От СУИЧЕ /Средно училище с изучаване на чужди езици/ „ Св. Климент Охридски“ – Благоевград заменят реализираната досега паралелка след 7 клас по профил „Чужди езици“ – английски и руски, с прием по специалност „Електронна търговия“, професия „Организатор на интернет приложения“.
В 7 СУ „Кузман Шапкарев“ вместо профил „Софтуерни и хардуерни науки“ ще обучават гимназисти по професия „Приложен програмист“. Това са част от новините и предложенията, които директори отправиха по време на срещата за държавния план-прием за учебната 2025/26 г.
Очаквано, обсъжданията за община Благоевград бяха най- продължителни, емоционални и на фона на някои общини, които „минаха“ буквално за минути, то благоевградските директори, както и зам. кметът Боряна Шалявска останаха в заседателната зала на РУО два часа.
Важен акцент е, че дни преди обсъжданията директори бяха на среща при кмета Методи Байкушев. Самият той даде извънредна пресконференция, на която заяви, че е поискал спешна среща с министъра на образованието във връзка с вървящи обсъждания за евентуалното намаляване на броя на паралелките след 7 клас и ще се противопоставим на това с всички възможни аргументи и средства. Управникът изрази мнение, че данните за демографията в община Благоевград, за качеството на образованието и запълняемостта на паралелките са категоорични, че нищо не налага намаляването им.
Срещата, състояла се в заседателната зала на РУО, започна с представяне на информация за броя на седмокласниците за период от три години. Така към края на 2022 г. учениците в 7 клас са били 711, към 2023 г. – 715, и през 2024 г. – 638, или със 77 по-малко.
„При 715 ученици в 8 клас за тази година са записани 845, 130 ученици за трета поредна година идват от някъде – Рила, Кочериново, Разлог, Банско, Петрич, Сандански. Дали обаче пак ще дойдат, това никой не може да каже и сме в състояние на притеснение“, коментира началникът на РУО Ивайло Златанов и призна, че всяка година поема риск и утвърждава заявените от училищата 32 паралелки, от които 19 профилирани и 13 професионални.
Освен че община Благоевград е с най-голям дефицит на кандидат- гимназисти, на областно ниво седмокласниците са 2656, което е с 288 по-малко.
„В последните 10 години такава голяма разлика между два последователни випуска не е имало. Но тази тенденция не зависи нито от мен, нито от вас, тя е факт. Така че тези 130 ученици може да дойдат, но може и да не дойдат“, акцентира Ив. Златанов.
Според правилата, спуснати от МОН, максималният брой на паралелките след 7 клас за областта е 110, като за тази учебна година бяха утвърдени 121 и реализирани 118. Също така 62.04% от местата трябва да са за обучение в СТЕМ профили и специалности и 57.58% за професионална подготовка.
„Министърът има позиция и по отношение на профил „Чужди езици“ и от реализираните 13 паралелки за учебната 2025/2026 г. трябва да са 11, или с две по-малко“, каза още на директорите началникът на РУО.
И за да са наясно присъстващите какво предстои или какви са тенденциите, бе предоставена и информация за „идващите отдолу“ ученици. Шестокласниците са 679, петокласниците 629. Движение нагоре има при настоящите четвъртокласници, които са 723, в трети клас учениците са 692 и във втори и първи, съответно 688 и 705.
„Тоест около тези цифри трябва да гравитираме по отношение на план- приема през следващите години“, изтъкна шефът на РУО.
За разлика от другите срещи, на тази бе показана и още една таблица с данни, онагледяваща ситуацията с план-приема в община Благоевград. Към настоящите 638 седмокласници бяха добавени и потенциалните/ евентуални 130 бъдещи осмокласници от други населени места и изчисленията направи на база на общ брой от 768 кандидат- гимназисти. В показаната таблица бяха посочени по 6 паралелки за Езикова и Математическа гимназия, или общо 312 осмокласници за две училища. „За всички останали 8 училища, които правят прием, остават 456 ученици“, заяви началникът на РУО и подчерта, че това е с условността за идването на 130 кандидат-гимназисти.
