Спад в добива на сливи в Кюстендилско, плодовете загниват още при зреенето

500 килограма от декар е средният добив от сини сливи в Кюстендилско, сочат данните на Института по земеделие в областния град. Реколтата е по-слаба спрямо миналата година, посочват оттам. Причина за това са основно сушата и високите температури. На много места плодове почти няма и заради това средният добив е значително по-нисък от предходната 2020 година.

 „Наблюдаваме много разнородна картина. В едни селища имаме свръх плодове, а в други по дърветата липсва и един завръз. В останалите региони на страната е идентична ситуацията заради неблагоприятните климатични условия”, коментира заместник-директорът на Института по земеделие доцент д-р Димитър Сотиров.

Средният добив е с 200 килограма по-малко в сравнение с предишни години. Изкупната цена върви между 40 и 50 ст. за килограм във фабриките. Спадът е заради това, че много градини са празни, а в други има плодове. Сортовете сливи са основно „Чеченска лепотица“ и „Стенлей“. Разликата е, че едната узрява по-бързо и е по-сочна, става предимно за ракия. „Стенлей” пък се изкупува за прясна консумация.

„По принцип брането на сливите започва, след като сливите започват да падат на земята. В моята градина имам 4 дръвчета, в две има плод, а в другите – не. Те, сливите искат много пръскане, а аз не съм привърженик на химикалите”, споделя земеделски производител от село Слокощица.

Основна част от продукцията отива за ракия, тъй като за прясна консумация сливите се ползват по-малко. Проблем при някои от сортовете е и гниенето на плодовете по време на фазата на зреене. Основно сливите от Кюстендилски регион отиват към сушилните за преработка. Там се изкупуват за сушени плодове. Нагласите са кампанията по прибиране на плодовете да приключи към края на месец септември.

ГЕРГАНА ИВАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *