Председателят на туристическото дружество „Синаница 2000” в Кресна Петър Галчев, който е и секретар на общината, посрещна скъп гост – 75- годишния пенсионер и виден турист Георги Братов от Свищов, с когото го свързва дългогодишно приятелство. Почти нямало връх из Пирин планина, който Братов не е покорил, но мечта му била да изкачи връх Шаралия, не заради височината му от 2172 метра, а заради това, че е рядко изкачван и от него се открива просторна гледка.
Домакинът Петър Галчев решил да изпълни желанието на приятеля си и двамата избрали пешеходен маршрут, чието начало е курортното селище на Кресна в Пирин Върбите. Пътеката пресича буката към Брайкова поляна, а след нея навлиза из борово царство и излиза на хребета Курт кая (Вълчи рид). От там хванали югозападния ръб на върха.
4 часа едва се оказали достатъчни, за да стигнат двамата до мраморното острие на върха, но усилието си струвало. Двамата били очаровани от видяното – цялата долина на Струма от Кресненския до Рупелския пролом и ограждащите я планини – Славянка, Беласица, Огражден, Малешевска и Влахина.
БОРИС САНДАНСКИ

Петър Галчев на каменното острие на Шаралия