В следващите графи бе показан приемът на ПГСАГ, ПГИ, ПГТЛП, НХ, 5 СУ, 7 СУ, СУИЧЕ. Условно, под чертата, бе поставена Благоевградската професионална гимназия, като бе направено уточнение, че всяко едно училище без първите две може да се озове в такава ситуация. При така направеното разпределение БПГ е с 14 ученици, или толкова остават, ако другите училища осъществяват досегашния си прием.
„ И то при положение, че 8 СУ и 6 СУ не реализират прием, на какъвто имат право. Да виждате друга община с толкова голям дефицит на седмокласници? Да не говорим и че няма друга община с такъв дисбаланс и несъответствия между профилираните и професионалните паралелки“, акцентира Ив. Златанов, а присъстващите слушаха в пълно мълчание.
Изчисленията показват, че ако в най-добрия случай кандидат-гимназистите са 768 при максимална пълняемост от 26 ученици, паралелките трябва да са с 29, или с три по-малко.
Преди да даде думата на директорите, Ив. Златанов коментира, че ситуацията е критична. В Банско приемът е редуциран с две паралелки. В Сандански падат две паралелки на Земеделска професионална гимназия и Профилираната гимназия. В община Петрич прием след 7 клас няма да реализира СУ – Коларово, редуцира се една паралелка в ПГМЕТ и се чака още една в друго училище. В Гърмен и Симитли също ще реализират с по една паралелка по-малко. В Гоце Делчев пък още миналата година бяха съкратени 3 паралелки в три училища – НПГ, ПГ по МСС и ПМГ. Също така стана ясно, че са проведени разговори с директора на СУ – Кочериново. Там са на критичния минимум, тоест не се очаква да дойдат осмокласници в Благоевград.
„Едно е да закриеш от 6 или 5 паралелки една и съвсем друго от една – една. Нямаш помисли, размисли, полезни действия“, коментира Ив. Златанов.
Директорът на 5 СУ Мария Котева попита дали има статистика колко осмокласници от община отиват да учат в други населени места, области. От разясненията се разбра, че колко ученици „влизат“, толкова и „излизат“. Най-предпочитани са големите градове и училища като Софийска математическа гимназия, НПМГ /Националната природо- математическа гимназия/, специализирани училища в областта на изкуствата, спорта…Тенденцията е и все повече осмокласници да напускат Благоевград. Или казано по друг начин, ако към отрицателния баланс от 77 седмокласници се добавят и въпросните 130 от други общини и области, то дефицитът ще е от 207 кандидат-гимназисти. Или при максимална пълняемост от 26 ученици, няма да се реализират 8 паралелки.
„Искрено се надявам да бъдем обективни, принципни и колегиалното да се запази. Според мен за всички има „място под слънцето“ и не може да живеем в някакъв див обществен строй, в който единият да изяжда другия. Простичко е, както е простичко и ето това: 19 профилирани към 13 професионални паралелки не съответства на стандартите и правилата. В коя друга община виждате приоритет на профилираното за сметка на професионалното образование? Виновен съм пред всички останали 13 общини, защото те покриват вашите дефицити“, обърна се към директорите Ив. Златанов, след което започнаха и заявките за план-приема.
От Езиковата гимназия, представлявана от главния учител Даниела Йовкова, предложиха 6 паралелки. Сред мотивите за запазване на приема бяха, че в правилата, спуснати от МОН, е посочено, че при редуцирането на профил „Чужди езици“ трябва да се тръгне от средните училища.
