите. Те ще трябва да продължат да полагат грижи за дивеча през тези 6 месеца, ако искат да го задържат, ще си получат царевицата от нас, но не могат да ловуват. Жалко, че страдат невинни хора, които влагат труд, време и енергия, за да се грижат за дивеча.
– Има ли възможност вината да се размие след тези 6 месеца?
– Тя се е размила вече за мен. Вината се е размила.
– Започна кампанията за подновяване на ловните билети, кога изтича срокът?
– По устав на 31 януари. Ако някой е извън страната или в болница, даваме възможност за отлагане до края на февруари с представяне на доказателства. След изтичане на този срок пак може да си плати билета до 30 август, но с двоен размер на членския лов, който е 34 лв. на година. Отделно има и такса стопанисване, която се увеличи с 10 лв. и вече е 60 лв. на година. Пенсионерите плащат наполовина. Но тъй като през януари има два излета в два уикенда, приканвам всички, които правят сметка да ловуват, да заверят ловните си билети до края на годината, което ще рече до коледните празници.
– В противен случай?
– Нямат право да ходят на лов през януари. Възползвам се от възможността да поздравя всички ловци, членове на ЛРС „Сокол 1911“, с настъпващите празници и да пожелая много здраве на тях и семействата им, много слука и да приключим сезона безаварийно и без инциденти. И да охраняват ловните си полета след приключване на ловния сезон.
Разговаря ДИМИТРИНА АСЕНОВА