„В Езиковата гимназия не е толкова лесно да се закрие една паралелка и да се покрие от другите, поради простата причина, че това са паралелки с различни езици, в които се преподават предмети на чужди езици…”, започна Д. Йовкова, която бе прекъсната от директора на ПГСАГ М. Митова. Изказването бе, че няма нужда присъстващите да бъдат запознавани със спецификата на Езиковата гимназия, защото никъде не е лесно да се закриват паралелки. Уточнявайки, че не е дошла да й се карат, Д. Йовкова каза, че в знак на съпричастност предлагат паралелките им да са с максимална пълняемост от 20-22-ма ученици, което отприщи множество коментари. Предложението бе определено като абсурдно и несериозно и обяснено, че самата система автоматично „пълни“ паралелките с до 26 ученици и никой не е в състояние да стопира този процес на 20 или 22-ма. Разбира се, това може да бъде направено чрез промяна на нормативната база и съответния държавен образователен стандарт, за което обаче са необходими няколко години, а в случая, както посочиха директори, се обсъжда план-приемът за 2025/26 г. и това не ги устройва.
Продължавайки с мотивите, Д. Йовкова акцентира и на билингвалното обучение, носители на езика, и изтъкна, че закриването на една паралелка ще доведе до падане на качеството и на втората със съответния чужд език, изучаван като първи. Друг от аргументите бе, че ако се закрие например френска паралелка, то съкратените специалисти няма да могат да си намерят никъде работа в града, тъй като френският език не се изучава интензивно в нито едно друго училище в Благоевград.
„При положение, че имате 30 паралелки, даже и няма да усетите, ако съкратите една. В другата крайност е, когато училището има една паралелка и тя бъде закрита“, заяви началникът на РУО.
От НХГ, както и досега, предложиха 5 паралелки в профилите „Изкуства“ /музика и изобразително изкуство/, „Обществени науки“, „Предприемачески“ и „Хуманитарни науки“. На въпроса за професионална паралелка директорът Светлана Солачка обясни, че са обсъждали възможността за обучение по професия „Музикант“. Такъв прием обаче е регламентиран само за специализирани училища в областта на изкуствата и за да се случи в Националната хуманитарна гимназия, трябва да се направят промени в нормативната база.
„Разбирам драмата, защото през годините ние преминахме от 8 на 4 паралелки. Сега мога да кажа, че всяко зло е за добро и благодаря на г-н Златанов, че настояваше да намалим приема си на 4 паралелки. В резултат на това преминахме на едносменен режим, не правим педагогически съвети до 22 часа, имаме възможност да осъществяваме клубове по интереси, да се провеждат ефективни консултации, така че се случва един нормален учебен процес. И да, тогава драмата си беше драма, но с течение на времето човек започва да гледа на нещата по различен начин. И при положение, че трябва да паднат три паралелки, ние трябва да стигнем до консенсус, и то сега“ каза директорът на Професионалната гимназия по икономика Ася Бояджиева. Тя коментира и че са достигнали до оптималния брой от 4 паралелки, затова предложи пак толкова – „Банково дело“, „Икономическа информатика“, „Оперативно счетоводство“, „ Икономика и мениджмънт“.
Временно изпълняващата длъжността директор на ПМГ Ваня Стоева започна с това, че за пръв път присъства на среща за план-приема и е начело на училището като вр.и.д. от два месеца и половина.
„Това е изключително труден за мен момент. След всичко гореизложено от г-н Златанов в сряда проведохме педагогически съвет, на който предложих да преминем към 5 паралелки. От два дни съм непрекъснато атакувана, че искам да опороча училището. Съгласна и съпричастна съм с вас да се намалят паралелките в Езикова и Математическа гимназия. Това е професионално и колегиално отношение. Съгласна съм и че през последните няколко години паралелките се пълнят с немотивирани ученици и това го знаем не само ние, а цялото общество. Атаките обаче срещу мен са огромни“, призна В. Стоева и предложи 6 паралелки, с уточнението началникът на РУО и министерството да решат какво да се направи.
Че паралелката по „Чужд език“ върви много добре, но съобразявайки се с правилата и реалността преминават от профил към професия, обяви директорът на СУИЧЕ д-р Светлин Абаджиев и допълни, че след разглеждане на почти всички учебни планове са се спрели на специалност „Електронна търговия“, професия „Организатор на интернет приложения“ с интензивно изучаване на английски език.
„Чух кой на какво е бил свидетел и какво е преживял със закриване на паралелки. Аз съм преживяла закриване на училище. Годината, когато закриха 10 ОУ, 42-ма души останахме на улицата и знам какво ни костваше тогава да си намерим работа. Да не говорим какво ще коства сега, ако 42-ма души „излязат“, каза директорът на ПГСАГ Марияна Митова. По отношение на план-приема тя изтъкна, че години наред имали ученици за 4 паралелки, но никога не са си позволили да предложат завишаване, защото виждат каква е картината. За учебната 2024/25 г. заявката също е за три паралелки – две по „Строителство и архитектура“ и една „Геодезия“.
„ Много се замислям дали въобще да говорим, или не оттук нататък направо да си ходим. Много ми е обидно, защото редуцирането на паралелки и оптимизацията на училищната мрежа обикновено минава ежегодно с компромисите от страна на професионалните гимназии и накрая професионалните гимназии сме обидно квалифицирани и поставяни в позицията на „втора ръка“. С тези думи започна изложението си директорът на Професионалната гимназия по туризъм и лека промишленост Димитрина Иванова и сподели, че с част от директорите са били на среща с кмета М. Байкушев, от когото са очаквали да покаже визия за политиката на община, в унисон с политиката на държавата.
Д. Иванова сподели и че последните три години имат прираст на 60 ученици, но умишлено „въртят” специалности, за да не увеличават приема.
„Говорим за качество, за мотивация, за желание и компромиси. Не за първи път се поставя въпросът за редуциране на план-приема. Така че ние правим компромиси“, каза още директорът на ПГТЛП и уточни, че желанието на колегите й е било за три паралелки, но предвид ситуацията отново правят компромис и предлагат две паралелки с четири специалностти – „Кетъринг“, „Рекламна графика“, „Асистент на лекар по дентална медицина“ и
„Организатор на туристическа агентска дейност“.
Че за поредна година се чувства изключително некомфортно на срещата за план-приема, защото компромисите се правят от едни и същи училища и са за сметка на едни и същи училища, заяви директорът на 5 СУ Мария Котева. Тя призна, че решението на педагогическия съвет е да се отправи заявка за две паралелки, но като директор няма да се крие зад колегите си и предлага една и това е реализираната вече 6 години професионална паралелка „Графичен дизайн“.
За да спазят с една идея квотата за съотношението между професионалното и профилирано обучение, към паралелка по професия „Приложен програмист“ се ориентират и от 7 СУ.
Говорейки за компромисите и директорът на 5 СУ М. Котева, и на 7 СУ д-р Л. Стоянова посочиха как са имали по 4 паралелки в гимназиален етап, след това са станали три, две, една. Преминали са през няколко профила и най-накрая професия.
„През 2004 г. преживях т.нар. масово съкращение. Съкратих 40 човека, които аз съм назначавала на драго сърце. Завърших в кардиология, но ние сме направили избора да ръководим училище и над нашата училищна политика е регионалната и националната. Изхождайки от това, ние трябва да вразумим колегите, че това не е емоционално срещу тях, а е продиктувано от нуждите на пазара, от демографския срив и всички последствия“, заяви д-р Стоянова и призова всички директори да подходят професионално, а не емоционално.
За трудния път, предизвикателствата, въвеждането на дуална форма на обучение, потребностите на бизнеса, партньорството с работодатели и не на последно място модернизирането на материалната база говори директорът на Благоевградската професионална гимназия Антон Драгоев.
„Емоцията е голяма. Аз съм тръгнал от Математическата гимназия, където работих 17 години, а паралелно с това и в Езиковата гимназия и ме боли. Започнах като учител през 1991 и могат да кажа, че за 25 години няма училища, които да не са дали своя дан на демографския фактор. Няма такова училище, с изключение на две – ЕГ и ПМГ”, каза А. Драгоев и припомни как две средни училища – 8 СУ и 6 СУ, изобщо не реализират прием след 7 клас, при това години наред, също така, независимо дали се нарича преобразуване или сливане, но вече не съществува Механотехникумът. И за да е честен към колектива, директорът на БПГ предложи миналогодишния прием от три паралелки „Компютърна техника и технологии“, „Автомобилна мехатроника“. Третата е дуална форма на обучение – с две специалности „ Електрообзавеждане на производство“ и „ Машини и системи с ЦПУ“. А. Драгоев поясни, че е готов с още два варинта за план- прием.
Казано в обобщен вид, въпреки всички тенденции и данни, които бяха съобщени, предлаганите паралелки отново са 32. От тях 17 са профилирани и 15 професионални, с което не се изпълняват показателите и държавната политика.
В тази връзка началникът на отдел ОМДК М. Попов коментира, че години наред към ЕГ и ПМГ са отправяни препоръка за сформиране на професионални паралелки. За пример бе дадена Природоматематическата гимназия в Гоце Делчев, където две от паралелките са профилирани и също две професионални.
Бе изтъкнато и че в много общини – Сандански, Петрич, Банско, Разлог, Симитли, Кочериново…„ножът е опрял до кокала“ и борбата ще е за всеки един кандидат-гимназист.
„По-вероятно е да има движение от Благоевград към други области и училища, отколкото към нашата община“, прогнозира М. Попов и отново посочи, че на областно ниво дефицитът е от 288 кандидат- гимназисти.
Накрая думата взе и ресорният зам. кмет Б. Шалявска: „Много е трудно в такива ситуации, но колкото и да ви е странно, аз се чувствам удовлетворена по някакъв начин и ще ви кажа защо. Такива емоции човек влага там, където наистина „гори и кипи“. Аз също съм много емоционална и може би невинаги казвам това, което е най-правилно, но го казвам от сърце и водена от искрените си убеждения. И да, на настоящата срещата се казаха няколко коментара за кмета, но аз няма да влизам в ролята на защитник и да обяснявам какво е искал да каже той. Това е видно от дадената пресконференция и писмото с покана за среща до министъра на образованието, което и изпратено до всички. Затова няма да коментирам с какво впечатление сте останали, какви послания е отправил кметът. Ясно е, че г-н Байкушев ще се бори за всяка една паралелка в нашия град. За нас няма важни и по-малко важни училища, всички сте ни важни“, заяви Б. Шалявска и изрази мнение, че би било спекулация да се гадае точната бройка на кандидат- гимназистите, които биха дошли от други населени места. Зам. кметът показа и справка от НЕИСПУО, според която за тази учебна година със записаните 845 осмокласници средната пълняемост на реализираните 32 паралелки е 26.4 ученици и изрази увереност, че отново ще бъдат привлечени осмокласници от други населени места и области и паралелките ще се напълнят, още повече че общината работела по много инициативи, включително и непопулярни.
Началникът на РУО изрази разочарованието си от проведеното обсъждане, тъй като е имал определени очаквания, но те не са се оправдали.
„Повече няма да провеждаме срещи за план-прием“, категоричен бе Ив. Златанов.
Предстои до 15 януари директорите да внесат писмено своите предложения за броя на паралелките, специалности по профили, професия.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
Нека се направи справка с какъв бал (имаме предвид най-ниския) са приети ученици в ПМГ и в ЕГ и тогава учителите да имат претенции за запазване на броя на паралелките. Права е госпожа Стоева, че в последните години паралелките в ПМГ се пълнят с немотивирани ученици и въпросната гимназия много отдавна не е това, с което я помни по-възрастното поколение.